Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: stara planina
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7
pozdrav kosac svaka cas na znanju vidi se ko je pun znanja i iskustva a ko nagadja vidim i da se mnogi plase da ovde iznesu svoje misljenje dali zbog policije ili neceg drugog neznam ja bi te zamolio ako mozes da pokazes taj original zapis da vidimo a ne da se nagadja ono sto pise u mnogobrojnim zapisima hvala.
Zanimljivi lokaliteti / Odg: stara planina
« Poslednja poruka kosac poslato 17.12.2013 u 17:13 »
Ja sam naveo ovo kao primer....Sto se tice kocije Mandus bega opis i PLAN je sasvim drugaciji...Kao i opis sa planom za martinovu "kociju" (namerno sam naveo pod navodnicama kociju jer je tu nesto mnogo "drugacije"ali za to mesto MORA DA SE NADJE POP MARTINOV PECAT)..Pokusacu da skeniram i postavim plan da bi ljudi videli kako izgleda original...A Debeli del o kome je pisano ne zelim da komentarisem jer su to samo opisi....
Pozdrav
OdgovorCitatObavesti

POZ  Kosac  za martinovu kociju  ja mislim da je orginal zaglavenu  ako mislis i za drugu kocije u pecinu  A za Debeli del  jakasem da je memni del zli del bukov del  i jos neki ako znas da mi odgovoris Pred  kocije koji znak ima i kako je zaglavena mislim da znas poz

crni1

Ovaj deo-opis mi je zanimljiv:
3.Mesto debeli Del i Jevremov put  kada pogledas na gore videces jednu veliku ,visoku stenu to je Gavran kamen...znaces da je on pravi ako u blizini postoji crkva sv. Nikola na 2 kursuma od stene...na tu stenu imala je terasa koju su hajduci polomili i 5 koraka fale da bi se uslo u pecinu a pecina je tesna ulazi se sa desno ramo a leva ti sisa bije u krst u kome ima mala igla sa otrov? Kada udjes unutra videces kociju i konji itd...
Postoji priča u mom kraju da je kozar čuvajući koze stalno jednu gubio,a kasnije se sama pojavljivala niodkud.Bilo to njemu sumljivo pa rešio da je prati,išavši za njom po putanji uz stenu naišao na kozu kako liže so i iza na kočiju sa otpalim točkom punu zlata i na zidu tri imena.Uzeo je malo u torbu i izašavši slomio znak krst kao i putanju do pećine koja je bila na pola stene.Posle nekog vremena čovek pošao ponovo u pećinu i pao sa stene,njegovi potomci znaju mesto u krugu od 500-600 metara ali pećina se ne vidi jer je mesto mnogo strmo i zaklonjeno velikim bukvama.
Normalno nikad više nije čuvao koze a ni njegovi posle toga i dan danas imaju da prodaju po neki komad.
E sad ovo je priča ali nije na odmet da se proveri jer u ovome ima i zrnce istine.
A bilo bi lakše ako postoji još koji podatak,znak,plan kako se dolazi do pećine.
Zaboravio sam da kažem da se i mesto na vlaškom zove (Korkana) ili na srpskom Gavranova stena,kamen,brdo.

kosac

Zdravo
Vidis kako ...Mesto Debeli del...Sada ima ih dosta...Ali Jevremov put i Jevremov dol...to  bi trebalo da bude malo blize ..Crkva sv. Nikola letnja znaci samo krst na udaljenosti od dva kursuma ili 500 metara...Do pecine se veoma tesko dolazi ..dolazilo se ali je prilaz polomljen...Tesan je ulaz, ulazi se na stranu, pise: "ulazi se sa desno rame", znaci da je tako postavljena stena ....ali na sam ulaz postoji krst iskovan i na njemu, ako pazljivo pogledas, postoji malo secivo ,kao igla, koje treba polomiti...Kada udjes- pecina je velika i ima iskovane one znakove ...pod svaki beleg po nekoliko komada a gde ruda pokazuje ides i ocistis kamenje i videces kamen okruglog oblika koji ne guras vec ga pomeris..odkolas na stranu i unutra kada udjes videces sto (astal) od mermera itd...
A pravi ulaz KOJI VODI ODMAH KOD KOCIJE JE NA DRUGOM MESTU.....
POZDRAV
ima i gavranov kamen, gde se  na jednom useku negde na sredini  stena nalazio kameni krst navaljen uz stenu, reka ili potok nema tako da nema ni vodenice, a imase nekoliko izvora, koliko se ja secam.
(15-12-2013, 02:13 AM)crni1 link Piše: [ -> ]Kosac ovo je moguća lokacija Gavranovog kamena,pušku nisam našao ali u pećini je ostao 1 točak i noge konja,ostalo je razbijeno i prekopano ispod znaka,nije velika rupa jel je dole stena tako da mislim da ništa nije odrađeno.
Evo i slike sa spoljne strane unutra nisam slikao jer nisam nosio ništa samnom mesto je mnogo opasno.
[Slika: bvayx.jpg]

Ukoliko se to nalazi na Staroj planini onda je to nesto veoma interesantno . U opisu se uopste ne pominje Gavranov kamen pa vas mozda to zbunjuje. Himovic je u pravu ,ukoliko sam ga dobro razumeo jer moram da priznam da tesko ,,hvatam''njegove talasne duzine .

crni1

Ne Plandžija ovo nije na Staroj planini,ovo je u Homolju,zanimljivo je i to što se u ovoj oklini nalaze mesta kao:Crna reka,Suva reka,Ladna ili Ledena pećina,više vodenica sa zvučnim imenima kao:Hajdučka,Ali Uzunova,zatim mesto Furuna,Hajdučko groblje i 2 crkve,Ovčja pećina,Orlova i Gavranova stena i pećine.E sad po meni je sve to zbog seobe naroda u to vreme,pa su ljudi davali ista imena mesta gde god su živeli neko vreme.
Ista takva situacija je i sa znakovima jer i ovde ima ili je bilo (sada uništeno) mnogo znakova koji označavaju mesta za velika skrovišta-riznice,mnogo njih se uklapa sa imenima mesta kao i na drugim lokacijama.
Što se Turaka tiče ovde postoji priča da su se malo zadržavali ili su bili samo u prolazu jer od davnina ovaj kraj je uvek bio dalji od svih važnijih puteva ali zato postoje priče,retki zapisi da je isto tako ovaj kraj bio sklonište za svakog koji je hteo da pobegne i sakrije se.Opet kao dokaz za to a što se malo zna u javnosti,ovde su se hajduci najduže zadržali,sve do početka II sv.rata a posle rata i četnici zadržali tradiciju,neki su se krili do 1950 i neke.
Bez namere da polemišemo o tome gde,šta,kako,čije je pravo mesto,zašto je to tako hteo sam ovim da bar malo objasnim zašto se javljaju isti nazivi na različitim lokacijama.
Da znate daje opasnost i tesko da se nace STARU PLANINU  PRICAM ZA ORGINAL VELIKI POZ SVIMA
ZNAM GDE JE BAKARNA ZMIJA  BIO PAR PUTA .
A zna li neko garvan skalu
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7