Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: sat pet do dvanest
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8
Pozdrav svim kolegama
Dali postoji volja nasih kolega za nastavak ove teme, sat 5 do 12,,,?
        S postovanjem, Krle71.
Znam tacno mesto gde se ovakav sat nalazio . Vise ne postoji jer je unisten. Nalazio se iznad jednog izvora na jedno pedesetak metara ,na vertikalnoj steni visine decet-petnaet metara . Sat je u visini ociju. Na pedesetak metara ispod izvora sastaju se dva potoka . Malo nize ,iznad manjeg vodopada s leve strane ima omanji kamen kao samar i na njemu oznaka u obliku pravougaonika (postoji i danas) Izmedju oznake i poroka postoje dva velika kamena veoma blizu jedan drugome ali izmedju njih moze da se prodje . U tom prolazu je pronadjena ostava  ,dosta bogata , iskljucivo zlatni novac . .Odavde se izlazi na preslos gde je cemerika livada .  Ispod sata je kopano dosta davno .Poznaje se udubljenje . Covek koji mi je mesto pokazao tvrdi da nije bilo nikakvih brojeva na satu vec samo obican krug sa dve kazaljke . Ja mislim da uopste nije u pitanju sat . Medjutim jos uvek se pored unistenog sata poznaje ulesano nesto kao lancic . Ja sam uspeo da izbrojim 7 alkica na lancicu ali je moguce da ih je bilo vise
Pozdrav Plandžija,
ovde si verovatno opisivao sat koji je vezan za Ozren uzevši u obzir da si pomenuo Čemernikovu poljanu.
Međutim to je samo jedan od mnogobrojnih simbola onoga što zovemo "sat 5 do 12"
U ovoj temi uglavnom su asociacije išle na lokaciju na Kukavici, da li ti je taj znak sa te lokacije poznat?
  Ni u jednom mojem spisu se ne pominje sat . Ja mislim da se radi o necem drugom i da je u pitanju rimska oznaka . Karakteristicno je da svi pominju polozaj kazaljki ,, pet do dvanaest '' .  Oznake koje sam ja opisao nalaze se poted puta a jedna i na samom putu . Nju nisam ni pomenuo i nalazi se jos nize u klisuri gde put ide pored samog potoka . To je trougao (mada mestani misle da je u pitanju zvono ) na ploci (steni )na sredini puta . Ne verujem da bi neko danas mogao da pronadje ovu oznaku jer je najverovatnije prekrivena nanosima od nabujalog  potoka .  Znaci ,idemo redom :trougao ,pravougaonik i na kraju krug sa crtama kao kazajke na satu .  Nisam pomenuo da se levo od izvora nalazi potkapina na cijem zidu je uocljiv trag od dima . Detektori (ni pulsni ni WLF )nisu nista detektovali .  Pronalazak zlatne ostave je sto posto potvrdjen i mogu da navedem i ime coveka koji je blago pronasao a imam negde zapisana i imena njegovih praunuka koji su ziveli u Beogradu .  Kazem ziveli jer bi da su danas u zivotu imali preko sto godina .

Interesuje me da li ti ,,satovi ''koje su videle ili su za njih cule nase kolege imaju brojeve tj. kako bre izgledaju .
Slazem se sa tobom, da to nije sat vec nesto drugo, jednostavno žargonski ga tako nazivamo jer po dizajnu izaziva asociaciju na sat gde je jedna kazaljka uslovno receno na 12 a na ocekovanoj poziciji gde bi trebao biti broj 11 ima neka oznaka bilo u vidu druge crte (tj. druge kazaljke) bilo u vidu jasno vidljivog udubljenja.
Interesuje me ako znaš da li je brojcanik bio samo klesani pravilan krug ili je bio udubljen u steni celom površinom nazovimo brojcanickog tanjira.
Pozdrav svima, da nastavim sa temom o ovom satu kojeg sa ja video ranije i opisem kako je bilo uklesano
napomenuo sam da se ovo mesto nalazi na Pl, Kukavici i to u Vranjskom delu, to mesto se zove , Sokolica, to je ogromna
stena dosta posiroka i visoka oko osamdesetak metara, sa jednestrane te stene se prilazi i nekako moze se proci kroz neki prolaz
i izadje se kao u jednu malo vecu podkapinu, a ona se nalazi na visini od zemlje nakih mozda tridesetak metara, e sad
taj sat je bio uklesan krug sirine do 30 cm, izrazito lepo uklesan krug, u njemu su bile cetri crte u rasporedu jedna na dvanest, jedna na tri,
jedna na sesticu i jedna na devetku, tu nije bilo brojeva sem te cetri crte, e sad bile sudve kazaljke jedna veca druga manja
veca je bila u polozaju da pokazuje na jedanaest a manja na dvanaest, sto bi bilo pet do dvanaest sto se lepo i izrazito
videlo, kazaljke su bile fantastisno uklesane kao i svi ostali detalji, sad taj sat se nije mogo da dohvati rukom jer je bio na visini
nesto malo vise od tri metra , na zalost prvo mene slike nemam nisam imao cime da slikam tad, pozz.
Pre nekoliko godina sam na nekom forumu (mislim da je bio bugarski ili turski ) pronasao objasnjenje sta znaci koja rimska oznaka . Tad mi je za oko zapalo da trougao znaci da se u blizini nalaze dva kamena ,jrdan pored drugog ,i izmedju njih ostava . Tad sam i ukapirao da se radi o rimskim oznakama jer se mesto gde je blago pronadjeno savrseno uklapalo u ovo tumacenje . I pored svog mog truda da pronadjem gde sam to procitao nisam u tome uspeo . Mozda bi neko od clanova ovog foruma mogao da pomogne da se to pronadje i postavi .
Pozdrav i postovanje kolega pladzija,
Ovo sto sam video, uklesan krug i u njemu dve , verovatno kazaljke jer na njih lice i u polozaju  5 do 12, verovatno da se radi o satu posmatrano kako je to uklesano, e sad postoji mogucnost da se radi i o nekom Rimskom znaku koji ima svoje znacenje ali nisam strucan po tom pitanju, verovatno da neko od kolega zna vise o tome, bilo je tu jos nekih znakova, nesecam se vise kojih nisam siguran, a postoje tu i zvana mesta za koje sam cuo da se po nekim opisima traze.
Voleo bih da se ova tema nastavi i prosiri samim tim bi otvarali i druge veoma zanimljive teme koje se i dalje aktuelne,
Tu u podnozju ove stene proticu par potoka, u jednom od njih je postojala vodenica sa dva prirodna zida, temelja tu blizu iste
postoji znak uklesan na jednom vecem kamenu kockastog oblika, uklesan kantar bez brojeva ali ima crtice, manja veca, iznad kantara ima
konjska potkovica, odma pored kantara ima uklesana kvacka i umesto pilica ima rupice kao jaja, jedno iznad nje a tri ispod kvocke,
voleo bih da znam dali se ovo negde trazi u nekom od vasih spisa kolega Plandzija, i bio bih veoma zahvalan unapred, a i sire,
pozdrav svima spostovanjem Krle71.
da li to dzepni sat ima i lanče i krug na vrhu ili samo okrugli sat,,,,,,,,
Pozdrav kolega Branko V, postovanje i hvala vama sto ste se ukljucili na ovu temu,
Ovo je samo okrugli, sat, bez lancica, precnika oko 30etak cm,.
Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8