Autor Tema: Veles  (Pročitano 1363 puta)

Legion

 • Rekreativac

 • Van mreže
 • **

 • Karma:
  +0/-0
Veles
« poslato: Vreme 16:56:06 datum 12.02.2014 »
Замокот е тврдина се наоѓа 2 милји јужно од Велес, во клисурата на реката во устата на реката Вардар Тополка, изградена во форма на издолженo плато, израмнат на врвот со доста стрмни надолнини, до 50-60 метри над реката . Во јужниот дел на платото, малку возвишени се зголемува,  караула била изградена кон крајот на римскиот период. За време на V и VI век беше вратен во моќни Акропол, зајакната со неколку кули и бастиони.Legion

 • Rekreativac

 • Van mreže
 • **

 • Karma:
  +0/-0
Odg: Veles
« Odgovor #1 poslato: Vreme 16:58:44 datum 12.02.2014 »
 ;D