Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: DE TRAZITI ZLATO ILI SKRIVENO NESTO
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2

milan40

ovako iz mog iskustva  najbolje je oko starih kuca obicno se sakriva ispod trece stepenice  u podrumima  ako si po brdima najbolji je kameniti deo posto su pre 6 hiljada godina ziveli po pecinama naravno tad nije bilo metala ja sam u jednoj takoj izvadio nekoliko cupova i kameni noz odprilike 10 cm braonske boje jako ostar sa jedne strane gladak a sa druge ima ko 3 linije obicno de su  ljudi bili nastanjeni nacete delove razbijenih cupova  ili vide se promene tamo retko trava raste kamenje je razbacano
Po nekoj logici tu gde je nekome bilo na vidik...znaci moze da bude i u neko dvoriste,pepeliste pod prag u zid ...mada to sve zavisi od coveka do coveka....poneki su u moj kraj sakrivali stvari u podrumima gde im je bure za vino ili rakiju pa tu negde a u pojedina mesta sam cak cuo i na krov da su skrivali nesto....mada su ljudi tada bili dosta lukavi tako da ne treba da se cudis ako i ne nadjes nista i da ako razbijas zid neke stare cakmare pazi se da ti ne ispadnu zmije lepe....jer se i one skirvaju tu ponekad......ah da i stala je ponekad koriscena bolje da kazem iza neki kamen ili opet zid sve zavisi....Kada pogledas na otvoreno onda pogledaj na mesta koja nisu bas moguca da ih neke poplave odnesu znaci brdovita ponekada i mesta gde ima upadljivo nesto iz prirode ili na kraj krajeva gde su versak obelezja ili manastiri.....ali u tu se pazi da te ne ubije neka prokletija ;D pozdrav!!!!
Da dodam i ja:
Toponimi su dobar predznak za traženje i to:
KUĆIŠTE-naziv za potez gde su nekada u predhodnom periodu bile kuće (naselje),
SELIŠTE-takođe mesto gde se nalazilo staro naselje,
GRADIŠTE- mesto gde se nalazio stari grad(antika,srednji vek),
KALE-takodje mesto starog grada,
TRLE,TRLIŠTE-mesto gde su bili smesteni objekti sa stokom vrlo cesto u letnjem periodu nalazili su se na planinama i tu su boravili ljudi koji su cuvali stoku....

TRIBAL

Pozdrav kolege, ja da se nadovezem na pricu Tumakumminusa da je cuo da je ostava bila i na krovu, i ja sam cuo jednu takvu, kada je jedan stari cica pravi "ajduk" ostavio sebi nesto malo zuto, za starost, na tavan svoje kolibe u kantu za mast  Smile  Verovatno je cica gledao kako u ta stara vremena rasljari stalno traze nesto ispod zemlje i pronasao idealno resenje, staviti zutace na tavan, pa jos u mast  Smile 
DALJE:
PALANKA je u svom originalnom značenju manje utvrđenje podignuto od drvene građe, zaštićeno sa spoljašnje strane prokopanim rovom i zemljanim nasipom. Ime je turskog porekla
Na graničnom prostoru palanka se javlja kao tvrđava koja štiti manje naselje uz neko veće pogranično utvršenje. Palanka je takođe služila kao zaštita manjeg, privremenog ili trajnog vojnog logora. Ona je neka vrsta krajiškoga kastruma. Ponekad palanka uz veću utvrdu štiti pomoćne objekte, štale s konjima i skladišta s opremom.
Palanka je pravilne osnove, skoro uvek pravougaonog oblika. Sastoji od visoke i čvrste palisadne ograde. Taj jaki drveni plot bio je međusobno povezan pleterom, šibljem, a s unutarnje mu je strane nasuta i nabijena zemlja. S spoljašnje je strane pristup takvoj ogradi branio prokopani zaštitni jarak, a uz njega mu je spolja podignut još jedan zemljani nasip i na njemu zaštitna ograda. Na uglovima tako zatvorenog branjenog prostora ponekad su bile podignute drvene kule, zapravo čardaci kao pridodani element odbrane i zaštite. Takvi su čardaci štitili i glavni ulaz u palanku. Ponekad su se podizali i uokolo palanke kao vrsta predstraže, da bi produbili sigurnosni prostor zaštićenog naselja ili vojnog logora.

Gora Romanija

Vjerovali ili ne,moj pokojni djed je krio u stali na tavanu i to iza gnijezda strsljenja??Ni danas mi nije jasni kako mu je to uspjevalo. On je bio ucesnik rata 1941-1945,pa se jadan neko vrjeme krio u sumi,a posle malo pa malo su mu dolazili oni aktuelni tada u pretrese i otimacine.Niko mu nikad nije zavirio tamo :-))
trazi tamo gde ti nikad nikad ne bi palo na pamet da trazis , pomnekad je ono najlogicnije i najjednostavnije najbolje...

grotagold

Vec sam negde napisao "zlatno pravilo" za tragace i za same pocetke kod traganja. Koliko ljudi -  toliko ćudi. NAJBOLJI NAČIN ZA SAM POČETAK JE RAZMISLJATI GDE BI GA TI SAKRIO A NE GDE GA JE NEKO SAKRIO. 8)

ivcha1979

bas tako...inace treba traziti po "selistu" jer je tu prvobitno postojalo naselje(selo). recimo moje selo je sada jedno 2.5-3km nize nego sto je bilo pre.pre je bilo takoreci u sumi jer su ih turci non stop napadali,a oni se povlacili ka sumi i tu "hajdukovali",a inace za vreme turaka je jedno 7-8 puta spaljivano do temelja...na starom selistu su nalazili raznoraznu grncariju,oruzje,nakit pa cak i jedan buzdovan koji se nalazi u nekom muzeju u srbiji,ne mogu se setiti gde...

Ekobaba

Jel moze neko mi pomoci sta znaci ovo hvala
Stranica: 1 2