Forum skriveno blago - zakopano blago
x u kocki - Oblik za Štampu

+- Forum skriveno blago - zakopano blago (https://www.skrivenoblago.com/forum)
+-- Forum: Zakopano blago u Sbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i Bugaskoj (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-4.html)
+--- Forum: Zakopano blago u Srbiji (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-23.html)
+---- Forum: Znakovi (https://www.skrivenoblago.com/forum/forum-27.html)
+---- Tema: x u kocki (/thread-1663.html)

Stranice: 1 2 3


x u kocki - gtarget - 21-04-2013

odakle ovi x-ovi uokvireni na krstu ,i sta bi trebalo da znace,inace ovaj krst je na rimskom lokalitetu.


Odg: x u kocki - gtarget - 28-04-2013

nije valjda da niko nema nikakvu ideju  ili objasnjenje,sta predstavljaju ovi  X -ovi ...


Odg: x u kocki - grotagold - 28-04-2013

Ajde da se ja malo umesam kad vec drugi nece. Kao prvo to nisu nikakvi x_ovi uokvireni u krugu vec su to stilizovani krstovi na nadgrobnom spomeniku tako da je moj predlog da nastavis dalje...na nekom drugom mestu. A sto se tice tvoje konstatacije da se radi o starom Rimskom lokalitetu....CIME TO PODKREPLJUJES...osim sto se tako prica (predpostavljam) a u svakom slucaju nebi me cudilo da je tako jer je poznato da nasledje sahranjivanja na istim lokacijama nije neuobicajeno kod mnogih civilizacija i naciona pa i u nasim krajevima. I dan danas su uocljiva groblja sa razlicitim verskim i kulturoloskim ostacima raznih naroda koji su svoje pokojnike sahranjivali na istom mestu ..odnosno nastavljali tamo gde su i predhodnici to vec cinili.
Nebezim od toga da je poznata bila i osobina da se ponekad ostavljala neka dragocenost i na takvim mestima gde bi se retko ko usudio (u ta prosla vremena) da nesto pretrazuje i prekopava zbog vrlo razvijenog kulta mrtvih. SVE JE MOGUCE.
Ali bih na kraju zavrsio za ove postavljene fotografije ..... da su one ipak krst na nadgrobnom spomeniku.


Odg: x u kocki - rades - 28-04-2013

Ja mislim da je to jedan od obednih krsteva ili mesto gde se na seoskoj slavi sakupljaju mestani dosta ih ima u istocnoj i juznoj srbiji mada ih ima po celom balkanu.Ovaj je verovatno dosta star ali sumnjam da to nesto znaci ali nebi bilo lose pregledati okolinu da nema nekakvih znakova jer cesto su u vreme turaka ali i za vreme prvi i drugi svetski rat bas takva mesta bila orjentir za ostavljanje dragocenosti


Odg: x u kocki - gtarget - 29-04-2013

oko ovog krsta je kazu bio neki rimski grad ,jer je okolina puna ostataka rimskih cigala i sve je prekopano,ima jedna duboka rupa oko 4 metra na cijem dnu se vidi kao neki tunel ili ulaz u podzemlje,kazu neki nemac je tu kopao petnaestak dana,nekada ranije,i da je nasao pare tu,i na jos jedno mesto u blizini,a na krstu pise valjda godina 18  19 ,mesto se zove" kitke".


Odg: x u kocki - gtarget - 29-04-2013

evo i slike sa kitke.


Odg: x u kocki - grotagold - 30-04-2013

Znaci Nemac kopao "ladno" 15 dana i vadio pare a mestani mu verovatno donosili sir i kajmak...i ladnu vodu kad ozedni... ;D e svasta cu jos da cujem
Po postavljenoj slici onoj sa stenama rekao bih onako laicki da je "ubavo mesto" za pamćenje...da kažem.."pamtljivo mesto" i vredno pretrage ali treba pažljivo pregledati ceo teren za ostatkom nekog znaka...ako je šta ostalo...a sa sigurnošću mogu reći da uvek nešto ostane za iskusno oko profesionalca. Moj savet...potraži ti tamo iza stena da nema neki izvor slučajno Wink



Odg: x u kocki - gtarget - 30-04-2013

ma ima tu blizu izvor,ima i krasin put i krasina duvka ali je to sve preorano odavno,a i danas se radi, stalno nesto kopkaju misleci da su prethodnici nesto promasili i tako unedogled...


Odg: x u kocki - bili - 02-05-2013

MIslim da oni X-ovi nisu stilizovani krstovi. Gledao sam masu slika sa stilizovanim krstovima, svakojakim, ali mi ovo ne lici na to.
Pogotovo sto je sam spomenik krst pa nisu morali da kriju oznaku svoje vere. To bi neka starina (dede,babe) iz tog kraja morao da zna.


Odg: x u kocki - gtarget - 02-05-2013

pa neznam, nisam ni ja video ovakve oznake na krstovima do sada, a sta znace ...bem li ga.