Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cezar
#1
Sa starog foruma:

Negde krajem '90-ih sam prvi put video ovaj detektor. Bio je dovezen iz Bugarske. Kasnije su mnogi nasi ljudi poceli da ga kopiraju i izradjuju, sa vecim ili manjim uspehom. Uglavnom, uzevsi u obzir da je u pitanju rucni rad, nije los uopste. Dugo je internetom kruzila sema sa mnogo gresaka. Davno...ne secam se tacno kada sam na Geotech forumu slucajno naleteo na tu semu sa greskama. Zatim sam nailazio na razne varijante plocica za ovaj rucni rad. Na direktni nagovor jednog kolege i prijatelja sam i resio da uradim i ja jednu kopiju. Kada je sve to proradilo kako treba sakupio sam svu do tada dostupnu dokumentaciju (nacrti plocica, seme, delovi sema..) i seo i nacrtao svoju semu. Neke komponente se verovatno nece slagati . To je stvar varijacija. Izlisno je debatovati o pravim vrednostima komponenti jer sam rad i performanse u dobrom delu zavise i od nacina kako je sonda izradjena. Kod nekih ce se pokazati da su neke vrednosti tacnije a kod nekih neke druge vrednosti. Uglavnom se radi o malim odstupanjima. Ista je stvar i u izboru operacionih pojacivaca. Najbolje bi bilo koristiti opampove sa malim sumom i malom potrosnjom, ali na zalost takve komponente se cesto ne mogu naci u nasim radnjama. Zato sam ja u semi naveo...na primer LM324 ili TL084 iako to i nije najbolji izbor. Slicno je i sa tranzistorima u TX i RX delu. Osim BC327 i BC337 mogu se tu upotrebiti i mnogi drugi. Ali mi , vecina nas nismo u prilici da dodjemo do mnogih komponenti pa smo prinudjeni da koristimo ono sto nam je na raspolaganju. Cak i sa takvim komponentama se Cezar moze odraditi da radi jako dobro. Stvar je strpljenja i eksperimentisanja sa razlicitim komponentama.

[Slika: cezari10.jpg]

[Slika: 29gos2p.jpg]

[Slika: cezar_10.jpg]

Spisak materijala:
2k7 = 4kom 
3k3 =2kom 
470k =2kom 
22k =8kom 
10k =6kom 
47k =5kom 
39k =1kom 
33k =1kom 
2k2 =1kom 
100R =1kom 
5k6 =1kom 
6k8 =1kom 
18k =1kom 
100k =3kom 
1k =5kom 
15k =2kom 
1m =5kom 
1m5 =3kom 
2m2 =3kom 
1k5 =1kom 
3k9 =1kom 
4k7 =1kom 


68n =1kom
470n =2kom
4n7 =1kom
3n3 =2kom
1n =1kom
2n2 =1kom
1mf =2kom
22n =4kom
10n =2kom
150n =1kom
100n =4kom

viseslojni kond.
220pf =2kom
100pf =2kom
470pf =2kom

Elko kond.:
470mf 25v =1kom
100mf 16v =2kom
100mf 50v =1kom

Diode:
2v7 =1kom
5v1 =1kom
4v7 =1kom
4148 =4kom

IC kola:
HEF 4053BP =1kom
LM 393n = 1kom
LM 358n =1kom
TL 064cn =2kom
LMC555cn =1kom

Tranzistori:
BC327 =6kom
BC547 =6kom
BD135 =1kom
BD136 =1kom

Podaci za jednu od mogucih sondi:                                                                                                                                TX 0.40-0.50 2.39 mH 75 namotaja
RX 0.25-0.30 9.77 mH 150 namotaja

25cm precnik kruga , namotaji 20cm

[Slika: coil210.jpg]
Odgovori
#2
Pozdrav,odlicno objasnjen nacin izrade detektora!Samo tako se moze u samogradnji uspesno napraviti detektor!  fixxx Smile

"Prvi savet o verodostojnosti necega bio bi - verujem samo onome sto vidim ili isprobam - sve ostalo je pod sumnjom. U ovom hobiju mnogo je korisnije biti pesimista"
- Ko poslusa ovaj savet , ustedece sebi dosta para i uzaludno tracenog vremena - Zeljko M.
Odgovori
#3
Evo nekih modifikacija koje solidno rade.

Pozdrav


Priloženih Datoteka
.zip   S.M.W.555.zip (Veličina: 63.99 KB / Preuzimanja: 579)
.zip   SMW v2.zip (Veličina: 58.04 KB / Preuzimanja: 413)
Odgovori
#4
Ako je neko pravio sonde za ovaj aparat nek se javi.
Odgovori
#5
Da li je neko pravio ovaj detektor od ove prve seme i da li to funkcionise? Prokusao bih da ga napravim jer nije skup za izradu a lak je i za upotrebu. Imao sam prilike da probam gold target, u sustini cezar sa manjim izmenama.
Odgovori
#6
Da li neko moze da mi pomogne, odradio sam aparat po semi, i vec nekoliko dana ne mogu da podesim da radi lepo, kad podesim diskriminaciju izgubim na dubini i onda 5din hvata na nekih 20cm. Sondu sam motao po podacima sa foruma...par krugova manje vise da bih dobio :

Tx 0.5mm----2.36mH----4ohm
Rx 0.35mm--9.66mH----17ohm

E onda nailazim na problem nikako ne mogu da dobijem na vecoj dubini, detektor je konstantno nestabilan, pocne da ludi sam od sebe, kada izbacim ferit skroz onda novcic gotovo i da ne vidi.. Nulovao sam sa unimerom u opsegu mV, medjutim nikako ne mogu da namestim na 0.00mV, ( bude oko 0.02-0.03mV ) i kada otkacim Rx kalem sa ploce i pomeram neki veci predmet preko Tx--detektor reaguje na to i registruje ga na 10-15cm. Da li zna neko u cemu bi mogao biti problem, ili bar da mi ukaze sta bih mogao jos da pokusam!?
p.s ovo mi je prvi VLF projekat
umesto LF 346 je Tl 062. Napajanje 12v (7809)
Bc327 (pojacanje nisam precizno izmerio ali je ispod 500hfe za sve, samo sam Q3 naknadno promenio gde je hFE oko 220)

Odgovori
#7
Izabrao si najgori moguci projekat za pravljenje prvog detektora. Razlog - kod cezara od 10 aparata u proseku 3 rade kako treba ostali imaju neku muku i to niko ne resava.....
Prvo podaci za sondu ti nisu tacni!
Sonda za cezara se mota na krugu 20cm precnika ( za DD sondu od 27cm ),
TX se mota zicom 0,45mm 75 namotaja i dobija se induktivnost 2,39 mH
RX se mota zicom 0,25mm 150 namotaja i dobija se induktivnost 11,77mH , induktivnost od 9,77 je netacna.
Sondu nuliras i meris na izlazu prvog op pojacivaca u ovom slucaju 8-a nozica tl 064 .
Nije ti potrebno da nuliras sondu na nulu, on ce ok raditi sve dok mu ne prebacis napon preko 250mV.
Inace neko moje iskustvo mi govori da aparati najbolje rade sa naponom sonde 100-150mV, ukoliko napon smanjis ispod 100mV primetni su gubici na dubini i sporiji odziv na metu kod nekih aparata.
POZDRAV
Odgovori
#8
ok , pokusacu sa promenom vrednosti sonde da ga nateram da bar ,,nekako radi,, evo zadovoljicu se i nekom osrednjom dubinom samo da radi kako treba i da ne ludi ovako. Inace sad za sad dubina kakva-takva ali veci problem mi je sto ne mogu da ga smirim nikako, i sto se oglasava na truckanja...
Da li bi mogao da mi kazes kakva su ti iskustva sa pravljenjem osciloskopa preko zvucne kartice. ? Negde sam nasao tu temu ali mi bas nije jasno oko probne sonde, i kako da obratim paznju da ne izgrim zvucnu karticu, koja mi na laptopu vec izgorela jednom prilikom kacenja gitare o.O pa se plasim da kacenje detektora ne bude kobno po moj gejmer laptop iz proslog veka  ;D

Hvala
Odgovori
#9
Nisam nikada pravio osciloskop sa zv kartom, iskreno osciloskop ti i nije potreban za izradu  metal detektora....
Kazes ne mozes da ga smiris? , ukoliko ga probas u stanu ne bi cudilo da zbog toga nece da radi, jako je osetljiv na smetnje ( upaljen tv, bazna lemilica, bezicni telefon.... ukoliko je u blizini neki radio amater ukljucio svoju stanicu onda nema sanase da ga smiris)
Probaj da sredis sondu prvo.
Pozzz
Odgovori
#10
Da u stanu sam pokusao da ga namestim da radi, kalemovi su na stolu, razumem da se sve to mrda ali ipak nisam zadovoljan..poslusacu tvoj savet pa se javljam sa rezultatima.  Wink
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)