Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DJOKIN GROB
#1
DJOKIN GROB
Kao dete sam cesto isao kod dede I babe na selo. Jednog ranog proleca obilazivsi vinograd deda je zatekao ogromnu rupu na malom brdascu u blizini naseg vinograda , javio mije telefonom da dodjem da pogledam .. Cim sam stigao otisli smo do rupe .Bila je siroka nesto vise od metra duzine oko dva ipo metra a dubine oko tri ipo metra…. Na dnu u jednoj strain su bile kamene ploce zelene b oje kojima je nesto ogradjeno sa svih strana…inace na tom mestu se davno nalazila koliba deda Ante . Onje tu boravio cuvajuci vinograd , a doziveo je duboku starost dozivevsi 115 rodjen dan.. Brezuljak na kome se nalazi vinograd se zove DJOKIN GROB.. A nalazi se ispod kurvinog grada,pored carskog druma… Zacudilo me je to kako su na toj dubini I tako precizno nasli I iskopali ne skrenuvsi nimalo u stranu… Tek sam skoro ovde od vas saznao kakvih sve cuda od aparata ima isve mi je mnogo jasnije..
Bio bih zahvalan ako neko ima neku informaciju otome zasto se zove to mesto zove DJokin grob da nije to ime nekog poginulog hajduka? Isve ove godine se pitam st a je to bilo zakopano na tom mestu? Zasto je selicevica bila omiljeno steciste hajduka…. Pouzdano znam da je I Radojko Trickovic Sajtar iz Prekonoge kao decko prisao hajducima nasavsi ih na Selicevici …. Po prici nekih mojih poznanika to je zato sto su I hajduci bili vecinom iz sela na kao ioko Selicevice. A cuo sa m da ih je bilo dosta iz Malosista . Dali je bas tako?
ISKRENO POSTENO OPUSTENO
Odgovori
#2
Selicevica je bila hajducima veza to jest raskrsnica.Preko nje je isao hajducki put kojim su lako stizali do svih za njih iteresantnih mesta za postavljanje zaseda ,kao I za beg od potera. Na njenom obodu su dva vazna puta,zaSolun kao I Istanbul. Isto tako se iz njenih sela hajducka druzina snabdevala hranom abilo je iz tih sela I hajduka . Na njoj su I dva hajducka kladanca. Jedan je kad prodjes mirnu dolinu I kurvin grad ijos nekoliko stotina metarauz dolinu navise [tu sam jedno jutro zatekao iskopan rov usamom toku vode koja istice iz kladenca,doduse pre nego su poceli sa kopanjem skrenuli su vodu metar u stranu.]Dok ti je drugi kad od crnog jezera krenes prema Barbesu..Inace predjena je najsavremenijim aparatima jos odavno .. Prvo sto je trazeno kad su se pojavili detektori to je oko izvora I vrela I tu nije bilo promasaja…. Za ta mesta im nisu bili potrebni nikakvi planovi..Selicevica je I jedno veliko crkviste ima ih po celoj S elicevici… Aposto te vidim zanima u Malosistu ih ima najmanje tri zanjih znam I kojim su svecima posvecene .. Nazalost nemam podatak zasto se to mesto zove DJOKIN GROB . Neznam sta je na tom brdu iskopano a interesantno je da je prvo tu iskopana rupa oko 1,5 metara dubine,a zatim spustene kamene plocei dragocenosti a zatim zatrpano I nakon toga formirano manje brdo.. Ja sam kad sam video rupcagu ibrdo koje je bilo sa svih stranapokriveno kamenjem najverovatnije tako obelezeno to samo brdasce zovu BUMBULE … I nteresantno je da je preko puta rimska crkva na brdu KUKUMIGA pored koje je pri kopanju temelja za antenu bagerom,iskopano mnogo zlatnika .Radnici su se posvadjali pa ih je milicija naterala da ‘’ igraju’’ davidi da nije ostao jos koji ….. Interesantno je da je I na Selicevici sve do 1949 godine izbegavao potere poslednji ajduk Trivun iz Perutine. Nisu mu mogle doci glave ni vojska ni policija cije potere je vesto izbegavao. Ubio ga je na prevaru zivko iz Malosista njegov bivsi prijatelj . J edino je hajduku mogao doci glave neko od svojih… Nadam se da sam bio od pomoci , ziveli I srecno!!!!!!!!!!
…..
…..
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)