Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Homolje - Jadar - Stara planina - strane firme rudare kad mi ne umemo
#1
Gledajuci koji su postovi naj pregledaniji.... Gde god se pomene pek ili homolje bude 10 puta vise pregleda, kao sto ovde neke iskusnije kolege rekose - nije samo homolje zanimljivo mesto za ispiranje. Ono sto sam ja proucavao je da je bitno prepoznati vrste stena koje recni tok nosi u sebi, i ako ima zanimljivih elemenata u semlpovanim koncentratima vredi i potrositi koji dan na takvim rekama i videti o cemu se radi. Ako se svi uhvatimo istih reka koje su poznate za ispiranje,  tj. gde narod ispira vec 100 god. necemo pronaci reke ni potoke gde su koncetrovane vece kolicine nama divnog praha...  Big Grin Na homolju su jos stari vlasi izlazili u prolece posle bujica i odredjivali gde ce koja porodica ispirati... Sa drvenim koritina i ovcijom vunom. Smile  U nasoj zemji ima mnogo ogromnih masiva koji nisu istrazivani ili se barem o tome ne pise. Homolje kao deo karpato-balkanoida je jako zanimjivo za istrazivanje, ali i naj zahtevnije jer je jos pri nastanku kontinenta, ( ono sto je bitno za nas), tu doslo do mnogobrojnih ukrstanja i preklapanja razlicitih delova zemljine kore... Po meni mozda i top 10 (u Evropi) naj razlicitijih mesavina razlicitih tipova stena od kojih i velika rezerva kvarca (najpodobnijeg za zlato) koja se na nekim mestima nalazi i kilometar u dubinu... E sad treba malo vise istraziti i dinaride (staro vlasko-rasku niziju) kao nastavak alpa ili centralnu sumadiju... I u takvim masivina postoje magmatski slojevi koji sadrze dosta kvarca i granita. Otkriveno je i veliko nalaziste litijumske rude na dinaridima u okolini loznice-jadar, naravno od strane firme koja ce gobiti prvenstvo nad eksploatisanjem. Smile  Potrazite sad ne otlrivena mesta pre nego sto velike strane firme za rudarenje dodju do istih... Kad se sad pogleda to isto homolje... svo je izbuseno, i to od stranih firmi ( kanada, britanija, i ostale) prava za kopanje i ekploatisanje dobijaju bez odbijanja. Kako kaze nasa drzava nemamo mi kadrova, sredstava i ljudi da obavljaju te delatnosti... Prosto mi se zeludac okrene. Pa neka pociste onda stranci prvo zarista, kao sto su nam ameri nisu oteli jug srbije sa ogromnim rudnim bogatstvima, pa onda neka predju na ostala manja rudna bogatstva nek i njih potamane, a mi cemo da blenemo ko svraka na jugovinu zato sto nemamo tehnike... Kao da nam je bitno da sve povadimo u narednih 10 god. A te iste firme sto nas trenutno ciste na 20 ak lokacija i istrazuju na jos 40 lokacija u ostalim zemljama eu nemogu da prismrde jer iza sebe ostavljaju pustos i zagadjeni, ruinirani eko sistem. ..... No pobegosmo mnogo od teme... koristite vasa nalazista, delite ista sa prijateljima i poznanicima, uzivajte u prirodi koliko god mozete. Jer kako je ovo sve krenulo nece jos dugo biti ovakve netaknute prirode u kojoj ce i nasa pokolenja moci da uzivaju kao mi sada...  Big Grin
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)