Forum skriveno blago - zakopano blago
Cezar - Oblik za Štampu

+- Forum skriveno blago - zakopano blago (https://www.skrivenoblago.com/forum)
+-- Forum: Metal detektori Srbija - detektori za metal (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-5.html)
+--- Forum: Hobidetektori - samogradnja metal detektora (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-55.html)
+---- Forum: VLF - Metal detektori (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-56.html)
+---- Tema: Cezar (/thread-488.html)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20


Odg: Cezar - relco - 22-04-2013

(20-04-2013, 11:32 PM)Sinisa link Piše: Skroz sam novi u ovome, pa pokusavam da pohvatam sve konce odjednom, al' mi izgleda ne ide :0(

Pokusavao sam da nulujem sondu tako sto merim naizmenicni napon na nozi 8 prvog OP i trudim se da pomeranjem kalemova dobijem sto manji VF napon.  Na instrumentu nemam opseg u mV za naizmenicni napon , pa sam napravio jedan sklop sa kondenzatorom i dve diode za dupliranje napona i to onda lepo ocitavam na opsegu od 200mV jednosmernog napona. Tacno vidim sta se desava  i uspevam da dobijem 4mV najmanje sto mogu. E, sad na tom mestu uredjaj prodivlja, ne moze da se smiri, a kada malo mrdnem u stranu kalemove, onda ucuti, ali je dubina na nekih 10 -15cm na novic od 5 Din. Oklopio sam kalemove, stavio dupli koax. vezao oklop za masu RX....  Nemam osciloskop pa corikam ovako napamet, sta da radim...
Koristio sam semu SMW 555 . koju je dao zoksyz na prvoj strani ove teme.
Sad me zanima to pitanje: "Jesi li nulovao sondu i na koliko?" Ja trazim nulu!(?) Slutim da ne treba da bude nula , tj. minimum nego neki napon(?).


Sinisa.Sondu nije tako dobro da podesavas.Ja bih prvo podesio frekvencu predajnog oscilatora na 7 khz.Zatim treba da se sinusoida predajnog oscilatora podesi na pravilan sinusoidalni oblik trimerom TR3.Kalemi treba da su preklopljeni tako da je napon na vrucem kraju prijemnog kalema 30-40 mV velicine.Primicanjem gvozdja sondi sinusoida prijema treba da se samo pomera u plus ne da se faza signala okrece.Kod obojenih metala sinusoida u prijemu treba da se smanjuje do nule,zatim okrene fazu za 90 stepeni i onda da se povecava po amplitudi.To se jedino po meni moze pravilno podesiti osciloskopom po mogucstvu da je dvokanalni.Ima i niz drugih parametara koje treba podesiti.Ali ako se sonda u startu pravilno ne podesi i oklopi i umasavanje ne izvede pravilno,onda nastaju problemi kao kod tebe.


Odg: Cezar - Sinisa - 23-04-2013


Hvala ti Relco na jasnom odgovoru. Probacu da se dokopam nekog osciloskopa i da ovo probam.

Poz. Sinisa



Odg: Cezar - walkman - 17-08-2013

Donos je bil teči SMW prijatelje?

Kakšni so najnovejši podatki. prosim vas, da dodate


Odg: Cezar - relco - 18-08-2013

(17-08-2013, 11:06 PM)walkman link Piše: Donos je bil teči SMW prijatelje?

Kakšni so najnovejši podatki. prosim vas, da dodate


Pozdrav walkman.Koji te podaci konkretno interesuju.


Odg: Cezar - zlatica - 19-08-2013

Pozdrav svima. Imam problem sa cezarom. Detektor radi nekako, sonda nulovana na oko 90mV. Ferit ne mogu nikako da izbacim kako treba, kad smanjim diskriminaciju ne vidi nista, kad je postavim na maksimum reaguje na sve, i dubina ne prelazi 20 cm?


Odg: Cezar - relco - 19-08-2013

(19-08-2013, 04:50 PM)zlatica link Piše: Pozdrav svima. Imam problem sa cezarom. Detektor radi nekako, sonda nulovana na oko 90mV. Ferit ne mogu nikako da izbacim kako treba, kad smanjim diskriminaciju ne vidi nista, kad je postavim na maksimum reaguje na sve, i dubina ne prelazi 20 cm?

POzdrav zlatica.Kao prvo bilo bi korisno da postavis ovde tvoju shemu cezara kako bi svi mi imali uvid sta nije u redu.Zatim podatke kako si motao sondu.Drugi vazan problem je u vezi odbijanja ferita.Iz mog licnog iskustva mogu da kazem da je velika greska upotrevljavati ferit kako bi se podesavali kalemovi.To je samo u nekoj krajnjoj nuzdi.Treba upotrebiti komad"minerala-mineralnog kamena".


Odg: Cezar - zlatica - 19-08-2013

(19-08-2013, 05:03 PM)relco link Piše: [quote author=zlatica link=topic=684.msg20206#msg20206 date=1376923840]
Pozdrav svima. Imam problem sa cezarom. Detektor radi nekako, sonda nulovana na oko 90mV. Ferit ne mogu nikako da izbacim kako treba, kad smanjim diskriminaciju ne vidi nista, kad je postavim na maksimum reaguje na sve, i dubina ne prelazi 20 cm?

POzdrav zlatica.Kao prvo bilo bi korisno da postavis ovde tvoju shemu cezara kako bi svi mi imali uvid sta nije u redu.Zatim podatke kako si motao sondu.Drugi vazan problem je u vezi odbijanja ferita.Iz mog licnog iskustva mogu da kazem da je velika greska upotrevljavati ferit kako bi se podesavali kalemovi.To je samo u nekoj krajnjoj nuzdi.Treba upotrebiti komad"minerala-mineralnog kamena".
[/quote]

Podaci sonde su: Tx 70 namotaja 0,45mm na precniku 200mm; Rx 175 namotaja 0,25mm. Frekvenca je 7,2 kHz sa kondenzatorom od 220 nF. A ovo je šema po kojoj sam radio:


Odg: Cezar - relco - 21-08-2013

Pozdrav zlatica Cezar detektor je jedan od najcesce radjenih rucnih radova zbog svoje jednostavne konstrukcije.Tvoja shema nije original cezar ali u njoj ima dosta gresaka.TX treba da ima 72 navoja 0,45 Cul, 6,4 R, 2,31 mH induktivnosti. RX treba da ima 160 navoja 0,27 Cul, 26,2 R i 9,5 mH induktivnosti.Neznam kako si uradio sondu ali da napomenem jednu vazbu stvar.Oklopi predajnog i prijemnog kalema treba da su na jednom mestu u prekidu 8mm,Na preklopima gde se dodiruju kalemovi treba da su izolovanii selotejpom ili na drugaciji nacin.Oklop predajnog kalema treba da bude spojen sa oklopom prijemnog kalema i krajem "hladnog"kraja prijemnog kalema na referentnu masu.Greska je sto se oklop predajnog kalema spaja na (minus)napajanje,jer on uopste nije pravilno umoscen.To je zbog toga sto je takva konstrukcija stabilizatora detektora.Kod jednostrukog napajanja kod nekih detektora gde nema deljenja napona na(+) i (-),oklop kalema se onda vezuje na minus.Vazno je i kako si podesio kalemove sonde i podesio fazu signala.Ne treba upotrebljavati ferit za podesavanje ili "nulovanje"kako hoces,nego upotrebiti jedan komad minerala(mineralnog kamena)Ferit ima osobine elektromagnetnih svojstva.C29 470mF ne treba da ima tu vrednost,nego 100mF.Ima jos nepravilnosti koje postoje na shemi ali su ove najvaznije.Vazno je i to kako je dizajnirana i uradjena ploca detektora.Referentna masa tj vodovi(linije)ne treba da budu nigde u kratkom spoju(petlja)jer dolazi do povećane nestabilnosti i mnogo laznih pikova frekvenci.Postavio bih ovde i jednu veoma interesantnu i korisnu knjigu koja je sadrzaja 32 MB u rar formatu ali sam na zalost u tim stvarima ovde slab.Prosto neznam kako da je postavim ovde.Za slike nema problema.


Odg: Cezar - zlatica - 21-08-2013

(21-08-2013, 04:12 PM)relco link Piše: Pozdrav zlatica Cezar detektor je jedan od najcesce radjenih rucnih radova zbog svoje jednostavne konstrukcije.Tvoja shema nije original cezar ali u njoj ima dosta gresaka.TX treba da ima 72 navoja 0,45 Cul, 6,4 R, 2,31 mH induktivnosti. RX treba da ima 160 navoja 0,27 Cul, 26,2 R i 9,5 mH induktivnosti.Neznam kako si uradio sondu ali da napomenem jednu vazbu stvar.Oklopi predajnog i prijemnog kalema treba da su na jednom mestu u prekidu 8mm,Na preklopima gde se dodiruju kalemovi treba da su izolovanii selotejpom ili na drugaciji nacin.Oklop predajnog kalema treba da bude spojen sa oklopom prijemnog kalema i krajem "hladnog"kraja prijemnog kalema na referentnu masu.Greska je sto se oklop predajnog kalema spaja na (minus)napajanje,jer on uopste nije pravilno umoscen.To je zbog toga sto je takva konstrukcija stabilizatora detektora.Kod jednostrukog napajanja kod nekih detektora gde nema deljenja napona na(+) i (-),oklop kalema se onda vezuje na minus.Vazno je i kako si podesio kalemove sonde i podesio fazu signala.Ne treba upotrebljavati ferit za podesavanje ili "nulovanje"kako hoces,nego upotrebiti jedan komad minerala(mineralnog kamena)Ferit ima osobine elektromagnetnih svojstva.C29 470mF ne treba da ima tu vrednost,nego 100mF.Ima jos nepravilnosti koje postoje na shemi ali su ove najvaznije.Vazno je i to kako je dizajnirana i uradjena ploca detektora.Referentna masa tj vodovi(linije)ne treba da budu nigde u kratkom spoju(petlja)jer dolazi do povećane nestabilnosti i mnogo laznih pikova frekvenci.Postavio bih ovde i jednu veoma interesantnu i korisnu knjigu koja je sadrzaja 32 MB u rar formatu ali sam na zalost u tim stvarima ovde slab.Prosto neznam kako da je postavim ovde.Za slike nema problema.
Pozdrav relco!
Sto se tice oklopa kalema znam da treba da postoji zazor ili prekid od 10-tak milimetara. Sve sam kasnije lepo izolovao izolir trakom, i odveo do detektora dvozilnim oklopljenim kablom (i prijemni i predajni kalem). Oklopi povezani kako treba. A plocicu sam radio tonerom, tj prvo skinuo sa neta. Vodovi su odlicno ispali, sa tim valjda nema problema. E sad jedino ako je problem u kalemima, zbog netacne induktivnosti i gresaka koji postoje u shemi. Ubacicu slike plocice. Ako mozes posalji mi knjigu na: zlatica@elfak.rs.


Odg: Cezar - relco - 22-08-2013

Zlatica evo ti ovde link za knjigu.Na tvojoj e-mail adresi neće da se posalje,Nije ti tacna adresa
Steve Parker - Upoznajmo svet - Stene i minerali.rar