Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MIJINO Kale ????
#21
(17-04-2020, 06:43 PM)Juzna pruga link Piše: Pirgosus hvala veliko na odgovoru , bio bih zahvalan ako bi mogao da udjes na Google Map i podelis samnom lokaciju ili bar screenshot (sliku ekrana) gde mogu videti kordinate ili bar priblizno gde je to kale bilo ili su ostatci....
Bas se radujem nalazenju novih tragova korena rodonacelnika moje loze....godinama ga trazim.
Ti trazis svoje rodjake u rudnicima da nisu tvoji rodjaci kotlici i cupovi......kazi srpski treba mi kale......pozdrav
Odgovori
#22
Eh, eh, Branko  Big Grin sad...
Nemo' da si na kraj srca, čovek traži dedovinu od đedova i prađedova što mu zaostalo.
Nije zlo mislio, vidiš ja mislim da ti njegovi rođaci izgleda nisu loše stajali...  ;D
Jedino je problem što svom potomku nisu naznačili gde da potražije jal u kale, jal u rudnici.  Wink
Odgovori
#23
Ne momci , ne trazim ja dedovinu , svakako je imam.
Da ste iz tog kraja Stare planine znali bi koliko su ta sela izumrla , i koliko je prezivelo spisa o bilo cemu...
Da tragam.za korenima , ne za novcem.
Da su je to kale u stvari ostatak rudnika mi je rekao momak sa foruma.
Svako selo koje je povezano sa lozom sam nasao preko Facebooka i upoznao po nekog i predstavio se ko sam i sta trazim.


Meni je porodicna istorija veoma bitna , i zahvaljujuci ovom sajtu sam uspeo da povezem neke stvari i nadjem stare mape i potvrdim predanja starog ucitelja iz Crnoklista.

Tako da vam hvala svakako !
Svi mi trazimo neko nase blago , moje je moja porodicna loza sa Stare planine %u2764

Odgovori
#24
[img][/img]

Slika ekrana pokazuje sve nadjene toponime kroz arhiv Pirota , knige razne , hronike sela , mape itd...


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#25
[img][/img]

Ova je za Pirgosus ...

Ovo je spoj 4 mape iz istog reona...
Ako se secas rute kuda si prolazio , da mi kazes gde je bilo to "kale" , znacice mi puno da znam jos info o bilo kojem kamenu koji je vezan za korene Miji%u0107 loze , tj Mije kao rodona%u010Delnika.

Posto ja svakako nisam u Srbiji , niti cu biti pre iduce godine , vi slobodno prekopajte sve uzduz i popreko...jer je vec milion tuda prosao..

Ali vas molim da ako neko tuda prodje i locira kale da ga slika i podeli..

Tako da kad dodjem u Pirot , mogu sa merakom.da obidjem sve lokacije sa mape od Stani%u010Denja....pa do Mizdora.

Unapred zahvalan

Tako da sre%u0107no vam svima !


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#26
Ako ti tvrdis da si potomak tog tvog pretka hajduka Mije po kome je i dobilo naziv ,verovatno imas i neku pricu ili usmeno predanje sta da trazis.Mesto kuliste ima dole nize ali tu nema nekih tragova od zidina to kale je vislle .
Odgovori
#27
Pirgosus

Naprotiv nema nikakvih predanja , izvor info je bio pre 10 god razgovor sa najstariji.m zivim precima...pa na osnovu njihovih prica pravljenje zbirke podataka i zatim opsirnija istraga svih detalja.

Torlaci , moji preci nisu bas bili zainteresovani za prenosenje predanja sa kolena na koleno.

Sama okolina  Pirota i Stara planina su masakrirani zbog svojih prometnih ruta  raznih pljackasa , kuge , rudnika itd.
Tako da pisanih dokumenata o precima nema.

Ja grcevito kopam po raznim izvorima informacija , da ulovim sto vise tragova i time ispitam.sto vise ljudi koji mozda jos uvek znaju po nesto.

Ima naznaka da je predak Mija bio Tatarskog porekla.
Da je dosao iz Trna.

Tatari u Bugarskoj i granicnim regionima kraljevine Srbije nisu nista novo.

Tu ima 2 opcije Tatarskog porekla :

1. Sami Bugari su mix antickog plemena Turko-Tatara Vol%u0161kih , Juznih Slavena , Huna , Tra%u010Dana i manjih plemena.

2. Tatari kao objedinjeni naziv mixa raznih plemena i naroda pod vodjstvom Mongola pri osvajanjima Evrope u vreme Nemanjica .

Tako da tu e bih isao unazad jer je to put bez kraja.

Cilj mi je i dalje povezivanje svih info o Miji /Mijincima /Mijinima , povezivanje svih Mijic prezimena sa Stare planine tj Nad Nisavskog dela....Istraga i lociranje svih toponima veanih za Miju , itd

Cinjenica je da je bio bogat , i da njegovi naslednici su imali velike zemljisne posede , to mi olaksava delimicno pretrage poreskih spisa 1830-1890 gde pise naziv svih glava koje placaju poreze , njihovih sela i imena.

Ovaj sajt je prevashodno namenjen skrivenom blagu.

Sama cinjenica da raspolaze sa ovoliko starih podataka , naziva , toponima , ga cini BLAGOM i instrumentom pomoci pri istrazi istorije.

Jos jednom hvala sajtu i administratorima , za prikupljanje ovako bitnih info ,  meni ate mnogo vise pomogli nego 20-ak knjiga o tom kraju.

Posebno hvala Plandziji , bez cijih bekeski o raznim toponimima , ne bi ni bilo sanse za istragu mnogih tragova !
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)