Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUMADIJA
#11
Поменута археолошка ископавања обављена су на средњовековном граду у селу Градац код Баточине (утврђење и некропола), у селу Добрачи (некропола), а 80-их година истраживана је утврда у Грбицама.
          Археолошким истраживањем Градца расветљена је његова значајна улога кроз читаву историју. Сем своје праисторијске улоге у готово свим раздобљима, утврда на платоу Јерининог Брда, од доласка Римљана добија већи значај
      Археолог Миленко Богдановић обавио је истраживања Градине у Грбицама и том приликом утврдио постојање византијске цркве у подножју брда из доба Јустинијана (6. век), а у Градини цистерну за воду и насеље 10-12. века уз зидине града.
      У долини реке Груже познате су још и утврде у селима Честин, Пајсијевић, (које засада сместамо у 14.-15. век), потом из жичке повеље, познати су још и Бресница са Тргом, Сибница са Округлом, а из литературе и Лешево
Odgovori
#12
Са северне стране, на Руднику, нашу територију омеђује утврда у Страгарима позната у литератури као Сребрница, у којој је Деспот Стефан за наследника одредио Ђурђа Бранковића, а позната је и утврда у селу Котражи у непосредној близини из које потичу једна фибула из 4. века и једна наушница из 11. века.У литератури се такође помињу утврде Градиште (Голубан) у Вишевцу код Раче (подно кога је родно место Крађорђа), и Кулине у селу Петровац код Крагујевца.Рекогносцирањима терена у околини Кнића откривена је утврда Клик у селу Бечевици, a потес Градина помиње се и у Опланићу. У Бечевици постоје остаци старије цркве из доба 14-15. века коју народ назива Мрњином црквом
Odgovori
#13
Са обронака Гледићких планина, широј територији Крагујевца припада и утврда на узвишици, у селу Грошници (Градина) - елипсоидне основе, за коју има потврда да је трајала у античко доба, али и предпоставки о њеном средњовековном животу на основу народног предања којим се приписује "проклетој Јерини". У сливу Бистрице, у Левчу, истраживана је средњовековна утврда у Старом Селу ког Сугубине.
Odgovori
#14
http://www.panoramio.com/photo/84679008   


Zupanjevac kod Rekovca..potez Kragujevac-Jagodina
Odgovori
#15
svaka cast za informacije....
Odgovori
#16
Wink  Ima jos toga..
http://www.opstinaparacin.info/srednjeve...etrus.html

stari grad Petrus kod Paracina
Odgovori
#17
Selo Belica nadomak Jagodine


Iz priča smo saznali da su nekada ne tako davno u Belici tražili zlato. Skupila se grupa onih koji su verovali da na domaku „Jerininog grada” postoji zakopano blago. Neki od njih su dosta novca uložili u skupu opremu koja će detektovati ovaj dragoceni metal i krenuli. Kažu da oni nisu ništa pronašli, ali ko zna kakva se tu tajna krije i šta je sve skrio grad Proklete Jerine. Beličani su ipak pronašli „blago”, neprocenjive vrednosti. U samom centru sela kod seoske porte i zapisa, pri zemljanim radovima na proširenju seoskog puta, otkriveni su grobovi iz Keltskog perioda i komadi srednjevekovne keramike. Bez daljih arheoliških iskopavanja teško je odrediti iz kog perioda su tadašnji žitelji Belice ukopavali svoje pokojnike.
Odgovori
#18
Na putu prema Despotovcu prolazi se kroz selo Medveđa koje je prirodna granica između Donje i Gornje Resave.
U vreme Rimljana, ovuda je prolazio glavni put Balkanskog poluostrva (via publica), koji su Rimljani izgradili posle definitivnog osvajanja mezije. On je spojio Dunav sa Bosforom: Beograd (Singidunum), Medveđa (Idimum), Vizant (Konstantinopolj, Carigrad, Istambul).
Selo Medveđa (Idimum) imalo je status "mansia" (stanica za prenoćišta sa stalnom posadom). Konačno rušenje rimskog mansija Idimuma bilo je u vreme velike najezde Huna u V veku kada je većina naselja Resave opljačkano i razoreno.
Ovako je najverovatnije izgledao Idimum
Položaj Idimuma ucrtan je u čuvenoj geografskoj karti iz IV veka "Tabula pejtingerijana".
Jugoistočno od Medveđe u blizini groblja i kod rimskog mosta, na mestu gde je reka potkopala obalu, vidi se u useku ostatak starog rimskog puta koji je vodio prema Kostolcu - Vimicijumu. Ostatke temelja rimskog kastela pored groblja u Medveđi opisao je Feliks Kanic u knjizi "Srbija - zemlja i stanovništvo".
Posle obimnih arheoloskih iskopavanja i istraživanja 1968. godine, danas je ovaj lokalitet opet zapušten. Pronađeni predmeti čuvaju se uglavnom u privatnim kolekcijama (olovna posuda, pečat Idimuma itd.). Na dugu istoriju naselja danas imenom podse?a restoran "Idimum".
Odgovori
#19
Rimske terme u centru Čačka otkrivene su prilikom rekonstrukcije gradskog centra i iskopavanja temelja za novu stambenu zgradu – tzv. «lučnu zgradu» preko puta Doma kulture. Pošto je ustanovljeno da se radi o arhitektonskim ostacima kupatila – termi, odlučeno je da se obave arheološka istraživanja, konzervacija i prezentacija ovog vrednog i retkog nalazišta. Zaštitna arheološka iskopavanja su izvedena tokom 1970. godine u saradnji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Narodnog muzeja u Čačku. Još prilikom pripremnih radova za podizanje «lučne zgrade» uništena je prostorija na severoistočnom delu, pa je zbog toga onemogućeno sagledavanje kompletne arhitektonske celine. I pored velikog značaja ovog spomenika kulture, nije postignut dogovor sa urbanistima i investitorom o preradi projekta radi kompletne prezentacije. Radovi na konzervaciji obavljeni su tokom 1971. i 1972. godine.
Od termi je sačuvan samo parterni deo iznad kojih je ležao glavni pod, nošen nizom stubića koji su služili kao sistem za zagrejavanje – hipokaust. Građevina ima pravougaovi oblik sa dva podužno postavljena niza prostorija. Iz ovog niza izlaze dva polukružna izbočenja na južnoj strani i jedna polukružna prostorija na zapadnoj strani. Dužom osovinom, građevina je orjentisana pravcem istok – zapad sa blagim odstupanjem prema severu. Najveća dužina je 22,6 m, a najveća širina je 18,45 m. Od celokupnog ansambla očuvano je šest prostorija i jedna delimičmo na severnoj strani.
Na osnovu rezultata istraživanja zaključeno je da su terme sagrađene krajem III i početkom IV veka. Verovatno da su oko 378. godine bile srušene, ali su obnovljene već negde početkom osamdesetih godina IV veka i ostaju u upotrebi sve do prvih decenija V veka kada su definitino napuštene.
Prošlo je 40 godina od otkrića ovog značajnog lokaliteta, ali do dana današnjeg terme nisu na adekvatan način prezentovane građanima Čačka i turistima. Nije potrebno mnogo da se to ispravi- adekvatno obeležavanje lokaliteta, uređenje prilaza, osvetljenje kao i eventualna rekonzervacija u saradnji sa stručnjacima iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva.
Odgovori
#20

Археолошки локалитет Баташина у Степојевцу налази се са десне стране Ибарске магистрале, на самом излазу из насеља, у делу који се назива Недића крај. На основу површинских налаза археолошког материјала и случајног открића једне зидане гробнице, изведена су 1981. године сондажна археолошка истраживања мањег обима. Ова ископавања открила су, са једне стране, остатке архитектуре из периода III – IV века, солидне градње, остатке једне луксузније виле рустике, а са друге стране, остатке некрополе из XVII – XVIII века. Зидана гробница која је раније откривена и која се датује у V – VI век, говори само о комплексности локалитета и континуитету живота на њему. Налази на локалитету Баташина од великог су значаја за изучавање економских и политичких збивања на ширем градском подручју Сингидунума, поготову што се ради о добро очуваним остацима једног економског имања из римског периода. Осим комплекса на локалитету Дубочај у Гроцкој, за сада нема других потпуно истражених економских имања на подручју Београда.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)