Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: MIJINO Kale ????
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2 3
Postovani clanovi , molim vas ako neko zna gde je ova lokacija "MIJINO KALE" , koju pominje Plandzija u svom spisku toponima ,  da me uputi , bio bih zahvalan...
Negde na Staroj planini toponim je vezan za izvesno mesto koje bi danas na nekom uzvisu ličilo na kakvu utvrdu  nagriženu zubom vremena i gotovo pa skoro sigurno da se ne zove tako sada.
Gde bi to preciznije bilo na toj Statoj planini? Mogu reći da postoji verovatnoća za potez od Toplog Dola prema Midžoru, ako grešim nek se uključe kolege da me isprave i vas još približnije usmere.
Nije Mijino kale, nego Minino kale i na Staru planinu je....
Na vise mesta u selima Rudiste , Vraniste , Stanicenje i Zaskovci , ima toponima vezanij za Miju.....
Moja pretraga je krenula za korenom loze Mijini/Mijinci....a po mojim shvatanjima toponimi idu od Midzora/Stare planine u krug oko Temske i tokovima reka  Rudinjska , Toplodoldka  , Temska ,Osmakovska ,Vranistanska , Nisava .

Zato i pomislih da je mozda i taj toponim Mijino kale mozda neka utvrda gde je bio , kako bih je locirao i istrazio dodatno.
Znači slično mislimo, dakle smisla ima u tom pravcu i dalje tražiti  Smile
pores kale trazi MIJANIN KLADANAC u pravcu ORLOVOG GNEZDA ima SEDAM STEPENIKA, iznad ORLOVOG GNEZDA trazi PECINU SA MECKU.......Tu ima dosta znaci ima i skica i mesto tacno gde je.....
Moze li mala pomoc , ja sam nov u ovome.
Orlovo gnezdo ?
Mijanin kladanac ?
Znate li za neku takvu lokaciju ili gde da trazim ? Neki izvor ?
Savet ? Naucite me
Eh, eh... Južna prugo!
Nema ovde univerzalnog učitelja, svi učimo iz priloženog materijala upoređujemo, pokušavamo iznaći vezu između naših saznanja i izrečenih stvari ovde na forumu u postovima, i naravno nešto je bliže istini nešto pak je podaleko, potrebno je i čitati van foruma mnoštvo svega nečeg iz istorije i sl. ...Ma mnogo toga, da ne solim dalje.
Pa smernice neke imaš ZAR NE? Pa nisi krenuo u loš smer lepo si povezivao toponime i vidiš poklopilo se sa nečim što sam ti ja napisao i ako se ne znamo dakle i meni i tebi je to dobar predznak u kom pravcu je potrebno to Kale tražiti a eto kolega Branko ti je rekao šta je prema njegovim informacijam pored tog  kaleta interesantno za dalji rad: MIJANIN KLADANAC da li je izvor vode verovatno jeste ili ono što he od njega ostalo zatim čuveno ti ORLOVO GNEZDO verovatno neka stena veretikalna okomita gde su se orli gnezdili, a da li se još gnezde ne znam jer kad bi znao da li se i sada gnezde onda bih znao i gde je Kale i gde je ovo kladenče i pitanje da li bih sede ovde za kompom i sa vama uklapao kockice, jer bi to značilo da sam na lokaciji da imam repere, što naravno nije tako.
Dakle niko vam ovde moj cenjeni kolega to precizno ne može reći ni gde je kale a ni gde gnezdo i da li ima orlova s proleća u njemu kao i koliko je kladenac izdašan ili je zasušio... Traga se dalje pa srećno bilo.
Odakle si juzna prugo....ovo trazis mislim na kale veliki zalogaj za tebe,to je udaljeno od Zaskovci Preko 20 km, do kale.......
Veliko HVALA  na pomoci  Smile

Ja istrazujem vec 3 god Miju...tog rodonacelnika vise rodova.
Uspeo sam da dodjem do predanja starih jednom starom ucitelju iz Crnoklistsa , da je Mija Tatarskog porekla , i bio imucan...Verovatno odatle i utvrdjenje njegovo i toliki rodovi i zemlja.

Pitanje odakle sam , otac mi je rodjen u selu Vranište , loza Mijinci ...Cukundeda bio Mijic , ali zbog turaka i bugara promenili jos 2 prezimena...

Svakako sam.zadovoljan i ovim opsirnim pojajsnjenjem o toponimima , to mi je ogroman korak napred ka daljim istrazivanjima.

Ako neko bude znao jos koju info ove teme i ponudjenih toponima , cenicu svaku sugestiju.

HVALAAA
Stranica: 1 2 3