Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraljević Marko
#11
Ovo mesto nije poznato kao Markov kamen ili stena neznam sta bi jos trebalo da se trazi okolo jer nemam podatak za tako nesto. Lokacija ja naravno istocna Srbija i izvini sto kasnim sa odgovorom.
Odgovori
#12
epske-narodne-poezije/
odavde mi je izvor okle sam ga uzeo....i jos jedno ne izjednacavaj anticke makedonce sa titovim makedoncima......ako mi ne verujes brojne studije o slicnoj dnk medj nama tumace okle je ko i sta je! A koj se tie titovi Maked tito ne pravel site li >toa znaci li site 2 mil !? Znaci li deka igenea swiss genet instit spanski i usa instituti -koi imaat ist rezult za dnk slicn genot na antickite Maked i denesnite Maked 90% slicnost  i tie li se Makedonski nacionalisti !cudno - i na kraj ve molam tocno tolkuvajte go zborot nacionalist -covek sto si ja saka nacijata maked srpska hrvatska... ne bidete Shovinisti, inaku site sme nacionalisti pomalku ili poveke.A ti drugar ne mi kazuvaj koi bile i sto vlastelinite i carevite kralevite sto vladeele od Makedonija so makedonski vojski !pls jas si znam ne me uci Ok !sekoj neka si go najde korenot od kaj mu e !
Odgovori
#13
Ne bas 1 narod podelen tuka bile mnogu dnk i mnogu narodi se se uste i ke bidat taka veli naukata i genot !
Odgovori
#14
Togas bidi toa sto si, i ne se mesaj na ostanatite sto se i kako se vikaat - ne si dovolno strucen da odlucuvas za drugite. A za grcite ahaite danaite od etiopia 4 vek bc sto dojd vo evr , tie samo sebesi si stvorija kompleksi so laznata istorija , do taa mera da ONOJ koj gi nistese i porobuvase go narekuvaat svoj KRAL sega I ONIE koi gi narekuvaa VARVARI filipiki demosten gi narekuvaat nivni predci sega, ete toa e paradoksot na Diogen i ostanatite Grci.....zatoa te molam, ne navleguvaj vo etnogenezata i dnk na tugjite narodi, posebno ne ovde, da se zadrzime na naseto  takanareceno HOBI i rabota i temite povrzani so toa !
Odgovori
#15
Da da male vestacke nacije pune kompleksa tako od svaku regiju ce napravimo naciju.....tako i sa crnogorcima nastane od jedno pleme nacija.....pa sada te pitam nacijo makedonska sto ne govorite antickim jezikom ako ste tog porekla??? sto ne vrevite hellenskim jezikom???? nego ajde neka vam braca grci nabivaju lepo kompleksi Vardarci moji ...a ja nisam strucan da kazem ko je ko i sta je sta ima zato strucni a ja preuzimam samo podatke od njih.......nego ajde idi pa citaj malo na net i slusaj malo sta je reko Kiro Gligorov : [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gyb__viN880[/youtube] .
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)