Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kocija puna zlata
#1
Kočija puna zlata
LEGENDA kaže je jednom prilikom bežeći od Turaka, pop Martin celu kočiju blaga, koju je prethodno oteo od svojih progonitelja, morao da baci u vrelo jedne reke. Koje? Niko pouzdano ne može da kaže.
U Sokobanji će vam reći da je kočija sa blagom potonula u duboki vir Moravice. A u Žagubici, na primer, da je blago progutao izvor Mlave. Tražili su ronioci i u Moravici, na mestu gde je teren toliko nepristupačan da je bilo potrebno veliko umeće samo da se sa litica spuste do kanjona. Ronili su u Mlavi i do 30 metara dubine. Ni kočije, ni blago - nisu našli.
U sokobanjskom kraju duboki vir koji krije tajne blaga nalazi se baš ispod Soko-grada, rimske tvrđave koja je uzduž i popreko prekopavana, a prastare zidine uništavane, zbog verovanja da je "neko blago" tu negde. Ispod te litice, možda čitavih sto metara u dubinu, kovitla se veliki vir.
- Moguće da je pop Martin bacio kočiju baš sa litice dole u vir - kaže Zoran Mirković, lovac na hajdučko blago koji deset godina traga baš po ovoj oblasti. - Iako je predeo strm i krševit, ovde je bio put, još su ga Rimljani napravili, a posle ga koristili Turci dok nisu u međusobnom obračunu, kako kaže istorija, srušili tvrđavu Soko-grad. Verovatno je tim putem pop Martin bežao u planinu, a kada je video da će ga Turci sustići, šta je drugo mogao nego da plen baci u vodu. Na sigurno, u duboki vir.
U KRAJU oko Žagubice, koji smo takođe obišli prateći priču o blagu popa Martina, tragači "znaju" da je kočija u izvoru Mlave. Sagovornici koji nisu želeli da im pominjemo imena rekli su nam da su tu lično tražili.
- Ja sam ronio, sa opremom, ali voda je tu duboka i do 50 metara. Donekle sam došao, možda do tridesetak metara, dublje sam video pećine i nisam smeo. Zbog pritiska i virova.
Predeo oko vrela Mlave priroda je načičkala mnogobrojnim pećinama. Ima ih stotine, kažu naši sagovornici, i većina je neistražena.
- Najčešće dolaze speleolozi, ali sa njima provuku se i lovci na staro blago - kažu tragači iz Žagubice, u mnoge od tih pećina niko nikada nije ni ušao.
Ispred nekoliko relativno vidljivih pećina, čije ulaze sve više prikrivaju šuma i rastinje, rekli su nam lovci na blago, nailazili su na tragove kopanja. Tu su duboke, nezatrpane rupe, ili do pola zatrpane. Nisu se trudili da sakriju da su tu kopali. Često se na stenama ispred pećina mogu videti tragovi pijuka ili nekog tvrdog predmeta. To može da znači da su oni koji su tražili blago, možda naišli na znak koji pop Martin opisuje u svojim mapama, i da su ga namerno izbrisali, da drugi tragači ne bi išli njihovim putem.
- To znači da je sigurno, na tom mestu, bio znak koji je pop Martin ostavio kao putokaz u enigmi gde je zakopao blago, ali ga je onaj ko ga je prvi video uništio, kako drugi tragači ne bi rešili zagonetku i pre njega našli blago - veli Mirković.
A MOŽE li to da znači da su našli blago?
- Može - uglas odgovoriše Mirković i njegov kolega koji je želeo da ostane anoniman, jer se tim poslom više ne bavi a i neće, kako je objasnio, jer se umorio od lutanja. Onda su, svako zasebno, dodali: A možda i nisu...
Dok se u Srbiji veruje da je kočija završila u Moravici, Mlavi, Peku.. u Bugarskoj smatraju da se to dogodilo u trnovskom okrugu. Ista je priča, isti su progonitelji popa Martina, kočija je puna zlata, jer je Martin Himović presreo karavan koji je nosio zlatnike u Carigrad, samo je drugo mesto. Na bugarskim mapama popa Martina navodi se da je kočija bačena u neku reku kod sela Balvan, Top Korija, Kotlenica, Koseličev dol, Kata čalasta, Čurčkovec, Studenija, Kladenac, selo Kajadžik, Kamenarevo...
Lovci na blago iz Srbije, koji su imali kontakte sa "kolegama" iz Bugarske ili su se interesovali za problematiku, rekli su nam da niko ne može biti siguran gde je potonula kočija: Srbi veruju da je u Srbiji, Bugari da je u Bugarskoj. Dešavalo se, ipak, da lovci na blago iz Bugarske dođu u Srbiju. Kao što se dešavalo da su neki naši išli tamo.
- To znači da su tragali i jedni i drugi sigurno dugi niz godina, da ništa nisu našli i da su se razočarali. Zato je Bugarin pomislio da je zlato ipak u Srbiji, a Srbin da je zlato u Bugarskoj. Ali, ja ne bih išao u Bugarsku. Ja znam, zlato je ovde, u Srbiji, samo gde.
Odgovori
#2
Po onome sto sam cuo da je odavno ta kocija nadjena,seckana i prodavana,jos davnih 80deseti
Odgovori
#3
Kolega ne bi bilo lose da nam kazes gde su je nasli ?
Odgovori
#4
Eto samo da znamo i da se nadamo da je ostalo nesto , nisu valjda sve pokupili.
Odgovori
#5
Nije nadjena kocija ta prica jeste stara. Nadjena i izvadjena kocija i mac iz .... reke
Odgovori
#6
iyvinjavam ya pogresan odg.na ovu temu! mislio sam ATILU I YLATNU KOCIJU A ODG.SAM NA KOCIJE PUNE YLATA!JBG desava se....INACE KOLIKO JE TIH KOCIJA BILO U SRBIJI AUUU BRE PA SVAKO SELO ISTE PRICE,ISTE MAPE,O ISTIM LJUDIMA SE PRICA,ISTI DOGADJAJI,ISTI TOVARI SA BLAGOM ITD.i sva radnja je u tom mestu il u okolini bas tu bliyu nas!yar ne yvuci malo cudno skoro svaka prica.a bre prepisivali ste jedan od drugog il klasika neko pametan stampao fals,ko onaj deka iy okoline pirota pre 25..30g na kravlju koyu.mudar covek yaradio penyiju 8)ili od usta do usta pa dodavano po malo uvek i eto nama tone i tone ylata negde u rupu il potoku nekom!!!!!IMA NE KAYEM DA NEMA,AL TO NIJE TO STO MNOGI MISLE KOLIKO TOGA IMA.JEL NEKO OD VAS DRYAO KILO YLATA U RUKAMA?OCU DA KAYEM DA TOLIKU KOLICINU IY VASIH PRICA PO TAKVIM TERENIMA KONJI NE MOGU DA POVUKU DA NOSEEE.OLOVO IMA PRIBLIYAN MASENI ODNOS KAO YLATO AL JE YLATO TEYE.U KANTICU OD EURO KREMA OD 1KILO MOYE DA IMA OTPRILIKE DO 10 KILA YLATA. YNACI LAKO TONE ALI GA U KOMADIMA VODA NOSI.
Odgovori
#7
Kolega i sta je pesnik hteo da kaze ;D Covek postavio opis pa kom se svidja svidja.Cemu predavanje dal ima il nema zlata.I koliko je ono tesko.Pa to svi pocetnici znaju.Daj neki bolji opis koji nije prepisan ili stampan.Opisi mahom ne sluze da te uhvate za ruku i da te vode.Ali kada se sve procita covek stice veliko iskustvo da se snadje na teren gde ide.I da eventualno resi neki problem ako moze.Postavite bre ljudi bilo kakav opis.A ne samo trazim pomoc i kazete neki znak koji mozda iz trece ruke.I samo kritike na racun svega.!! Pa traze se dve a ne jedna kocija i u mom kraju.Ko voli nek izvoli.
Odgovori
#8
INACE U TVOM KRAJU NEMA TRI KOCIJE,PROSLE TUDA JESU I OTISLE,A STA JE OSTALO NEGDE SAKRIVENO,E TO JE?IMAS U ILI BOLJE RECI KOD STARE YAJEDNICKE VODENICE.
IMAS ORUYJE SA LESEVIMA.MOYDA NESTO PARA GDE JE VRBA IY VIRA IYASLA.KOD STAROG GROBLJA STARI PUT YA DRUGO SELO TU BLIYU IMA IYVOR.ALI ONAJ STO IY SUME IYLAYI.DA LI JE I OVO PREPISANO?NISMO KOLEGE JER JA RADIM OVO IY AVANTURE.INACE RIMSKE DVOKOLICE KOD GAMYIGRADA SAM JA NASAO 2009G I PRIJAVIO LOKALITET.JER VECINA VAS GOSPODO UNISTAVA SVE I NE PREYA OD NICEGA PA CAK I DA UBIJE NEKOGA KA YUTO UDARI U OCI.E YATO NISAM KOLEGA SA NIKIM I NE KOPAM VEC SAMO PRODJEM TUDA...ETO CISTO DA SAM BIO TU,ALI SAM!SUTRA CU NESTO VISE O NECEMU STA IMA I STA MESTA I TO VUCE SA SOBOM.VECINA VAS JE DOYIVELA SVASTA A DA NISU NIT YNALI NITI SVESNI BILI STA JE STA.ALI IMA OVDE POSMATRACA KOJI CE SE NACI U OVOJ PRICI I KOJI NISU NI MALO NAIVNI U NICEMU.
Odgovori
#9
Bravo kolega.E ovo me bas interesuje? Napisao si : INACE RIMSKE DVOKOLICE KOD GAMYIGRADA SAM JA NASAO 2009G I PRIJAVIO LOKALITET.Gde su zavrsile te dvokolice ? Cudi me da tada javnost nije obavestena o ovom istorijskom arheoloskom otkricu za ovaj kraj i koji si to lokalitet prijavio. ? To jest na kom mestu su tacno pronadjene ? Znaci ako je prijavljeno nije tajna.Ja znam jedino za one dvokolice koje su u Srbiji pronadjene na koridoru 10 i one su u Beogradskom muzeju..Znam da se u Romulijani kao atrakcija.prilikom neke svecanosti voze u dvokolicama ljudi obuceni u togama.Ali te tvoje dvokolice bi trebale po meni da su u Zajecarskom muzeju.Ili mozda gresim.Ako ti nije tesko opisi malo to posto si prijavio.Zaista interesantna tema.
Odgovori
#10
У добром делу Србије постоји легенда о закопаној златној кочији баснословне вредности. По једнима кочија је закопана у I веку и била је намењена некој египатској краљици; по другима је то турска кочија повезена из Београда која никада није напустила Србију. У Тимочкој крајини у току је лов на кочију од сувога злата из посебне легенде.  http://www.telegraf.rs/vesti/1340180-tim...nosti-foto
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)