Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bronzano ili Bakarno koplje ?
#11
(19-10-2013, 12:44 PM)bili link Piše: Dragane, mislim da je nemoguće da u zemlji ostane u tako dobrom stanju a da je iz bronzanog doba.
Bez ikakve je šare i ukrasa a onda su ukrašavali sve pa i sekire.
Gledao sam po internetu i našao slično - levo, šesta slika od dole :

http://www.sheshen-eceni.co.uk/pre_historic.html
Bili hvala takodje sto si procunjao i pogledao sta ima slicnoga. Ima neke slicnosti, mada ima gore sajt koji si dao u grupi vise predmeta , vise podseca na jedan drugi  tip gore iznad..A ne ukrasavaju se sva koplja niti sekire, cak sporadicno mozda. O ocuvanosti ti je odgovorio gospodin ispred, pa kako moze ja to ne znam, ali znam da moze. Pogledaj parice, pogledaj se ono u Muzejima, pa eto ocuvalo se a kako sami bog zna. Veliko ti hvala na trudu zaista, pomogli ste mi svi koji ste seukljucili nekim svojim tekstom i dali vase misljenje. Pozdrav od DRagana.
Odgovori
#12
(19-10-2013, 12:58 PM)GROTAGOLD link Piše: A ja se Bili pitam jeno....ako nemoze da se odrzi predmet tako dugo pa jesu li ovi ovde izlozeni "kopije" ili originali. Ako su original ...gde su onda pronadjeni i u cemu su se ocuvali (neka staklena vakumska kapsula) ?
http://www.sheshen-eceni.co.uk/images/th...mg2dn1.jpg

Bio sam slobodan da uporedim ova dva koplja ovako kako se i vide pa neka slika sama kaze.

[Slika: thames-spearhead-03-img2.jpg]
Hvala supermoderatoru GROTAGOLD-u, dao si logican i suvisli odgovor na pitanje kako je moglo biti ocuvano. I usporedba ti je jako lepa, hvala i na tome. Zaista cu morati da potrazim strucno misljenje u nekom Beogradskom muzeju, pa cu videti sta oni misle i da li ih interesuje mozda da ga otkuupe Smile
Pozdrav veliki od Dragog GROTAGOLD.
Odgovori
#13
(19-10-2013, 06:42 PM)zoleb link Piše: Moze da bude i iz nekog od balkanskih ili prvog svetskog i sluzilo za barjak.

Hvala i tebi Zoleb na misljenju. MOze da bude sve , mozda su ga i marsovci izbacili ali ja nemam takuvu sliku :marsovsku" da bih je postavio u uporedio i rekao e to je to! Ako mislis da je ono sto si napisao , nadji neku sliku od tih iz balkanskih i prvog svetskog pa namesti , pa cemo videti , zasto da ne. Na tom mestu gde sam ja trazio nije moglo da bude iz skorijeg vremena....ali ako nadjes obavezno postavi. Pozdrav i  tebi od Dragana.
Odgovori
#14
(19-10-2013, 06:42 PM)zoleb link Piše: Moze da bude i iz nekog od balkanskih ili prvog svetskog i sluzilo za barjak.

JOs jednom ne moze i nije, jer je ocita starost na njemu. Kad bih uzeo recimo cekic i udario bih ga samo  bi se verujem rasprsilo u onim oksidima sto ga drze. Koplje veoma dugo , veoma, veoma dugo stajalo u zemlji. Pozdrav
Odgovori
#15
Ne ljuti se Carapan  Big Grin ja sam potpuni amater kao i ti (pretpostavljam). Ja sam izneo laicku pretpostavku a ne tvrdnju , valjda ce se javiti neko od clanova koji ima vise znanja i iskustva.
Odgovori
#16
Kao prvo ova 2 uzorka se ne kokaju (Grotin i tvoj) razlika ne po patini već po samoj izradi,tvoje je deblje u mestu gde stoji drvo,od početka do kraja.
Izvini ali ne koka se ni to jer navodiš ‚‚ U okolini Krusevca sam pronasao vrh bronzanog ili bakarnog koplja. Koplje je bilo na 40 cm u zemlji, planinski predeo" pa u drugom postu sledeće ‚‚ A ono sto mislis da ga je neko sarao u bronzanom dobu nije, ono je neko probao mehanicki da ocisti prljavstinu, meni na to lici, na poderotinu" ove suprotnosti mi nikako ne idu zajedno.
A što se tiče toga da se kruni ili ne pa to se može izvesti i kiselinom,pošto sumnjam u starost.
Zbog boljeg datiranja i korektnije procene zamolio bih te da ga slikaš još koji put,posebno rupice kako ti kažeš ‚‚na vratu ima dve (jedna nasuprot druge) rupice verovatno da bi se pricvrstila drska drvena"
Odgovori
#17
(20-10-2013, 10:49 PM)crni1 link Piše: Kao prvo ova 2 uzorka se ne kokaju (Grotin i tvoj) razlika ne po patini već po samoj izradi,tvoje je deblje u mestu gde stoji drvo,od početka do kraja.
Izvini ali ne koka se ni to jer navodiš ‚‚ U okolini Krusevca sam pronasao vrh bronzanog ili bakarnog koplja. Koplje je bilo na 40 cm u zemlji, planinski predeo" pa u drugom postu sledeće ‚‚ A ono sto mislis da ga je neko sarao u bronzanom dobu nije, ono je neko probao mehanicki da ocisti prljavstinu, meni na to lici, na poderotinu" ove suprotnosti mi nikako ne idu zajedno.
A što se tiče toga da se kruni ili ne pa to se može izvesti i kiselinom,pošto sumnjam u starost.
Zbog boljeg datiranja i korektnije procene zamolio bih te da ga slikaš još koji put,posebno rupice kako ti kažeš ‚‚na vratu ima dve (jedna nasuprot druge) rupice verovatno da bi se pricvrstila drska drvena"

Crni1, Ne shvatam sta se ne podudara u mome iskazu-opisu koplja. Napisah da sam ga nasao na 40 cm dubine i to je tacno. Nikakvi ukrasi na mome koplju ne postoje. Koje to suprotnosti ti vidis? Za ono koplje iz Sente sam rekao moje misljenje, da nema ukrasavanja, da su one neke kosine koje se vide na obodu , poderotine. To se jasno vidi jer  se uocavaju slojevi patine kroz razlicite nijanse boja. Kad se nesto ukrasava-sara- tada je patina jednoobrazna, a ako se po predmetu zapara necim onda ce se videti razliciti slojevi tog  grebanja recimo. Koje moze da se desi usled ciscenja ili usled samog vadjenja iz zemlje. Zato smatram da nije ukraseno koplje iz Sente koje je veoma leo i gotovo da je identicno sa onim koje posedujem ja. U sustini meni je bitan okviran period i saznanje koji bi ga narod mogao koristiti, kao tip vrha. Naravno da u to vreme nije postojala jedna fabrika - radionica  koja je za sva plemena iz tog doba istoga roda izradjivala identicne kalupe. Kao i novac sto je izradjivan u razlicvitim radionicama, pa macevi, sekire , tako i vrhovi kopalja su radjeni po istom tipu za isti narod ali u razlicvitim delovima teritorije koje je taj narod nastanjjivao. Zato i ne moze da se trazi stoprocentna identicnost, vec samo tip tj. oblik konstrukcije. U svakom slucaju ja sam kao pocetnik i zaljubljenik u starine i arheologiju veoma zadovoljan nalazom. Ostalo sto sam nalazio na tom lokalitetu, su delovi polomljenog nakita od bronze koji su nazalost mali po velicini i polomljeni, a ja ih ne mogu sastaviti u celinu da bih postavio ovde. Pozdrav za sve clanove ovog  foruma i puno srece u "lovu". Dragan
Odgovori
#18
klasicni Ilir....,nemoj da te ko nategne
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)