Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUMADIJA
#21
http://www.velikolaole.com/belovode.htm

Ovo je mozda i izvan rejona na koji zelim da se fokusiram za pocetak..ali nece skoditi...ako neko zeli da prilozi jos neki lokalitet, mapu ili bilo sta sto bi koristilo nama samoukim arheolozima  :Smile, ne ustrucavajte se...
Odgovori
#22
Ja sad ovamo na jug koristim ovu kartu dosta je dobra:
http://travelingluck.com/Europe/Serbia/S...umara.html
Odgovori
#23
- Utvrđenje Sokolica, u selu Ostra, na dvadesetak kilometara od Čačka, ponovo je pobudilo pažnju javnosti pričama da se tu nalazi blago iz doba Nemanjića.Iz generacije u generaciju, za ovu liticu pričalo se da krije mnoge tajne, a neki su došli i do podataka na osnovu starih knjiga."Još je ministar u vladi Miloša Obrenovića, Čedomilj Mijatović, napisao u svojoj knjizi „Rajko od Rasine", štampanoj pre stotinak godina, kako se njegov junak bežeći od Turaka u pećini suočio sa blagom Nemanjića", ispričao je 85-godišnji penzionisani prosvetni radnik iz Čačka Danilo Belić, kojeg je takođe zainteresovala priča o blagu.Brojni istraživači vođeni Mijatovićevim pisanjem navodili su na pomisao da unutrašnjost Sokolice možda krije i krunu cara Dušana, koja nikada nije pronađena.Sedamdesetih godina Sokolicu su pohodili radoznalci, a u potrazi za blagom vladala je prava groznica."Zid širok dva metra opasivao je liticu, a nešto niže ukazivali su se i ostaci kule i puškarnice. Početkom sedamdesetih, pronađeni su i neki ostaci, pa sam odlučio da obavestim Muzej u Čačku, koji je potom tri leta po više od mesec dana vršili istraživanja."Kada je prvi put čuo priču o Sokolici, govorilo se da je tu pred propast Turaka dovezena polovina blaga despota Đurađa Brankovića iz Smedereva.I prema pisanim podacima, do kojih je svojevremeno dolazio tragajući Belić, Đurađ je pred propast Turaka zaista razmišljao gde će da skloni sva blaga.Belić je u izjavi agenciji FoNet, rekao da je u knjizi Čedomilja Mijatovića pročitao da je srpski junak Rajko sprovodeći neku delegaciju ka Carigradu, u Kruševcu naišao na lepu devojku Margaritu, koju je jedan Turčin držao u ropstvu."U knjizi je zapisano da je on nju uspeo osloboditi i pošao je vratiti u Mađarsku. Putujući tako došli su do Sokolice, gde ih je dočekao jedan kaluđer."
"Kada čuše Turke, kaluđer ih sakri u podzemne odaje, zaklinjući se da nikome neće reći šta su videli. Po pisanju Mijatovića, oni su naišli na jednu ogromnu prostoriju popločanu u mozaik, gde su bili stolovi sa krunama, pozlaćeni čiraci, odore, brojne knjige i spisi...", rekao je on.
Belić ističe da je Đurađ imao dvore na Rudniku, te da se u knjizi pominje i manastir Vujan, što nije slučajno, jer od Vujna do Sokolice nema sat i po hoda, a navodno je kaluđer iz Vujna bio zadužen da to pazi, zbog čega je u pećini napravljena kapelica.Gotovi isto tvrdi i meštanin Ostre Miroslav Anđelić, čija kuća je od utvrđenja udaljena oko 500 metara."Meni su moji preci pričali da se u ovom utvrđenju nalazi mnogo blaga Nemanjića, a neke moje komšije, ali i ljudi iz okolnih sela dolazile su i kopali gore, ne bi li išta našli."Miroslav kaže da se ranije pričalo i da su ljudi bežali rečicom Ostrovkom skrivajući tragove do Sokolice gde su pronalazili spas od neprijatelja.Po proceni arheologa iz Beograda Milice Veseličić, koja se posebno zainteresovala za ovaj lokalitet, moglo bi se reći da su zidovi nastali u ranovizantijskom periodu (4. do 6vek ) i da su možda obnovljeni i tokom srednjeg perioda (10. do 11. vek).Najznačajniji metalni nalazi iz ranovizantijskog perioda sa lokaliteta predstavlja fabula - kopča za pojas, nađena u sloju šuta, sa spoljne strane jedne prostorije.Praistorijska grnčarija, pronađena u velikim količinama govori o intenzivnom životu ovog naselja.Istraživanje je zbog nesrećnih okolnosti obustavljeno krajem sedamdesetih.Ostrovci i dalje veruju da litica duboko u svojoj unutrašnjosti krije velike tajne, među kojima je i kruna cara Dušana
Odgovori
#24
Pozdrav svima...marduk1 je moj stari nalog koji nije dugo koriscen pa je obrisan, ali nameravam da nastavim sa postovima ove vrste..
Odgovori
#25
Ova neaktivnost na forumu ne znaci, naravno da nisam bio aktivan na terenu... Big Grin
Odgovori
#26
Na ostrovici su bile dve tvrdjave, obe su istrazene. Grosnica je praistorija. Belicu su lokalni seljaci prekopali do 5 metra u dubinu. Zanimljiv teren je oko Ravanice, ali ne na brdu nego prema selu. U sumi sam bio sa ekipom, dve kuce, ali ima dosta smeca.
Odgovori
#27
Ljudi moji nije tamo gde su trazili....Uzalud......Neka ne traze tamo na drugo mesto se nalazi....
Pozdrav
Odgovori
#28
Ne bih se slozio  Wink
Tako su pricali za Ostrvicu, pa nadjose jos jednu tvrdjavu. Za rudnik da ne pricamo. Primer:
Bio stari manastir. Znaju da je na tom i tom mestu. Ocistili, ima kamenje itd. Bile kolege, kazu nema nista. Ok.
Odem sa drugim kolegom, prodjemo to mesto 50 metara i nabodemo novcice, strele itd. Nista spektakularno, ali sasvim dovoljno.
Pa evo kolega Coleman, cepa predjene terene i samo vadi. Ja sam licno na terenu koji je procesljan i prosejan od strane najpoznatijih arheologa Srbije nasao dva prstena.
Traziti, traziti.
Odgovori
#29
Pozdrav kolege,Ostrvica je veoma zanimljiv i mnogo puta pretrazen lokalitet,ali sam siguran da tamo nema vise nista.U okolini ima mnogo zanimljivih mesta,koje se spominju u raznim pricama i legendama.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)