Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blago u Vojvodini
#1
Ovako svugde citam kako se u juznoj srbiji u svakom selu zakopavalo blago, a niko nigde ne pise staima u Vojvodini pogotovo tu kod nas u okolini Subotice?
Ako neko ima iskustva ili predstavu sta bih mogao naci po njivama i salasima bio bih mu zahvalan.
Odgovori
#2
Pozdrav sakal,
Kao i sto sami znate juzni i istocni deo Srbije je nekada bio Rimski i Turski put od njihovih prestonica do Beograda samim tim na tim prostorima ima vise blaga.. Jer vecina blaga koja je zakopana bila je oteta od Rimljana i Turaka..Ja nisam cuo ni jednu pricu o blagu o nekom Vojvodjanskom mestu, ne kazem da blaga nema, naprotiv, samo je taj deo Srbije bio malo slabije ''snabdeven'' blagom u tim dobima.. Mesta sigurno postoje ali  o njima malo ko zna.. Bilo bi dobro kada bi se nasao neki kolega iz Vase okoline ili iz Vojvodine koji zna vise o Vojvodini pa da se javi na ovu temu...
Odgovori
#3
Hvala kolega tako sam i ja mislio ali onda sam se setio da je kroz vojvodinu prelazilo dosta Austro Ugara koji su sigurno imali nekoliko dukata u djepu a da ne spominjem Fasiste koji su opustosili sve krajeve Ovog dela evrope, mozda je i njima ispalo nesto.
Steta sto nema stvarno neko iz ovog dela Vojvodine ali zato sam ja tu da utabam stope drugima i da im pomognem kada vec meni niko nije Big Grin
Odgovori
#4
Vojvodina i Macva su oduvek bile najnaseljenije, najvaznije i najbogatije oblasti.
Tu su jos iz praistorije, pa nadalje kroz anticki period i evo do danasnjih dana veoma vazni ostaci ljudskog bitisanja.
Uzmimo samo mali primer od Starceva (kod Panceva), Sirmijuma (S.Mitrovica), Hrtkovci (zlatni Rimski slemovi) i.t.d.
Tu je mnogo vaznih zasticenih nalazista i njie mnogo zdravo pricati i traziti na tim lokalitetima.
Mali primer - glavni Rimski put iz Srbije za Bosnu se u Macvi racva na dva.
Iz novije istorije - koliko je samo Folksdojcera pobeglo ostavivsi kompletna domacinstva sa imanjima.
To sto teren nije brdovito - planinski nista ne znaci.
Podrinje je prva oslobodjena teritorija u Evropi u Drugom svetskom ratu (zajedno cetnici i partizani na pocetku rata).

Stari Rim - ZLATNI SLEMOVI:

http://www.youtube.com/watch?v=3qqd_D-8voI
Odgovori
#5
(01-09-2013, 10:39 AM)sakal22 link Piše: Hvala kolega tako sam i ja mislio ali onda sam se setio da je kroz vojvodinu prelazilo dosta Austro Ugara koji su sigurno imali nekoliko dukata u djepu a da ne spominjem Fasiste koji su opustosili sve krajeve Ovog dela evrope, mozda je i njima ispalo nesto.
Steta sto nema stvarno neko iz ovog dela Vojvodine ali zato sam ja tu da utabam stope drugima i da im pomognem kada vec meni niko nije Big Grin
Nema na cemu kolega.. Verovatno im je ispalo nesto ali to je otislo u zaborav.. Samo budite strpljivi,sigurno ce se javiti neki kolega iz Vase okoline.. Do tada nadjite ljude od poverenje i raspitajte se kod njih.. Tako bih ja uradio.. Pozdrav
Odgovori
#6
Selo Jasenovo,Vracev Gaj,...puno je rima! Samo dobar dubinac I picis iza traktora koji ore
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)