Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
baram klin vo karpa 4 prsti vo bitolsko mariovo
#21
kakva germanska voena karta  e taa be gorki od 1938 a germancite vo makedonija vlegle vo 1941 bas sakam da ja vidam  ;D
Odgovori
#22
eve go posledniot znak sto mozam da vi go kazam na 10 metri od klionot ima mala karpa na dolniot del ima inicijali i godina ,dve bukvi dve brojki ako nekoj go najdi klinot neka gi bara ovie cetiri i ako se tocni odime na posao,nemojte da mi pustate sliki od klinovi,se sto vi treba se 2bukvi i 2 brojki pozzz
Odgovori
#23
zdravo trosed .imam nesto blisku do ova so go kazuvas (blisku vikam zosto nesto ne mi stima)ako od anagramo sto go baras poslednata buka e    B  ili pa 3 ka...... mozi sme tuka nekade ,pa kazi i ti nekoja bukva brojka ha ha ,,,.
pa kazi so materijal e klinot pa kako so vikas da odime na posao ...... ;D ;D





i makedonceto si kopalo ,kopalo ,kopalo.........
Odgovori
#24
hahah velis da ti kazam nekoja bukva da ti pomognam me iznasmea kolo,najdigo klincevo i toa kako ce ti pomognam  Wink,,inace ne se tie
Odgovori
#25
ako ne e to trosed,ne e ,ZDRAVJE .  vo mojot slucaj bukvite i brojkite ne se karsi klinot na deset metra zatoa ti rekov nesto ne mi stima . 8)
Odgovori
#26
Trosed voena topografska karta be drugar inace zoshto im trebala takva karta za orientacija ne e mapa za zlato
Odgovori
#27
haha abe znam deka e topografska mi padna cudno deka e od 1938 i na neze e obelezana pista a  pistata ako ne se  lazam e napravena od germancite vo 41 ako mislime za istata nad selo z......  E sega osven ako e stategiska karta gi ima takvi i se mnogu retki kade se obelezani aeropisti,kampovi,voeni logori,magacini itn sto trebalo da gi izgradat vo idnina (tie se mnogu jaka rabota na niv se obelezani i magacinite sto bile izgradeni podocna a gi znaele samo odredeni oficeri vo germanskata vojska i ne se obelezani vo oficijalnite karti ama tesko deka ce ti ja daj nekoj da ja vidis )  ili pak mozebi mestovo bilo aero sletaliste pred vtorata svetska vojna.Vo sekoj slucaj POZZ
Odgovori
#28
jas mislam deke se raboti za Chaniste Prilepsko Mariovo
Odgovori
#29
eve edno klince


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#30
zdr.trosed
dali brojkite 2 2 znacat nesto vo blizina na klinot?
pozzz...
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)