Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISTORIJA IZ MOG UGLA
#1
Pozdrav svima .
Da se predstavim pre svega .
Ja sam Mladjan  a nik je kao sto i vidite Dusan Silni.
Komplimenti za raznovrsnost foruma  i kritike za sve koji samo svrljaju i gledaju a nista ne pisu....
Pisacu narodnim jezikom a kome to smeta zamolio bih da ne cita....
Pa sto bi reko gos'n Balasevic o onom ringispilu u glavi hajde da ga zavrtimo  sg odma ....

Istorija ova nasa , skupna da kazem (Balkan) ovako nasminkana i kontradiktorna jos od davnina od strane raznih sminkera ne vredi ni pisljivog boba (Bob je inace mahunarka )....
E pa sad ni sam ne gu znavam od kude da krenem brace....
Al ajd da probamo od Brace Bugara ... naravno ko sto kazu ovi Berlinci mi sa njima nista nemamo niti smo istog soja ... samo slicno pricamo , pisemo cirilicom i ne sakamo makedonski cudno a sasvim pristojno se razumemo jos da nije bilo onog naseg slavnog reformatora koji se pokatolicio i ozenio svabicu cak bi isto pisanije imali ... e sad neko moze da pomisli da ja skolu nisam ni video a kamoli cuo za predmet istoriju!
Ma jesam al ja pricam ono sto sam doziveo i video mojim ocima i cuo usima....
Pa batke mi se i te kako sakamo , razumimo se bre brale  jes da je kod njih staja =soba al ako treba iz patriotskih razloga ce ulegnem i prespijem unutra.
A da vas pitam nesto ? Svi vi lepo znate da smo neprijatelji jos od Velbuzda ! Jel tako ?
Al opet oni cuvaju mosti naseg Kralja i to bas u Sofiju?
Cudno za neprijatelje !zar ne ?
Al opet kad pogledas folklor nam isti , jezik slican , likom i prilikom licimo , temperament nam slican obicaji nam isti uz male sitne razlike....
Pa otkude da smo tolko slicni a nismo od istog soja?
Ili nas neko zeza il smo stvarno coravi kod ociju....
Pa Bugari cuvali Hilandar da ne zamre bratstvo i da ga uzmu Grci a mi sumnjamo...
Naravno nemam odakle i sta da vam navedem podatke i izvore , nisam ja neki naucnik ja to onako s'neba pa kude udarim.... ;D ;D ;D
E sad ako opet sve zanemarimo to sto sam rekao i okrenemo na drugu stranu a opet u komsiluk i odemo do Rumunije tek tad nastaje sizenje sto bi rekli Vranjanci.... ( nisam sa juga ako neko tako misli ....)
E pa do skora nisam uzimao u obzir i za ozbiljno termin "Romanizacija Rumunije" ali kad sve obuhvatim i sklopim kockice koje (opet ponavljam )sam video , ne ostajemi nista drugo nego da gajim tvrdu sumnju u dobronamernost latinskih spisatelja
(Naravno da moj cilj nije nikakva rasna diskriminacija , omalovazavanje manjina , naroda , vera i svasta nesto ) . Nego brate sve su uspeli da zapisu , sakriju , promene , jedino nisu jos uvek pronasli onu gumicu za brisanje kolektivnih prica koje se prenise sa kolena na koleno a koje su sastavljene i zastupljene u obicajima , folkloru itd... da ne govorim o nekih 8 k ... ej osam hiljade slovenizma u rumunskom jeziku.....
Toponimi  da ne preteram 70% slovenski ( u daljem tekstu kad vidite rec "Slovenskih" citajte slobodno
Srbi , Bosanci , Makedonci , Hrvati , Bugari , Crnogorci ... ako nekog nisam naveo izvinjavam se)
Pa glavni problem mog poimanja Rumunije je nastao 2016 godine i to posle posete nekih manastira iz 12,13 veka ako ne i starijih ... manastiri kao Manasija opasani bedemima , nista cudno treba se i braniti od neprijatelja ! E pa ima cudno . Na svim freskama je pisalo cirilicno (sft= sfintu tj kao kod nas Sv= sveti)
I ja to tako ostao na neku listu cekanja , to da saznam otkud to , Rumunija dika i ponos kao pokazatelj kako je Rim pokorio Decebala i kolonizovao celu teritoriju...
E pa jadni brate ti kolonizatori kad odustaju od svog maternjeg i daju imena deci Dimitru , Marija , Vasilie , Evdokija .... itd ... a toponime nazivaju tipicno slovenski ... zar ne bi bilo logicno da Livada nosi ime Pascollo....Bukovina Faggio .... inace sto se zove Bukovina ta zona Rumunije ? Sta mislite da ima u Bukovini?
Kamenja ima svakako ....
Eto toliko za sada , nadam se da sam bar nekog virtuelno zagolicao pa da komentarisemo i nadovezujemo ovo zapoceto...


Odgovori
#2
  Zdravo. Zanimljiv činjenice (ne teorija) i sa skoro svime se potpuno slažem. Kulturna baština, isto nasleđe je odlika jednog te istog naroda, njegove međusobne povezanosti, pa po tome i donosimo zaključke. Da ne beše bugarske egzarhije, tih mrskih nam zapadnih sila i tada slabe i opterećene interesima Rusije "zapadne bugarske" ne bi ni bilo, prirodno to bi bila Srbija. Činjenica je da smo mi viđe povezani sa njima nego Bugari iz ostalih delova Bugarske. Što se tiče naše "braće" iz bivših nam republika ( crnogorci, hercegovci, bosanci, dalmatinci...) teško da su našeg korena jer po običajima i narodnoj nošnji, instrumentima nemamo ništa zajedničko. Ko ne veruje nek proveri. Najdete mi guslara na Staru planinu ili neku drugu u Srbiji a da neje doseljenik? Mnogo nam je, bar nama iz Srbije, punjena glava bratstvom i jedinstvom pa bi i bantu crnca ( nemojte shvatiti ovo rasistički, nisam rasista ) posrbili čim ulegne u opanci al neje tako. Mi Srbi imamo više zajedničkog sa Hrvatima nego sa crnogorcima, osim vere, naravno a ako je neko naše vere, pravoslavne, ne znači i da je našeg porekla. Ilire nekako svi zaboravismo, ili što neki kažu, nestali su ali niko ne veli kude. E sg, kad zazrimo u narodnu nošnju ali bez obzira na to koje vere su oni koji se isto oblače, vidimo da crnogorci, hercegovci, dalmatinci, ličaki imaju iste dreje uz neki mali ( šteta što nemamo znak za međuglas pa da napišem drugu reč al vi će znajete na kvo sam mislel ) detalj razlike  i instrument-gusle. Ko što reče kolega za ćopavog "reformatora", inače lopina našeg srpskog kulturnog i istorijskog blaga Vuk Stefanović Karadžič od Drobnjaka iz Crne Gore poreklom nam uništi jezik, mada i dan danas nas Srbe znaju kao male Ruse. Dal zbog istog jezika kojim smo govorili sve do reforme ili vere zaključite sami po volji. Ja bih da dam predlog. Pogledajte stare crkvene knjige na crkveno-slovenskom jeziku, to je jezik koji se koristi i u Rusiji, Srbiji i Bugarskoj još uvek u crkvenim službama. Danas ga polako pokušavaju izbaciti iz upotrebe u SPC. Možemo mnogo pisati o ovome a još bolje je da istražujemo i vidimo sami koliko je velika zavera protiv nas Srba i naše istorije. 
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)