Forum skriveno blago - zakopano blago

Puni Oblik: DZIDOVSKA GROBLJA
Trenutno pregledate lite oblik foruma. Pogledajte puni oblik sa odgovarajućim oblikovanjima.
Stranica: 1 2

grotagold

Moze li neko da mi objasni pojam Dzidovska groblja" ? Naime postoji u narodu verovanje da su ta groblja tzv Latinska ili Grcka groblja ali se veruje da ipak pripadaju stanovnistvu srednjevekovnih Srba.Za njih je karakteristicno da su obelezavani sa postavljanjem velikih tesanih ali neuglacanih kamenih ploca i uglavnom bez ikakvih natpisa. Imam podatak da kada se izvode neki radovi na tim mestima..obicno kada se prociscava trasa za put na povrsini se mogu naci velike kolicine starog novca,prstenja,nakita i drugih metalnih predmeta poput sablji,nozeva,delova koplja i oklopa. Mozda neko zna malo vise o takvim mestima pa ako zeli da podeli sa nama svoja saznanja jer znam nekoliko takvih lokacija ali nisam sasvim siguran u verodostojnost vezano za verovanje o poreklu.
(27-10-2012, 04:41 PM)grotagold link Piše:Moze li neko da mi objasni pojam Dzidovska groblja" ? Naime postoji u narodu verovanje da su ta groblja tzv Latinska ili Grcka groblja ali se veruje da ipak pripadaju stanovnistvu srednjevekovnih Srba.Za njih je karakteristicno da su obelezavani sa postavljanjem velikih tesanih ali neuglacanih kamenih ploca i uglavnom bez ikakvih natpisa. Imam podatak da kada se izvode neki radovi na tim mestima..obicno kada se prociscava trasa za put na povrsini se mogu naci velike kolicine starog novca,prstenja,nakita i drugih metalnih predmeta poput sablji,nozeva,delova koplja i oklopa. Mozda neko zna malo vise o takvim mestima pa ako zeli da podeli sa nama svoja saznanja jer znam nekoliko takvih lokacija ali nisam sasvim siguran u verodostojnost vezano za verovanje o poreklu.

cao,
i kod nas ima Dva Dzinovska Groblja, istog opisa kao kod tebe sa Kamenjem koji su pretezno vec i u Zemlju uronili. Kod nas pri kopanju su nasli kosti, koje su u Zemlju zakopane koja je veoma svetla, Bela kao Krec, pa se predpostavlja da se za vreme Kuge i sl. Bolesti umrli zakopavani i prelivani krecom, nna nekim mestima cak ima i masovnih grobnica.
Vise o tome nista se nezna u mom mestu.

Pozdrav
Ta groblja su uglavnom prekopana jos ko zna od kad jer se verovalo da su stavljane po dve pare ili dva zlatnika za placanje prelaska na onaj svet.Uglavnom su sto ti kazes horizontalne grubo oklesane ploče raznih veličina( ima i vertikalnih manjih koje su pobijene u zemlju).Uglavnom su izdvojena od srednjevekovnih grobalja i pretpostavlja se da su to groblja od latina koji su tu ziveli u srednjem veku,doselivsi se zbog rudarstava ili cega vec.Mozda su ime dobili zbog džinova ili divova zbog kostiju koje su iskopavane a vece su od kostiju novovekovnih ljudi,mada ih zovu rimska,grčka,turska kako se kome svidi.
U pravu ste po pricama starijih ljudi tu su navodno sahranjivani dzinovi odnosno ljudi koji su bili veci od uobičajnih starosedalaca pa se pretpostavlja da su rimljani imali u tim svojim gradovima i neke narode koji su bili viseg rasta.Prisustvovao sam iskopavanju koje je vrseno na jug srbije jedne rimske nekropole i tu je bio sahranjen normalan covek mada mi je jedan od mestana rekao da je slucajno pre desetak godina pronasao jednu nekropolu zidanu ciglom sa kostima koje su po njegovoj prici bile od pokojnika preko dva metra visine ali bez skoro ikakvih bitnih nalaza osim dva novcica i jedne zemljane male posude.
U ovom kraju DZIDOVSKIM GROBLJIMA zovu se i groblja na kojima su sahranjivani ranije i cigani.
Cao opet,
trazio sam na stranim stranama u netu o Dzinovskim Grobljima, i moram da kazem da puno objasnjenja nema. Severne Zemlje kao sever Nemacke, Engleska, Norveska, itd. imaju puno vise takvih Grobova, samo i oni ne mogu 100% da objasne sta je tacno. Neki Grobovi imaju Kosti, neki su skroz prazni. Veruje se da su Grobovi iz Bronzanog doba. U nekima je cak i masovno sahranjivanje bilo. Ovo zadnje je najslicnije nasim Dzinovskim Grobljima, makar je kod mene u Zap. Srbiji masovno sahranjivano u tim Grobnicama.Samo u mom Selu postoje tri takva Groblja.
Kod nas su pokusali da raskopaju i da pogledaju sta ce naci, a li su veoma brzo prestali sa tim zbog toga sto veruju da je to bilo masovno sahranjivanje zbog Kuge ili slicnih bolesti. Tela su zakopana u Krecu, a kosti su bili sasvim normalne velicine.
Kamenje je bilo velicine od 3m x 1,2m, i vecina ga je posle rata koristilo za temelje za izgradnju Kuca. Po pricama starijih na ponekima je bilo uklesano velicine od 20cm. poluosmica ili latinskim slovo S. Kakav je to Znak, zna li ko?
U Grobovima osim kostiju nista vise nije nadjeno, a u zadnjem Grobu koji je otvoren je bilo 25 Lobanja od odraslih kao i od Dece.
Toliko od mene.

Vlado

grotagold

Hvala na komentarima ali mi se cini da se naslov DZIDOVSKA GROBLJA...pretvorio u DZINOVSKA GROBLJA  Big Grin
EVO JEDNE FOTOGRAFIJE JEDNOG OD NEKOLIKO KAMENOVA
[Slika: 14dj5ld.jpg]
i u mom mestu ima puno tih grobalja......dzinovskih takodje.....ranije su ljudi duze ziveli i bili su veci......navescu jedan primer iz hadisa....

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Lica prve skupine, koja će ući u Džennet, će biti svijetla poput punog mjeseca, a onih koji će ulaziti poslije njih, poput najsvjetlije zvijezde na nebu. Neće obavljati ni malu ni veliku nuždu, neće zaudarati i pljuvati. Imat će češljeve od zlata, znoj će im biti mirisa mošusa, mangale od alojevog drveta i žene crnooke hurije, a svi će biti istog rasta, kao njihov otac Adem, šezdeset lakata u visinu.” (Muttefekun alejhi)

ili po Kriscanstvu Adam koji je bio visok kako se gore navodi 60 arsina Wink

Postovani g.Grotagold,

Dzidovska groblja moze biti iskrivljeni termin za Zidovska tjt Jevrejska(Hebrejska) groblja.Pogotovo sto su Jevreji cesto mesani kod nas sa terminom Grk,Cincar ili Latin.Hebreja je na nasim prostorima bilo iz perioda pre Hrista,a postoji jedna jos dublja prica koja smesta Srbe u korpus 12 Jevrejskih plemena.

A pak sto se tice Dzinova(Giganata ili Titana) u nekom od ranijih komentara sam ukaza da treba pogledati termine Nefilim,Rafaim i sl.

Ako neko zna za mesto gde su pronadjeni veliki skeleti molim Vas da o tome nesto i napisete

S postovanjem,

Vudi Alen
Veliki skeleti su pronadjeni u Rudnoj Glavi. Nedaleko od Miloseve kule
Stranica: 1 2