Forum skriveno blago - zakopano blago
Cezar - Oblik za Štampu

+- Forum skriveno blago - zakopano blago (https://www.skrivenoblago.com/forum)
+-- Forum: Metal detektori Srbija - detektori za metal (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-5.html)
+--- Forum: Hobidetektori - samogradnja metal detektora (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-55.html)
+---- Forum: VLF - Metal detektori (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-56.html)
+---- Tema: Cezar (/thread-488.html)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20


Odg: Cezar - milankoki - 15-04-2013

[Slika: 70808165.jpg]

Uploaded with ImageShack.us


Odg: Cezar - relco - 16-04-2013

(15-04-2013, 12:13 PM)Sinisa link Piše:Sonda je oklopljena s Al folijom i spojena je na minus, samo mi je oklopljeni kabl cetvorozilni , tako da sam spojio dve zice iz cetvorozilnog kabla na Rx, jednu zicu na "vruci kraj" Tx i ostao mi je samo oklop na koga sam nakacio drugi kraj Tx namotaja i to na minus na plocici. Sve se nesto premisljam da stavim dva oklopljena kabla , posebno za Tx a posebno za Rx, mozda bude bolje, ali sad ga nemam.
Tranzistori su BC 546B i BC 327-40. Nisam im merio pojacanja, niti uparivao. Da li to moze da bude problem?

Poz.

Sinisa.Ako je kabal cetvorozilni tj dve zice sa masama.Predajni kalem se vezuje masa na minus a vruci kraj na predajni tranzistor.Prijemni kalem se vezuje tako sto se masa kabla veze na referentnu masu na ploci a vruci kraj na kndenzator u prijemu.Ako su kalemovi oklopljeni sa folijom koja se nesme dodirivati na sastavima preklopa,ona se povezuje u samoj sondi sa masom kabla prijemnog kalema u samoj sondi.Onda ce sonda ako je dobro podesena detektor raditi isto dobro.


Odg: Cezar - Sinisa - 16-04-2013


Ne, Relco, kabl ima jedan oklop i tri zice unutar tog oklopa. Ja sam vezao na strani sonde taj oklop za kraj namotaja predajnog kalema i za foliju. Drugi kraj predajnog kalema spajam za jednu zicu unutar oklopa a druge dve preostale zice vezujem za krajeve prijemnog kalema. E, sad da li je to dobro? Nesto mi mirise da nije :-)
Trazili smo danas te proklete tranzistore BC327-16 al nigde ih nema po NS.
Poz.
Sinisa



Odg: Cezar - relco - 16-04-2013

Sinisa nisi me razumeo.Zice predajnog kalema ne treba da se vezuju sa oklopom.Jedan kraj (vruci) ide na tranzistor predajnog oscilatora.Drugi kraj (hladni )ide na minus napajana.Kod prijemnog kalema vruci kraj ide na kondenzator ulaznog stepena prijemnog dela.Hladni kraj ide na refeerentnu masu i zajedno je spojen sa oklopima i predajnog i prijemnog kalema.Predajni i prijemni kalem na mestima gde se preklapaju i dodiruju treba da su izolovani.Takodje oklopi kalemova treba da su razdvojeni na jednom mestu oko 7-8 milimetara.To je to sto se tice sonde.Ali mozda ima kod tvog detektora i drugih nepravilnosti.Tranzistori u prijemnom delu treba da su svi komplet upareni sa istim pojacanjem ili sto pribliznije.Pojacanje tih tranzistora treba izabrati da je sto manje.


Odg: Cezar - Sinisa - 16-04-2013


Auuuu, onda sam ga tu zamrsio! Idem to  da probam. Puno hvala.




Odg: Cezar - Sinisa - 20-04-2013


... Malo sam duze trazio tranzistore  327-16, ali ih nisam nasao. Nasao sam samo 327-25 s pojacanjem oko 350, ali i dalje detektor radi nestabilno. Kupio sam i dupli koaksijalni kabl, spojio ga kako je rekao Relco, ali i dalje imam problem. Da li je sema smw555 potpuno tacna, da nema neku gresku?
Zahvaljujem svima na pomoci, probacu jos sve sto mogu, da ovo cudo dovedem u red.




Odg: Cezar - roman - 20-04-2013

(20-04-2013, 09:03 PM)Sinisa link Piše: ... Malo sam duze trazio tranzistore  327-16, ali ih nisam nasao. Nasao sam samo 327-25 s pojacanjem oko 350, ali i dalje detektor radi nestabilno. Kupio sam i dupli koaksijalni kabl, spojio ga kako je rekao Relco, ali i dalje imam problem. Da li je sema smw555 potpuno tacna, da nema neku gresku?
Zahvaljujem svima na pomoci, probacu jos sve sto mogu, da ovo cudo dovedem u red.

Jesi nulovao sondu, mislim na koliko i da li testiras sa oklopljenom sondom ili ne? Koju šemu si koristio prilikom izrade?


Odg: Cezar - Sinisa - 20-04-2013


Skroz sam novi u ovome, pa pokusavam da pohvatam sve konce odjednom, al' mi izgleda ne ide :0(

Pokusavao sam da nulujem sondu tako sto merim naizmenicni napon na nozi 8 prvog OP i trudim se da pomeranjem kalemova dobijem sto manji VF napon.  Na instrumentu nemam opseg u mV za naizmenicni napon , pa sam napravio jedan sklop sa kondenzatorom i dve diode za dupliranje napona i to onda lepo ocitavam na opsegu od 200mV jednosmernog napona. Tacno vidim sta se desava  i uspevam da dobijem 4mV najmanje sto mogu. E, sad na tom mestu uredjaj prodivlja, ne moze da se smiri, a kada malo mrdnem u stranu kalemove, onda ucuti, ali je dubina na nekih 10 -15cm na novic od 5 Din. Oklopio sam kalemove, stavio dupli koax. vezao oklop za masu RX....  Nemam osciloskop pa corikam ovako napamet, sta da radim...
Koristio sam semu SMW 555 . koju je dao zoksyz na prvoj strani ove teme.
Sad me zanima to pitanje: "Jesi li nulovao sondu i na koliko?" Ja trazim nulu!(?) Slutim da ne treba da bude nula , tj. minimum nego neki napon(?).


Odg: Cezar - milankoki - 21-04-2013

Ako si motao sondu po podacima odavde onda promeni C6 od 470n stavi 220n, i C1 od 22n stavi 68n pa vidi kako se ponasa onda


Odg: Cezar - roman - 21-04-2013

Treba sa multimetrom koji meri naizmenicni napon da namestis da ti vrednost prvog OP na 8-oj nozici bude izmedju 50-250mV idealno je da bude 100-150mV (najstabilniji i daje najbolje rezulatate).