Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: Minelab GPX 5000
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
[Slika: bgyb9l.jpg]

SPECIFICATION
Image
Product GPX 5000
Application Gold Prospecting & Deep Relic
Technology MPS, DVT & SETA
Frequency/Transmission Bi-Level, Advanced Pulse Induction
Coil (standard) 11" Round Double-D plus 11" Monoloop.
Audio Output 6.35mm (1/4") headphone/speaker jack.
Headphones Supplied Koss 100 ohm headphones.
Visual Display 64 x 128 pixels, transflective with white backlight.
Backlight Yes with adjustable automatic 'time-out'.
USB Connectivity -
Memory Setting changes saved automatically and remain until changed or reset. Factory Presets can be restored on start-up.
Depth Indication -
Detect Modes General, Deep, Hi-Mineral, Patch, Hi-Trash & Pinpoint (all user programmable)
Discrimination Iron Reject: range 1 to 10 & Off (All Metal).
Timings Normal, Sensitive Extra, Enhance, Sharp, Sensitive Smooth, Coin/Relic, Salt/Gold & Fine Gold.
Audio tone Variable Control 1 to 100.
Audio Type Quiet, Normal, Deep & Boost.
Ground Balance Automatic Ground Balance, Fixed & Tracking: Slow, Medium & Fast. Quick-Trak button.
Ground Balance Type General, Specific & Ground Balance Off.
Trash Density -
Pinpoint -
Sensitivity Adjust Rx Gain 1 to 20.
Tune / Noise Cancel Automatic & Manual 0 to 255.
Threshold Adjustable turn control.
Target Volume Adjust Target Volume 1 to 20. Volume Limit 1 to 20.
Battery Lithium-ion rechargeable battery 68Wh with in-built amplifier for speaker use. Approx. 12 Hours use. Supplied with mains and vehicle charger.
Low battery alert Audio alert.
Length 1100mm (43.3”) à 1300mm (51.2”).
Weight 2.4kg (5.3lbs) including 11” coil (excluding battery and accessories). Battery weight 780g (1.7lbs).
Warranty 3 years control box & coil.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oAUryMm2KXM[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4iEoL9zb9vE[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QGRo33KZDfE[/youtube]

grotagold

Pitam se ima li neko ovaj aparat ili je to preskupo za "hobiste"? Ako ima ajde da razmenimo malo iskustva !!!  Big Grin

grotagold

Evo prvog test terena sa GPX 5000 .Postavke su bile fabricke a nalazi na dubinama (ovako suvog i tvrdog zemljista) od 25-35cm.Sonda DD 11"

[Slika: 14o0uxh.jpg]

mucic2

Da ne poverujes i ja sam nasao iste novcice 10din 1955 i 1din iz 1938 na dubini od 20-tak.cm po suvoj zemlji  ali Deusom, ima jos nalaza nego treba da slikam pa cu da postavim Smile.

Andrej

Pozdrav svim ljubiteljima ovog prelepog hobija.Odgovorio bih grotagoldu da posedujem GPX 5000 ,tako da bi bilo lepo i korisno da malo razmenimo iskustva.Pozdrav.

grotagold

Kao prvo hvala na pozdravu i drago mi je da zelis da razmenis iskustva o ovom uredjaju. Ali moram ti pre svega reci da ga posedujem tek neko vreme tacnije oko 2 meseca i verovao ili ne jos uvek se na terenu uvek kada izadjem da se malo "prosetam" iznenadim za po neku  novu i prijatnu mogucnosti koju pruza ovaj Minelab iz GPX serije. Ja pre svega nisam takozvani "monetarac" tj. ne koristim uredjaj za pretragu sitnih moneta iz razlicitih vremenskih perioda a posebno nisam ljubitelj Rimske zaostavstine ne zato sto mislim da nevrede "naprotiv" vec iz nekih mojih licnih razloga i predubedjenja a koji nemaju veze sa ovde postavljenom temom , vec sam takozvani ako mogu da se tako izrazim "opsti istrazivac"..odnosno / moja strast je zapravo "GLAD ZA SAMIM ISTRAZIVANJEM" i taj sami cin izlaska na teren je za mene samo po sebi "dogadjaj" da cu sada iz utobe zemlje na svetlost dana izneti deo necega sto tu lezi stotinama ili cak hiljadama godina ! Naravno da necu sada ovde da glumim neku laznu skromnost pa da tvrdim da se nebi i te kako obradovao necem krupnijem jer priznao to sebi ili ne...godine polako i neumitno teku pa sto sebi nebih pokusao da obezbedim neku malu penziju ako bih imao srece i ako bi mi dragi Bog to na neki nacin omogucio.
Da te nesmaram vise o mojim nekim idealima vec da ti objasnim zbog cega sam se opredelio za Minelab 5000. Znaci iz gore pomenutog razloga odlucio sam se za PI uredjaj jer mi je ipak potrebno nesto za detektovanje na razlicitim dubinama a prioritet nisam stavio na diskriminacijske mogucnosti koji su svojstveni za VLF uredjaje (a i sam Minelab uz upotrebu DD sonde ima odlicne karakteristike za odvajanje vrste metala). Iz onog do sada sto sam se sam uverio aparat radi izuzetno stabilno na svim vrstama terena u zavisnosti koja se vrsta sonde koristi i sta zapravo imam namere da u datom trenutku trazim.Znas i sam da ima 8 tajminga koji su unapred predefinisani fabricki da daju najbolje rezultate za ono za sta su i predvidjeni a uz to svaki ponaosob ima jos gomilu razlicitih pod opcija za podesavanje po licnom nahodjenju i opet sve to u zavisnosti koju sondu koristis.Primecujem da se mnogi zale na "nekonfornost" aparata..te smetaju im kablovi ili pojas za bateriju ili im smeta to sto moraju da koriste slusalice...ali po meni to su periferne stvari jer ja neidem na teren da bih presao sto veci prostor za sto manje vreme i da pritom u jednoj ruci "kosim travu" sa sondom a u drugoj da klopam nekakav sendwich ili sta vec drugo..pa da se na kraju dana osecam odmorno i zadovoljno jer sam danas odradio neku njivu ili neki breg i poneo sa sobom nekakve novcice na pohvalu...recimo zeni kao odgovor DE SAM BIO CELI BOGOVETNI DAN  ;D...salim se naravno..ali i ta mogucnost pretrage je moguca u postavci sa pomeranje sonde (imas uredjaj pa i sam znas).
Moja prva iskustva su da i najmanji moguci metalni predmet cak i cesticu metala vrlo lako detektuje sa jasnim odgovorom a da mu pritom mineralizacija ni najmanje ne smeta...naravno u zavisnosti u kojoj si postavci a sa DD sondom u bilo kojoj postavci ili tajmingu nema nikakvih problema za mineralizaciju.Kod Mono sonde je ta mogucnost u postavkama za najvece dubine i osetljivost na max moguca kod nemineralizovanog zemljista ili lako mineralizovanog zemljista savrsena ali kod nesto jace mineralizacije ima manjih problema sto se u stvarnosti i sa odredjenim iskustvom vrlo lako eliminise kod prepoznavanja signala koji dobijes...tj...vrlo lako se prepozna signal predmeta i signal minerala i jos jedna stvar..kod takvih signala pomerajuci sonde sa leva na desno dobije se signal a u povratku on nestane..tako da se i na taj nacin uveris da je zapravo rec o mineralu. Ali kada "dohvati" predmet...neispusta ga. Primetna je i osetljivost za magnetne i nemagnetne metale..naime kod nemagnetnoh metala znatno je osetljiviji i daje izrazito jak signal pa makar se to radilo i o najmanjoj parici ili nekom sitnom predmetu (gore imas na slici primer) a kada je rec o na primer olovu tada je izrazito osetljiv..skoro na granici kao za zlato..koje kada ga nanjusi naprosto poludi..kao da je vazdusna opsanost Big Grin...dok kod  magnetnih metala osetljivost je nesto slabija...zapravo nije slabija vec je signal nesto drugaciji...(stvar iskustva).
Pin point je odlican i on se radi levom stranom sonde ali nije za vece dubine..zapravo meni ponekad posluzi da odredim dali je predmet dublji ili ne kao i da odredim dali je to skup vise manjih predmeta ili se radi o jednom komadu.Mogucnost odredjivanja dubine savrseno funkcionise u opciji FINE GOLD gde se odlicno pokazalo na vrstu dobijenog signala tj sinusoide prostiranja dobivenog zvuka a to znatno uproscava i pomaze kod odluke dali da se nesto odradi odmah ili ne.
Jes jedno moje iskustvo je to da kod nesto slabijih signala a kada se uverim u kostantnost istog "obavezno se mali povrsinski sloj zemlje pomeri (a dovoljno je da to bude i 1-2 cm) da se dobije jak i cist signal.Tako da je moja preporuka da sondu drzis tik uz samu zemlju ..naravno koliko je to moguce , narocito ako trazis nesto sitnije predmete u vecim dubinama.
Akumulator je stabilan i drzi konstabtan napon do 12 sati rada ali kod provere napona kada vidis da pokazuje 7,4v moja preporuka je da ga dopunis...to ce da se pojavi posle odprilike 10 sati konstantnog rada a priznaces da je to sasvim zadovoljavajuce za jednodnevnu turu na terenu.Kod auto-punjaca vodi racuna da u toku punjenja ne starrtujes auto jer moze doci do nestabilnosti anedaj boze i do nesto gorih komplikacija..znaci puni ga ili u radu motora ili bez.
Imao bih jos puno toga da ti napisem sto se tice mojih dosadasnjih iskustava ali neznam dali te nesto posebno ineresuje pa ako ima toga reci slobodno a predpostavljam da ce na meti biti same postavke kod recimo RX Gaina ili osetljivosti..ili ce te zbuniti ona prva postavak na Normal i Deep Wink.
.

Andrej

Veliko hvala za predivan tekst i objasnjenje.Vecinu teksta kao da sam sam pisao, jer imamo odprilike isti razlog kupovine ovog detektora.Kao sto si i sam naveo,detektor je fantastican u svim pogledima(ne kosta dzabe toliko).Najveci razlog da sam se odlucio za ovaj detektor je bila dubina koju on bez ikakvih problema resava.Pre njega sam imao Minelab Explorer 2 i on je bio veoma dobar sto se tice diskriminacije ali nije imao dubinu sto me je stalno kopkalo "sta ako sam nesto presao a nije registrovao" sto je i bio slucaj jer sam se vracao sa GPX-om na stara mesta.Kupio sam ga prosle godine tako da sam obisao dosta terena do sada ali je to bilo vise radi ucenja sa njime mada sam usput i nasao dosta lepih sitnica.Kao sto si i sam rekao puno se njih bune na komfortabilitet ovog aparata sto ja mislim da nije slucaj.Aparat je sasvim dobro izbalansiran tako da ne predstavlja nikakvih poteskoca tokom rada.Ono sto si naveo u FINE GOLD opciji je interesantno probacu prvom prilikom na terenu.Ja sam prilikom narucivanja GPX-a narucio i 16" COILTEK GOLDSTALKER mono sondu radi vece dubine.Jos nisam nista nasao sa njom toliko duboko da bih mogao da se pohvalim,tako da cu morati da je probam negde na cistom terenu sa rupama raznih  dubina i sa raznim materijalima zato sto me strasno interesuje njena max.dubina.Imam u planu da kupim i  jednu DD sondu od 16" takodje zbog vece dubine .Prosle nedelje sam nasao neku rimsku paricu precnika nekih 20 mm na skoro 40 cm i to sa njegovom orginalnom DD 11"sondom.Nisam mogao da verujem i pored sveg procitanog pre kupovine ,da moze takvu dubinu da dosegne a ada je u pitanju bio tako mali predmet.Ptam se na kojo dubini moze da lokalizuje nesto vece npr. neku figuru ili tako nesto.Sve u svemu uopste se ne kajem sto sam dao tolike pare za aparat, jer kao sto si i sam rekao nije mi bio interasntan plicak i koje kakve parice.Slobodno pisi sve sto znas o njemu jer mi je potrebna svaka informacija kako teoretska tako i iz prakseda bih ga sto vise upoznao jer vidim da se dosta razumes u detektore.Sta si imao pre njega,koji detektor ? Zivis u Srbiji ili si van,ja sam u Astriji .Neznam vise sta da pisem ako tebe nesto interesuje slobodno pitaj mada vidim da si dobro upucen u ove stvari .Puno pozdrava i jos jednom hvala .

grotagold

Drago mi je da delimo ista ili slicna iskustva i da ce mo i nadalje dolaziti do sto boljih rezultata pre svega za nas vlasnike GPX-5000 a i za buduce potencijalne vlasnike istog uredjaja i javno ih ovde objavljivati upravo zbog njih samih kao sto se nadam da ce ih biti jos vise jer za sada ih bar kod nas nema veliki broj pa vidim i da je odziv za razmenu iskustava skroman.
Vidim da si pored standardnih sondi narucio i koristis i coiltek 16" mono i imas nameru da nabavis i DD iste velicine. Ima jedan predlog za tebe. Coiltek su odlicne sonde bilo Mono ili DD ali da znas da samo okrugle daju max dubinu. Elipsaste osim sto imaju mogucnost da se "zavlace" lakse u dublju travu ili zbunje dosta su plice od Mono sondi. Ako se vec odlucis za nabavku sondi za vece dubine pre svega da znas da sa takvim sondama postoji velika verovatnoca da ne detektujes sitnije povrsinske predmete / za koje su predvidjene manje sonde one ispod 11" ali i za te vece sonde imas podesavanje za pribliznu velicinu objekta koji trazis , tako da je i ta mogucnost predvidjena i savrseno funcionise.Zbog fabrickih podesavanja najbolja je varijanta okrugla Commander 18" bilo Mono ili DD / razlike u dobijenom signalu su relativno male ali to "malo" nekad moze da znaci puno !
Za extra dubine za sada je najveca i najstabilnija Coiltek 22" koja za predmete velicine 50-60cm kompaktnog nemagnetnog materijala bez problema detektuje i preko 2m u zavisnosti od mineralizacije terena.
[Slika: 1g62s5.jpg]
Neznam iz kog dela zemlje si ali tek da znas da kod nas uglavnom preovladjuje neka srenja vrednost mineralizacije naravno u odstupanjima od terena do terena ali je retko gde ona jaka.
Postoji i varijanta sa sondama Detech od 21"x17" za velike dubine a ove sonde su negde izmedju mono i dd varijante.
I na kraju imam jos jedan predlog za tebe a sto se tice "dodatne opreme" ako si u mogucnosti nabavi Rooster Booster za Minelab GPX 5000...(http://www.nuggetsfromdownunder.com.au/m...ategory=22) i to je sve sto ti je potrebno kao opcionalna i dodatna oprema i tada ces biti spreman za neverovatna otkrica i licno zadovoljstvo pri radu na terenu. Obrati paznju da pri nabavci ne ides na ibay jer su velike verovatnoce da ne dobijes ono sto si zeleo / sto se tice originalnosti i ispravnosti pa se obrati ovlascenim dilerima za svaki slucaj a i zbog garancije - kada vec zivis u Austriji i imas mogucnost izbora bar sto se sondi tice.
Ako zelis neke druge specifikacije ili informacije mozes da mi pises i na PP ako smatras da nije sve za javni forum. Puno pozdrava Wink

Andrej

[Slika: 30uxnp3.jpg]  Nalaz sa malom 11" DD sondom ,dubina odtprilike 37-40 cm.Minela GPX 5000.

Andrej

Grotagold stali smo sa temom jer si se umorio  Smile.Ajmo jos neke podatke o njemu da iznesemo jer GPX to zasluzuje.Ja sam sad skoro pravio test sa 5 pune cigle,ispod koje sam stavio 10 centi,hteo sam vise da stavim ali ih nisam imao  .Test je bio pozitivan, jer je to lokalizovao bez problema ,radio sam sa malom 11" mono sondom.Na to me je naterao tip koji je tamo negde iz okoline Pozarevca, jer nije verovao da ovaj detektor moze tako nesto.Na kraju je ostao bez teksta , a i mene je odusevilo jer znam domet mog bivseg detektora Minelab Eksplorer 2 .Dali si ti nasao nesto na nekoj zavidnoj dubini ili neki test da si odradio tako da dopunimo jos neko iskustvo.Znam tipa koji je na nekih 17 cm nasao grumencic zlata tezine ispod grama.Neverovatno ali istina .Sad neznem da li je samo na zlato tako mocan o osetljiv ili daje tako dobre rezultate i na druge metale.Sve u svemu po onome sto sam do sada procitao video i cuo,mislim da je jedan od najmocnijih detektora na trzistu ako ne i najmocniji.Nek se jave i vlasnici drugih marki detektora pa caskamo,jer uvek ima necega novog sto se moze nauciti.Pozdrav.
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11