Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topografske karte u 3D pomocu Google Eartha
#1
Pozdrav forumasima i tragacima.

Topografska karta je jedna dana od nezaobilaznih sredstava bez kojih se ne moze ici u prirodu i na teren a to dobro znaju vojnici, planinari i istrazivaci.
Verujem da vecina vas ima topo karte sto na papiru, sto informaticki ili na kompijuteru. Te karte mnogi ne koriste i ako ih koriste ne upotrebljavaju ih kako treba.
Jedna stvar da bude jasna bez dobre pripreme terena na topo karti je smesno uputiti se u planinu.
[Slika: dsc_17571.jpg?w=450&h=298]

Karta nicemu ne sluzi ako ostane u kuci, zato je trebate imati kod sebe u rancu (original ili istampani deo topo karte) koju trebate da zastitite u
plasticnom omotu jer na planini je vreme promenjivo i mokra stampana karta na A4 propadne za tren oka.
O citanju karte i orijentaciji cu postaviti poseban post jer ima ljudi koje to zanima a ne znaju i verujem da bi rado naucili ako im neko pokaze i objasni male trikove.


Danas cu vam pokazati slikovito i objasniti kako da upotrebite vasu informaticku kartu sa kompijutera i pomocu Google Eartha je transformisete u 3D ili trodimenzionalnu kartu.
Programi za transformaciju topo karti u 3D su skupi i jedan od njih je Ozy Explorer 3D a ima ih poprilicno na trzistu. Google Earth je besplatan i on vam omogucava da zalepite vasu topo kartu na na podrucje kome odgovara i napravite superpoziciju.
Takvu kartu treba korigovati, smanjiti i uklopiti bitne repere sa Google Earth satelitskim snimkom i vasom top kartom. Proces je jednostavan i nakon uklapanja mozete igrati u opciji transparentnost vase topo karte (providnost).

Sa tako zalepljenom topo kartom na Google Earth jednostavnim klikom okrecete se oko te karte, planine su u 3D i u zavisnosti koliko podesite transparentnost karte vidite izohipse, potoke, staze, reke, puteve sto na Google Earthu ne moze.
Ovako mozete zalepiti celu Srbiju na vas Google Earth koji je instaliran na kompijuteru ili lap topu. Lap top mozete nositi i na teren ali pred polazak trebate posetiti podrucje gde idete da bi Google Earth napunio (Cache) memoriju, tako da vam posle nece biti potreban internet za ucitavanje. Bitno je da povecate Cache u opciji na vise od 500Mb.

Sa leve strane se Google Eartha se nalaze karte koje stikliranjem postavite da su vidljive ili ne. Tako da mozete koristiti satelitski snimak u 3D i topo karte u 3D koje su zalepljene. 
Posto ima dosta ljudi koji nisu vicni informatici i vidim da jedan deo i ne zna kako da vidi snimke preko Google Eartha ja cu pokazati u etapama sta uraditi.

Kao prvo ako ga nemate skinite Google Earth i instalirajte ga na vas kompijuter.

Kada ste ga instalirali idite u levom gornjem uglu na "Tools", zatim kliknite na "Options".

Otvorice vam se prozorcic i idite na "Cache" i ukucajte 500mb u prvom polju i drugom 2000Mb.
Zatim idite na poslednji "General" i promenite jezik na Srpski, kliknite "Apply", zatim "OK" i ugasite Google Earth. Kliknite opet na ikonu Google Earth i sada ce vam se program otvoriti na Srpskom jeziku.
Kada radite superpoziciju karte na Googlle Earth upotrebljavajte karte razmere 1:25000 i 1:50000, nemojte preko toga jer ce biti necitko i nece se ocrtavati izohipse.

Upotrebicu pokazno jednu Francusku topo kartu i region na Alpima, posto mi CD sa nasim topo kartama nije trenutno dostupan.
Sve je isto, skapiracete.

Kada nadjete kartu vaseg terena razmere 1:25000 ili 1:50000 stavite kartu na Desktop radi lakseg nalazenja. Otvorite Google Earth. Kada se otvori idite na region vase topo karte i stavite se na visinu od prilike 15 km, to cete videti u desnom donjem uglu.

U desnom uglu kliknite kruzic kojim vozite kartu horizontalno i vertikalno na "N" i orijentisite je u pravcu severa.
Kliknite u levom gornjem uglu na "Dodaj", zatim "Postavi sliku".

Otvorice vam se u levom uglu prozor a na satelitskom snimku zeleni okvir gde treba doci vasa topo karta.
Na levom prozoru ukucajte pod "Ime" region karte, kliknite na "Pregledaj" i odaberite vasu topo kartu sa Desktopa i kliknite "Open" sacekate malo jer ta topo karta treba da se Uploauduje na Google Earh kada se bude zalepila izgledace ovako

[Slika: 47627515.png]




Na levom prozorcetu ispod "Veza" imate "Prozirnost" slike. Stavite transparentnost na nesto vise od polovine tako da vidite detalje sa karte i kljucne detalje sa satelitskog snimka na Google earth.

Predjimo na topo sliku, ona se sada nalazi oivicena zelenim linijama. Ako stavite kursor po coskovima sliku smanjujete i uvelicavate po osi X/Y.
Nadjite kljucne repere i smanjujte kartu tako da se uklopi u sat snimak. U sredini imate zeleni krstic pomocu kojega pomerate kartu levo desno bez smanjenja velicine, a sa leve strane oko sredine imate zeleni kvardat pomocu kojeg okrecete kartu oko svoje ose.

Dok vrsite reglazu karte, uvecanje i pomeranje oko svoje ose obavezno igrajte transparentnost "Prozirnost" vase topo karte!

Uporedjujte puteve i odredjene repere da se poklapaju sa satelitskim snimkom.Nije bas toliko bitno da se poklapa u milimetar moze da bude malo odstupanja ne predstavlja problem.
Postoji i drugaciji pristup uklapanja karte ukucavanjem georafske sirine i duzine ali to je tesko za ljude koji nisu vicni, za sada ovako, laksim putem.

Kada ste uklopili vasu kartu, stavite transparentnost na na koliko zelite od 50% do 100% i kliknite na "Potvrdi", zatim pogledajte levo na prozorcic gde pise "Mesta" i videcete na dnu naziv vase karte koju po zelji mozete stiklirati da se vidi ili ne.

[Slika: 54629380.png]

U slucaju da kasnije zelite da promenite transparentnost kliknite na tu kartu u prozorcetu sa leve strane desnim klikom misa i sidjite do opcije "Svojstva" tu ponovo promenite transparentnost karte ili sta zelite.

Na ovim slikama mozete videti vasu staru kartu sa kompijutera koja je uz malo napora transformisana u 3D reljefnu kartu.

[Slika: 22764207.png]

[Slika: 91822887.png]

[Slika: 71479700.png]

Ovaj nacin superpozicije topo karte sa Google Earth malo ljudi koristi ali ga dosta koriste Specijalne Jedinice sirom sveta pred pripremu zadataka, jer verno pokazuje konfiguraciju terena u 3D.

Za one koje imaju Ipad, Iphone, Samsung Galaxy S2 ili S3 mogu da koriste Google Earth na samom terenu. Ali ne mogu uraditi ovu superpoziciju slike.
Kartu mozete podesiti na visinu i ugao koji god zelite i da je pomocu programa za slikanje ekrana sacuvate na hard disk. Za to mozete koristiti program "Snipping tool" koji je besplatan. Te tu istu sliku u 3d istampati i poneti je na planinu ili teren.

Kartografija i snalazenje pomocu nje je jako bitan cinilac za sve one koji idu u priodu. Svedok sam raznih nesretnih slucajeva u planini jer su se ljudi izgubili i nisu znali kuda da idu. Svedoci ste nagle promene vremenskih uslova gde se lep i vedar dan pretvori u strasnu oluju i gde se temperatura spusti toliko da moze doci do hipotermije kod onih koji su lose obuceni.

Ovih dana cu postaviti jedan poseban post koji se tice bezbednosti u planini i sta trebate znati i poneti pred polazak na takve avanture. Jer cak i sitnice koje imate kod sebe mogu u nekim trenucima da sacuvaju zivot vama i vasim prijateljima.

Nadam se da cete upotrebiti vase topo karte i napraviti superpoziciju istih na Google Earth i da ce vam pomoci u vasem istrazivanju i traganju.
Za sva dodatna pitanja i nedoumice oko postavljanja na Google Earth ili ako imate problem ne ustrucavajte se rado cu vam pomoci. 
Odgovori
#2
Ako neko napravi superpoziciju topo karte na Google Earth mogao bi da postavi sliku da vidimo kako izgleda :-)
Instalirajte program "Snipping tool" i pomocu njega uslikajte ekran ili deo koji zelite.
Odgovori
#3
Sve je to super, navedi ti nama jedan od tih silnih besplatnih programa, Ozy Explorer nije gratis a mi hocemo samo ono sto je besplatno Smile.
Odgovori
#4
(16-11-2012, 04:48 PM)MilanAT link Piše:Sve je to super, navedi ti nama jedan od tih silnih besplatnih programa, Ozy Explorer nije gratis a mi hocemo samo ono sto je besplatno Smile.
Pozdrav MilaneAT, ako si pazljivo citao nasao bi u gornjem delu teksta da postoje programi za obradu karti u 3D ali se placaju. I da nema besplatnih koji to rade.  Jedan od retkih mogucnosti da pretvorimo nase Topo karte je putem Google Eartha i na nacin koji sam objasnio. Mozda ti deluje malo komplikovano ali u sustini je jednostavno.

Kada gledate satelitski snimak na Google sa male visine planine i sume su mutne i ne moze se mnogo videti kada se predje u 3D i kada se okreces oko nje. Kada stavis topo kartu kao superpoziciju slike na taj sektor situacija se menja i mnogo bolje mozes pripremiti svoj izlazak na teren.
Karte iz odredjenih uglova mozes kopirati i odstamati ih... Imas puno mogucnosti.
Sve u svemu ako imas neku kartu probaj.

Uslucaju da ti ne ide slobodno reci pomoci cu ti.
Pozdrav
Odgovori
#5
Ko zna citati on je uvijek u prednosti Smile
Odgovori
#6
Evo i moj pokusaj..treba prilicno vremena ali ipak se moze uspjeti. Sada covjek moze vidjeti da ni topografske karte ne odgovaraju stvarnom terenu. Ja sam ovdje koristio 1:50.000

[Slika: 2gy683k.jpg]

[Slika: 35lgndf.jpg]

[Slika: 280seq9.jpg]
Odgovori
#7
Bravo, bravo, Milane.  Smile
Mozes igrati na transparentnosti karte gde nece biti providna, ovako je ok dok je uklapas a posle je prebacis na full.
Slusaj treba je smanjivati i tacno pogoditi sto nije bas lako ali to ne predstavlja problem da bas legne 100% tacno.

Za pocetak je sasvim ok, pokusaj da nadjes neku kartu gde su vece planine, mnogo se bolje vidi konfiguracija terena.
Na ovakav nacin se mogu ubacivati i slike i cak raditi fotomontaze  Wink ali sve u svemu nadam se da ce posluziti ljudima da odstampaju svoje karte kada negde budu isli u 3D.

Odlicno odradjeno, bravo
Odgovori
#8
Hvala za lob Smile a hvala ti i za ovaj interesantan poslic Smile. Sto se tice brdovitog terena, toga u austriji nema, hehe, pa sam iskoristio ovaj dio gdje ravnica prelazi u brdovit teren. Problem kod smanjivanja je taj da se ubacena fotografija ne moze razvlaciti kako se zeli vec samo na 4 strane (ili ja nisam jos skontao da moze nekako drugacije Smile).
Meni licno ovakve karte ne trebaju, jer ja imam topografsku kartu sa auto navigacijom na mome magelanu, koordinate unesem sa googla i samo kliknem na GoTo Smile
Odgovori
#9
Nema na cemu Milane. Cek bre kako nema planina u Austriji???  :o
[Slika: autriche001.jpg]
Grossglockner ;D

Hoces reci da ti nemas karata iz planinskog podrucja hahahaha

Sto se tice razvlacenja ides u zelene uglove karte i razvlacis ih po osi X/Y.
Slusaj GPS po nekim Evropskim zemljama imaju precizne topo karte, sto za Srbiju nije slucaj. Uz sve to dosta ljudi ne moze sebi da priusti ovakve uredjaje sto zbog para sto zbog nepostojanja peciznih topo karti za Srbiju od strane Garmina, Magelana i ostalih.

Ja zivim u Francuskoj i posedujem kompletnu vojnu kartografiju na 7 DVD-a u razmeri 1:25000 i 1:50000 i nije mi problem da sve to bacim na Ipad ili Samsung Galaxy S2. Tako da je smesno bacati pare na Garmin sa topo kartama koje nisu ni pola precizne od onih sto ja imam.
Sve te karte se mogu konvertovati u razlicite formate tako da ih citaju i drugi uredjaji ili programi i naravno mogu se kalibrirati u iste bez problema.
Da opet napomenem pred odlazak na tereni malu ekspediciju vrlo je vazna priprema terena.

Dosta nas zna da cita karte ali svi bez obzira izuzmemo konfiguraciju terena i kazemo: Ma daj pogledaj kartu to je skoro nista za hodanje.
Duga je prica kada si na terenu i ispred tebe se ispreci uspon od 800 metara nadmorske visine.
Ovakvim nacinom lepljenja topo karte na Google nam omogucava da iz nekoliko pravaca i razlicite nadmorske visine istampamo karte terena gde cemo ici.
Znam da dosta ljudi sa foruma kuburi sa kartama i nema mogucnosti da nadje karte terena gde idu. Ali covek se snadje i radi sa onim sta  ima.

Ovaj sistem danas koriste Spec jedinice sirom sveta i imaju siroku primenu u pripremanju akcija i operacija.
Komandni centri lepe na ovakav naciv topo karte na Google earth citavih podrucja operacije i koriste ih na projektoru ili velikom LED ekranu.
Na sam Google Earth se mogu ubaciti razne ikone i obelezja koje mogu posluziti svrsi.

Da ne dubim vise i pricam o vojsci i spec jedinicama sta i kako koriste iako mi je to profesionalna deformacija. Ovakvim nacinom lepljenja topo karti se samo pomaze pripremi terena. Za sam odlazak je potrebno pripremiti i odredjene stvari i materijal i naravno potkovati se makar osnovnim znanjem oko koriscenja topo karata. GPS i elektronska sranja zakazu ali karta je karta ona ne trosi baterije.

Pokusacu ovih dana da postavim nesto postova oko pravilne upotrebe karata i svime sto je uz njih potrebno i da pomenemo malo bezbedonosna pitanja.
Prvenstveno, jer dosta ljudi odlazi u vukojebine, pecine, planine a tamo vrebaju razne opasnosti. Iako nam je sve to bezazleno bio sam svedok gde su ljudi nestali i stradali na par kilometara od naseljenog podrucja a da nisu mogli nekoliko dana nicim da alarmiraju ili pozovu u pomoc... Lagana, duga i teska smrt...
Tako da cemo da obradimo i to da ljudi znaju sta da ponesu i sta im moze spasiti zivot.

Ne bih voleo da me neki od clanova pogresno razumeju da ja kao novi na forumu previse pametujem ali samo zelim da prenesem jedan deo svog znanja drugima iz specificnih oblasti. Ja uzivam u citanju odredjenih postova i naravno sticem nova znanja i vestine od drugih.
Sve u svemu uz puno postovanja i razumevanja mozemo da razmenimo informacije i znanja iz oderdjenih oblasti koje mogu mnogima da pomognu da bi dosli do cilja... A to je 100 injak tona hajduckog blaga u nekoj od pecina  Wink

Pozdrav za sve.
Odgovori
#10
Ma zezam se, naravno da Austrija ima planina, i to prilicno Smile. Imam kompletnu topografsku kartu od Austrije na 2 CD-a. Ovo cu morati probati i sa kartom BiH posto sam negdje imao CD sa topografskom kartom od unprofora, sve sa obiljezenim minskim poljima, samo da ga pronadjem Smile.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)