Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: momin kamen (devojacki kamen)
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2

xrisjanin

sto treba da ima od gornata strana na kamenot ako ima zapis nekoj neka mi kaze dase osiguram dalie toj
za koji deo traziš...............

xrisjanin

za porecka okolia nasproti toj kamen ima kale pota kamenot e nad uliv nad reka nad toj kamen stose vika momin kamen ima nesto sto odamna e zemeno 

xrisjanin

ke bidam kratok  na toj kamen imalo potsaveno statua  od  zena  bozica od kamen okolu 70sm visoka i taka go dobila imeto momin kamen inaku karpata e visoka 15metri od ednata strana a od drugata strana 2metri i se kacuva na nea kaj sto postoela statuata. ako ima nekoj nesto neka kaze sliki nemam no neka pomine zimava ke ima mnogu sliki od toj kraj isto i za kumitskoto oro kego slikam i nego

na  kolku  mesta  ima  devojacki kamen  jas  znam eden  vo okolina  na  skopje

felix baumgartner

gi ima na sekade
HRISJANINE DALI SAM TE RAZUMEO DOBRO TAJ MOMIN KAMEN KAKO GA ZOVETE JE BOGORODICA,.............AKO JESTE DALI DRZI DETE U RUKU..........

xrisjanin

nie bila bogorodica nego neka bozica is vremena.ispricacu ti cela prica toj kamen go znael covek iz tog kraja kad e bio mali bio pastir i cuvao ovce i tako ga nasao da na kamen od gore ima devojku  i stari ludi suga zvali devojacki kamen al covek se iseli vo skopje i poceo da prica sa nekog is skopja odvediga tamu pa mu pokaze te statuetke od devojke a aon posle nekoliko vremena izvadio nesto navodno da e imao nesto. stupio sam ja u kontak sa covek sta ga znao i bilismo na mesto gde je soela statuetka na kamen od gore bio izdlaben ko sad za voda edno 50satima dlabok na nego ebila ploca i zalepena statua od desnu stranu na karpu ima svod kako da e imao crkva no nema gradba od kamena sprotivno od momin kamen ima staro kale od vremeto na justilian posto imam najdeno moneti od nego valda e od negovo vreme
ima eden kamen so isklesana devojka na levata dojka imalo 5 tolirka mojot dedo ja cepkal . so soznanie se vikala moma rada i se naoga vo osogovieto blisku do kratovsko selo.kamenot e preklopen sega naopaku i devojkata e odozdole. kamenot e golem 5 metri so sirina 1,5 metri i e mnogu tezok ne moze da se obrne. znam kade se naoga.
(22-02-2016, 04:16 AM)vane link Piše:ima eden kamen so isklesana devojka na levata dojka imalo 5 tolirka mojot dedo ja cepkal . so soznanie se vikala moma rada i se naoga vo osogovieto blisku do kratovsko selo.kamenot e preklopen sega naopaku i devojkata e odozdole. kamenot e golem 5 metri so sirina 1,5 metri i e mnogu tezok ne moze da se obrne. znam kade se naoga.
Dali je ta devojka bez ruku jednu,,,,,,,,,
Stranica: 1 2