Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 3 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turske kuce
#1
Pozdrav ljudi hteo bi da kazem da sam cuo od raznih mestana iz istocne srbije koji zive u selima koja su ili bila turska ili mesovita da su u pojedine kuce nalazili cupove ne mislim na veliko neko bogatstvo ali za preko brdo..ajde ne mota da bude ni cup nazovima ga kotle pa sam hteo da vam kazem ako znate u vasi krajevi tako neke kuce/mesta pretrazite ih aparatima....cisto da se izvadi da ne propada u zemlju  8) pozdrav od mene i srecno
Odgovori
#2
Drug iz sela Bežista, od Bele Palanke prema Babušnici, istočno od Divljane, poznatog i po "Krasinom putu", nedavno mi je pričao o tome kako u selu postoje dva groblja, staro i novo. Na starom neko non-stop ruši spomenike tražeći u njima dragocenosti Turaka koji su ih tu svojevremeno sakrivali bežeći, spasavajući glavu. Meštani vraćaju spomen obeležja kao što su bila, ali uzalud, nema vajde, opet ih nalaze skršena i srušena ! 
Odgovori
#3
Jeste to da su u spomenici ostavljali ponekad ostavke je tacno ali moj je savet da ako znas gde su bili nastanjeni pretrazis okolinu ....mora da su pri beg nesto ostavili Smile ja bi rado to pretrazio jer postoji mogucnost cak i da se nadje nesto vredno a da nije ostavka Wink pozdrav
Odgovori
#4
Iz stalnog straha od pljacki hajduka posebno ako su ziveli u manjim mestima svoje dragocenosti su dobro sakrivali kako u samoj kuci tako i u njenoj blizoj okolini posebno ako je bilo u blizini izvora,vodenica,groblja itd.
Uz dobru aparaturu vredi da se potrazi SRETNO
Odgovori
#5
U starija vremena, kako kod Hriscana, tako i Muslimana je bio obicaj da se mlade djevojke kite dukatima. Opet ti dukati su se nosili u miraz i tako u krug. Obicaj u Bosni, Srbiji je bio da se dukati kriju u odzaku, na tavanu u zitu ( nekada se zito cuvalo na kucnim tavanima), za vrjeme pohoda turaka haraclija svinjama su trpali u zdrjela dukate, da bi posle odlaska turaka te iste dukate vadili iz ...jel.. Uglavnom to dukata sto je bilo krilo se u odzacima, uzidavalo pod grede i slicno.
Odgovori
#6
Gore Romanija, lepo si komentirao, samo da dodam da tako su sakrivali, mnogo, a nigde nisu ostavljali beleg (znak), zato mnoge su se "vratili selo da gi obnovili kucu" "uhvatila nostalgija" i tako dalje.
Odgovori
#7
Ono sto se moglo poneti nikada se nije ostavljalo. Sakrivanja po kucama naravno da je bilo (kao i danas  Wink ) ali kada se nekamo odlazilo to se i nosilo sa sobom. U ta vremena se zenama nije mnogo a neretko nista niti govorilo o "tajnim trezorima" pa je domacin takve malo vece kolicine ostavljao van kuce ako ne dalje ono bar u vidnom polju. Cesto je isti odlazio svojim poslom negde na put pa je ili rekao nekom u kuci sta i gde se nalazi a uglavnom nije pa se na tom putu desavalo da iznenada ostane kraci za glavu i tajna je ostala tajna. Tako da sto se tice starih turskih kuca....slaba vajda da se nesto vredno nadje ali u blizini je sve moguce. Danas jedva da je ostalo nesto malo tih zdanja iz tog perioda osim samog mesta gde je predpostavka da je tu bila turska kuca ili neki terenski prostor koji su naseljavale turske porodice. Daleko su interesantnije lokacije gde su bili hanovi i odmorista za putnike , zatim vodenice , i druga mesta opstije upotrebe ali sa znanim vlasnikom. Takodje su jako interesantna mesta za nas istrazitelje ona koja su sluzila za sabiranje i nocenje karavana sto putnickih tolko vise trgovackih. To su takozvana "padalista" a najvise ih je bilo oko nekih prelazaka iz vilajeta u vilajet ili u blizini carinskih predela (demir kapija) kao i u mestima koje su obezbedjivali derbendzije kao slobodan prolaz.
Treba jos napomenuti da se karavani i putevi takodje pored svih ostalih podela , vrsta i podvrsta dele i na "gornje" i "donje" puteve. Donjim su uglavnom isli ratnici u pohode ili su korisceni za razne prevoze za svakodnevnu upotrebu kako vojnih trupa tako i naroda. A gornji putevi su isli obodima i vrhovima planina koje su uglavno korisceni od strane onih koji su prevozili bogate priloge svojih naredbodavaca , zatim porodice (uglavnom zene) turskih i drugih dobrostojecih visokodostojnika i trgovaca kao i skoro svi trgovacki karavani.
Eto malo materijala za razmisljanje i traganje......izmedju ostalog.  8)
Odgovori
#8
Bas tako kume. Sto se moglo ponijeti, nosilo se. Nekad je bilo da se mora bjezat iznenada pa je naravno i ostajalo. Nrki su se vracali pa nasli zgarista, ali su odzaci ostajali. Zato se i krilo u njima. Neki se nisu nikad vratili.  Postoje i danas mjesta koja su jako atraktivna za trazenje. Postoji i danas trag jednog Saraja iznedju Sarajeva i Visegrada. Tu nikad niko nije trazio, a sigurno ima, ako ne zlata, ono novcica, oruzja, alata i slicno. Postoje mjesta koja niko ne obilazi vec godinama, a koje nikad niko nije pregledao. Ljetos sam bio na jednlj vodenici u Semberiji gdje se krio jedan cetnicki vojvoda, kojega je rodjeni brat, partizanski major zaklao øred partizanima pa mu je Tito skinuo cin na porucnika. Cuveni ( po zlu) partizanski komadant Branko Savic zvani Brane krvavi. Taj bjegov brat je sakrio neke dokumente, nekoliko stotina hiljada dinara i obaveznica, neku kolicinu zlata i kazu neku starinsku relikviju, koju je oteo muslimanima u jednom selu på imenu Koraj, a koja dokazuje njihovo Pravoslavno Srpsko porjeklo. Tu je tajnu odnjeo u grob. Jedini koji je znao to mjesto bio je jedan njegov cetnik, koji mu je bio nesto kao dvirska luda, seoski zajebant i frulas. Svirao je frulu kazu kao virtouz, zvali su ga Pajo muco. Odrobijao je 18.  Godina u zatvoru Zenica, nikad nikome nije kazao nista o tome zakopanom sanduku. Umro je u Brckom ne tako davno. Cesto je trazio od jednog covjeka da ga vozi na tu vodenicu i tu bi ostajao sa  satima. Nista nije odnosio, pazio je na nesto, a pravdao se da samo plijevi korov i travu.
Odgovori
#9
Ufff trazio sam po te cakmare/zemunice  mislim ostaci toga Wink ali sem gluposti iz danasnjice i naravno standardne pastetice corak....a ima ljudi koji su nasli u take kuce pare i to bas gde je pepeliste......samo sto nisam proverio kada je to bilo a kada sam cuo kada su to nasli shvatio sam da sam zakasnio bar jedno 90leta...... covek uci dok je ziv  Smile
Odgovori
#10
(10-11-2013, 04:06 AM)Timakumminus link Piše: Ufff trazio sam po te cakmare/zemunice  mislim ostaci toga Wink ali sem gluposti iz danasnjice i naravno standardne pastetice corak....a ima ljudi koji su nasli u take kuce pare i to bas gde je pepeliste......samo sto nisam proverio kada je to bilo a kada sam cuo kada su to nasli shvatio sam da sam zakasnio bar jedno 90leta...... covek uci dok je ziv  Smile

Licno,mislim da toga ima jos dosta. znam za jednu pricu od skoro. Negdje u okolini Dervente u Republici Srpskoj,ima neko Katolicko selo. Pocetkom rata,ljudi su izbjegli,ali nisu smjeli da nose sa sobom vrjednosti,posto su se plasili da ce im biti oduzeto u nekom eventualnom pretresu. Neko od tih ljudi je sakrio neko zlato pokraj poljskog toaleta. U nekoj prici,kako to vec biva neki kriminalci iz Zenice su dosli do te informacije,a preko nekog bliskog rodjaka od covjeka,koji je sakrio. Elem,pokupe se dvojica i dodju da traze to sto je bilo sakriveno. Neko ih je snimio sa lopatama,pa to sve prijavio obliznjoj vojnoj policiji,koja je tu negdje u blizina imala bazu. Naravno,uhapse tu dvojicu i privedu ih na saslusanje. Prvo su pomislili da su nekoga ubili i zakopali. Pod pritiskom istrazitelja,ova dvojica priznaju zasto su dosli i sta im je namjera bila. Kad su doveli policajce na mjesto,koje su naveli u istrazi,nasli su svjeze iskopanu rupu,koaj je bila par dana stara. Naravno zakopanom predmetu ni traga. Ta prica je pouzdana.


Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)