Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terziska pecina
#1
Zdravo kolege,dal neko ima plan-dokumenat o ovoj pecini?poz.
Odgovori
#2
Zdravo kolega go imam ovoj opis.Mnogu raboti od nego odgovaraat,ama ima eden mal del koi me bunat,ke izlezam na teren pa ke vidam sto e sto od opisot.Imas li nekoj opis za sindjir vodenica Kratovsko ima nesto tamu izvadeno ama mislu deka ima raboti sto ne se zavrseni.Pozdrav!
Odgovori
#3
Ova terzijska rupa(opisana na ovom sajtu) se nalazi na Suvoj planini i tu je zaista pronadjeno blago jos u proslom a mozda i predproslom veku . Ja se nisam penjao da to vidim jer su me ljudi uveravali da je sve ocisceno a nisam imao razloga da im ne verujem jer su znali sve podatke kao sto je i napisano. Za mene je jedino bilo iznenadjenje sto se rupa nalazi na strani planine prema Zaplanju a ne na suprotnoj strani kako sam ja pretpostavljao . Znakovi koji se pominju u spisima su na zalost unisteni jos pre pedesetak godina.
Odgovori
#4
Zdravo Plandjija,pozdrav do tebe mozes mi reci koi znaci se spomenuvat u tvojim spisama za ovu pecinu i kako je u njima opisano izgled mesta.
Odgovori
#5
sti pati kazav na site i ne znam vo sto e problemot sindjir vodenica brat e zavrsena rabota uste pred 40godini zatoa ne se zamaraj so toa i imas dosta raboti na tamu kako sto e na konska planina kuzmanovata vodenica, dvata ovni so se udaraat i orelot vo pesterata, i tamu nesto e zavrseno no da vidime pozdrav.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)