Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: SMOKOVA DUPKA-jos po nesto o toj temi
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

srecko

Mozda je zanimljivo da ovde napisem i ono sto sam jednom prilikom procitao u nekim spisima,koje mi je vlasnik tih spisa dao da procitam,kada sam ga upitao dal zna kad i kako je umro Vlcan... Naime,po oslobodjenju Bugarske nova vlast je pitala Vlcana sta zeli kao nagradu za sve sto je ucinio za oslobodjenje Bugarske... On je zatrazio jedno selo za sebe i za svoje hajduke i njihove porodice,gde bi mirno ziveli. Usliseno mu je i neko vreme su ziveli mirno u tom svom selu. Medjutim nova vlast je,vodjena logkom da kad se neko dobrovoljno odrekne tolikog bogatstva i 'daruje' isto Ruskom caru,mora da je za sebe ostavio bar jos toliko (ni tu se ne pominje tacna kolicina) . Da skratim,prica kaze kako se sve zavrsilo tako sto je selo opkoljeno i Vlcan i svi u selu ubijeni. Meni je zanimljiva cinjenica da zvanicna bugarska istorija ne odaje priznanje Vlcanu... Dok pop Martina,iako je srbin,ako govorimo o pop Martinu Himovicu,priznaje kao vojvodu koji se borio za oslobodjenje Bugarske.

srecko

Moracu da se ispravim. Proslo je podosta vremena od kad sam citao te spise... Ishitreno sam odgovorio... Sad sam opet procitao pop Martin pominje kolicinu od 30 tona zlata,koje je Vlcan spremio u dve pecine,godina je 1829-30... Zanimljivo je da je glasnik poslat caru Aleksandru I... Dok je Bugarsku oslobodio Aleksandar II tek 1878... Bugari Aleksandra II nazivaju car oslobodioc... Medjutim,pregovori su ocigledno tekli sporo... I smrt Aleksandra I je verovatno odlozila rat koji je Rusija zapocela da bi oslobodila Bugarsku.

srecko

Za jedan izvor u s. Vlasi kazu da je sa Stare Planine... Verovatno za njega znaju mnogi... Da pojasnim kolegama kojima teren nije poznat,ako je to tacno onda ta voda tece sa Stare Planine,pod zemljom,ispod reke Nisave... Voda na tom izvoru je,navodno,lekovita... A iste temperature je i zimi i leti. Ne znam da li je teorija tacna,al voda sa tog izvora je jedna od najboljih koje sam pio,mozda i najbolja
ako je izvor sa stare planine onda sigurno ide ispod nisave, a svaka voda koja je cista tj. nezagadjena je lekovita.

srecko

Stara Planina je dosta udaljena,cak i vazdusnom linijom. Ako je ta teorija tacna,onda je izvor iz neke podzemne reke,koja izvire negde na Staroj Planini... Ta reka mozda tece kroz neke pecine koje su kilometrima dugacke... Smile

APIS

Jes jes strasan je Vlcan  posece arnautite  krijuci koleta  a i ajdutite sto diraju Fatme. Smile

srecko

Ja sam citao neki spis u kome se kaze da je Vlcan pobio hajduke koji su ga prodali turcima. Ostavio zive samo pop Martina i Fatme...

operativac

Da pitam koje Fatme i kako je nastao sukob izmedju hajduke ?opis dogadjaja , zamolio bih APIS a i srecka na odgovor ,
Pozdrav drugari.lepo je kad se ponekad potsetis na neke stvari mada sam gotovo prestao da komentRisem teme na forumu zbog nepismenih koji me prozivaju da sve znam i da sam bukac pa sam ostavio istim da dele svoju pamet onima ko ih slusa .......ako ti treba resenje za ovi znaci lepo ih slikaj i dodji kod mene dobices.

APIS

(28-04-2016, 10:05 AM)operativac link Piše: [ -> ]Da pitam koje Fatme i kako je nastao sukob izmedju hajduke ?opis dogadjaja , zamolio bih APIS a i srecka na odgovor ,
Ima mnogo lepih stvari samo nesmem rec Wink Smile Big Grin ;D
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8 9