Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
smrdan kladanac i preslap
#1
na preslapu po nekim opisima treba da budu ostavljene tri subare dukata a na par kilometara je smrdan kladanac koji se povezuje sa terzijom i terzijskom rupom
pored kladanca na kamenu iskovana 3 krsta
dali neko zna nesto u vezi ova dva mesta
Odgovori
#2
,,Od Pandiralo podjemo i dodjemo na selo Oreovac i Pasjacu i dodjemo na selo Malca i tu izgubimo jedan tovar i dodjemo na Nisavu golemu vodu na brod i pregazismo carski drum i nadjemo selo Jelasnicu reka Gradasnica dodjemo na careva korita i tu smo boravili 30 dana i odatle podjemo na Suvu planinu ... od kosmovacko od Smrdan odemo na Trem ima kamen kao covek gleda na belegu krst gore krst dole u sredinu rupa kao za bacvu ...odavde izadjemo na veliki Trem da gledamo selo Crveni breg i carigradski drum ... kod Crveni breg mesto Tumba ...odatle u selo Tamnjanika mesto Magile ...odavde izadjemo na Suvu planinu vunija tri sipa i orlovo gnezdo i odatle trazi terzijsku i meciju rupu...." Ovo je u najkracim crtama opis prelaska hajduka na Suvu planimu i pravci njihovih kretanja po planini i najblizoj okolini . Ovde se pominje SMRDAN i TERZIJSKA RUPA . Bilo bi dobro da sledeci put das bar ime sire oblasti gde se mesto nalazi . Pozdrav.
Odgovori
#3
hvala pladdzija
tvoj odgovor je bas onaj koji treba da bude . lokacija je suva planina , divna gorica , preslap , i sva navedena mesta su u krugu od 20 km. opis koji si ti dao imaju svi tragaci iz ovog kraja a planinu poznajem kao svoj dzep jer sam dosad obisao sve to barem 100 puta.ukoliko imas nesto zanimljivo za ovaj kraj javi se pa mozemo da konacno otvorimo i tu terzijsku rupu.
sigurno si xxx puta procitao u opisima "terzija sije na smrdan sa oci vodu pije" pitanje je koliko je terzijska rupa bila daleko od smrdana i resenje je tu jer ne postoji mnogo mesta sa kojih se vidi smrdan
hvala
Odgovori
#4
Pozdrav divnagorica . Ja ne znam kako to izgleda na terenu ali koliko sam ja razumeo plan za nalazenje terzijske rupe uopste nije bitan Smrdan vec Tamnjanika i Ma(o)gile . Smrdan je polazna tacka za ovu rupu kao za bacvu . Na terzijsku rupu se izlazi od sela Tamnjanika ali ja ovo selo ne mogu da pronadjem na karti ili ono vise ne postoji ili je terzijska rupa negde na drugom mestu . Posto kako kazes odlicno poznajes ovaj kraj mozda bi mogao malo da mi pojasnis . Prvi put cujem ovo za terziju i Smrdan. Ne zaboravi da se tu u blizini nalazi i mecija rupa . Meni licno mnogo interesantnija je rupa kao za bacvu . Mislim da se nalazi na Malom Tremu jer kaze da su odatle otisli na Golemi (veliki) Trem.
Odgovori
#5
pozdrav plandzija
nije u pitanju selo tamnjanika nego tamnjaniCa izmedju nisa i bele palanke (par kilometara posle sicevacke klisure sa desne strane iduci od nisa ka pirotu). Mali trem ili mali tren je veoma zanimljiva lokacija jer se na njemu nalazi isto jedna vrlo zanimljiva ostava ali niko nezna gde je. trebalo bi da je na par kilometara od sela kosmovac ali niko iz tog sela nezna gde je tacno. Bacvena vrata znam gde su ali su taj deo bukvalno preorali i minirali tako da ako je nesto i bilo tu odneto je a ako je to polazna tacka unistena je.
mecja ili meckova rupa se trazi ali nije na mestima na koja ukazuju svi opisi koji su dosli do mene.
da nemas nesto za gargovu (jorgovu )vodenicu jer se mnoge stvari uklapaju pa i sama vodenica tj. temelji , kamen u sredorek na kome je krst kao i to da je prva od vrelo niz reku. vrlo je moguce da je ona u mom kraju. inace sigurno znas da suplji kamen vise ne postoji zahvaljujuci pavkovicu. tu sam nalazio mnogo bakarusa detektorima
Odgovori
#6
Nasao sam Tamnjanicu ali po meni ako ste trazili terzijsku rupu na Tremu trazili ste na pogresnom mestu . Koliko daleko je radjeno oko bacvenih vrata . Nije bitno da ona i dalje postoje vazno je da se zna tacno mesto gde su. Ako su unistena to znaci da su budale bespotrebno unistile jedan neprocenljivi kulturni spomenik iz vremena Rimskog carstva. Unutra je trebao da bude tekst na latinskom ,najverovatnije sa religioznim sadrzajem . Krstove su dodali hajduci . Na zalost ,covek koji je pustio u opticaj neku pisaniju o ovom mestu napisao je da se iza tog natpisa nesto nalazi najverovatnije sa cilem da zavara i odvrati paznju od stvarnog cilja. Iza natpisa nije bilo nicega. Sto se tice Gargove vodenice ne verujem da se tu nalazi ali sam siguran da je ,, vodenica u Mrtvicu " na tom terenu odnosno na toj strani Suve planine pa mozda cak i ta koju ti spominjes mada mi se cini da je na nekoj reci severnije. Pozdrav.
Odgovori
#7
Ja znam da kod Zvonačke banje ima Terzijska rupa a na moje pitanje zbog čega tu pećinu zovu tako rečeno mi je da ima isklesane makaze....što će reći da postoje više mesta sa istim nazivom npr.mečja rupa,terzijska,oštra čuka itd...
Odgovori
#8
Imam plan za samo jednu terzijsku rupu i to je ova na Suvoj planini i veoma precozno je napisano gde se nalazi i kako da se do nje dodje. Imam plan za samo jednu octru cuku i to je ona iznad Sokobanje i toliko je precizno opisano kako da se dodje do ove magaze i kakva je unutrasnjost rupe da je to neverovatno . Unutra su bili svi znakovi koji su navedeni u opisu .Jedino nije bio navedeno slovo M sa krstom iznad.
Na stotinu mesta se pominju mecije rupe. To su bili najbolji orijentiri jer si ,kako pise na jednom mestu ,mogao da ih nadjes i po karakteristicnom mirisu koji se oko njih sirio .
Odgovori
#9
Ja takodje imam iste opise u vezi teme kao i plandzija, takodje sam misljenja da Terzijska rupa nije na Suvoj planini. Ono sto mene interesuje je TOCILO ili SIP koji se nalaze na Suvoj planini blizu vrha Divna Gorica, odnosno juzno od njega. Nadam se da jos uvek nije izminirano. To bi divnagorica trebalo da zna i da ima informacije iz prve ruke. Pozdrav !
Odgovori
#10
postoje nekoliko sipova koji se toce sa divne gorice i svi su blizu jedan drugom.postoji i stozar kamen kao i sip koji se toci sa vrha divne gorice ali ovde nismo mogli da pronadjemo nista opipljivo sto bih nas dovelo do neke ostave. sipovi nisu mali tako da mozes i pomocu google earth-a da ih vidis.skoro sam na fecebooku postavio par slika sa divne gorice kada smo pretrazili alpinistickom opremom i litice oko njih ali uzalud.tom prilikom sam nasao pecinu koja sa desne strane ima uklesano neko pismo.slova su velicine otprilike 20x10 cm , ceo natpis je nekih 1x2m ali je tesko raspoznati sva slova.sto se tice sipa i tocila ako si mislio na ono "zaustavi sip ocisti i ima ploca ulaz slobodan " to je nemoguce jer su sipovi ogromni. odakle se toci sip ne postoji podkapina. E sad budi pametan
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)