Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hajducki kodeks
#11
Sve se da razumeti samo je potrebno da se malo pokrenu sive celije u nasim umovima...nista vise...veruj mi.
Netreba menjati i prijateljske i drugarske odnose (u ovom primeru) za familijarne. A ako ni ovo nije jasno dodatno cu pojasniti i to nije nikakav problem  Big Grin
Odgovori
#12
Кодекс хајдука је био такав да је било строго забрањено и сматрало се нечасно напасти и опљачкати сиромашног човјека, осим ако је у питању добро оружје. Насупрот томе, уобичајена радња је била опљачкати богатог човјека, особито трговце на путу. Такође „прави хајдук“ никад неће убити човека да би учинио зло, него обично из освете. У старијим временима су хајдуци нападали и царска кола кад превозе новац и злато, али су касније престали јер је обично раја плаћала те дугове и због тога страдала. Ако би напали богатог човјека и не би нашли новца, знали су отимати брата или жену дотичне особе па их држати док не плате уцјену.
Хајдучке дружине имале су удјела и у устанцима против Турака 1804 — 1815. године. Многе устаничке војводе били су раније хајдуци или харамбаше.Нападали би и отимали новац углавном турским караванима и враћали их народу, а већи део су ипак остављали за себе.
Odgovori
#13
svaka cast za ovaj kodeks epa ako niste ovakvi bezite sa ovog foruma da ostali mogu nesto naci pozdrav svima koji su ovakvi jes da ih je malo
Odgovori
#14
Kodeks lepog ponasanja u svojim predvidjanjima oni su zanli da vremenon mi postajemo gori od zivotinja ,nesto u tom stilu i kazae cosa kada govori o hajducima u gradu i pustim planinama
Odgovori
#15
lepo napisano i receno puno,treba tako raditi u zivotu i ipak pridrzavati se nekih stvari,pre svega vera u boga i ne misliti lose,ne biti sebican.mada danas u vremenu u kome zivimo...
Odgovori
#16
ovaj kodex, izuzetno Vrlo jaka stvar !!!
Odgovori
#17
Biti covek jenajteze ,necovek mnogo lako. Ono sto neznas nemoj ni da radis.ako se ne cuvas losih ljudi ni Bog te ne moze sacuvati,pamet u Glavu i dobro prostudirajte ovaj kodeks jer on nije samo obican kodeks lepog ponasanja u drustvu iza stolom.
Odgovori
#18
Svaka čast na ovome Smile
Odgovori
#19
Lepo napisano samo je malkice nerazumno. Ovde kaze:"2. Jedan deo ostavite za naseg mrtvog druga."
Na koga se tu misli?
Odgovori
#20
Postovani forumasi,

kakvo je Vase misljenje?Zasto ljudi nece da poloze zakletvu kada treba da postanu deo Vaseg tima a pre odlaska na teren?

Smatram to velikom preprekom i veoma porazavajuce.Ljudi obicno kazu ja neverujem u to ili u te price,ma kakva zakletva kakav kodeks,kakva prokletstva to su sve budalastine i sujeverje.....

Ja se neslazem sa takvim ljudima a zeleo bih da cujem i Vas stav.

S postovanjem,

Vudi Alen
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)