Zakopano blago - Skriveno blago

Autor Tema: Minelab GPX 5000  (Pročitano 46336 puta)

admin

• Administrator
  • Guru

• Van mreže

• Lični tekst
    Admin
Minelab GPX 5000
« poslato: Vreme 11:36:33 datum 13.09.2012 »

SPECIFICATION
Image   
Product   GPX 5000
Application   Gold Prospecting & Deep Relic
Technology   MPS, DVT & SETA
Frequency/Transmission   Bi-Level, Advanced Pulse Induction
Coil (standard)   11" Round Double-D plus 11" Monoloop.
Audio Output   6.35mm (1/4") headphone/speaker jack.
Headphones Supplied   Koss 100 ohm headphones.
Visual Display   64 x 128 pixels, transflective with white backlight.
Backlight   Yes with adjustable automatic 'time-out'.
USB Connectivity   -
Memory   Setting changes saved automatically and remain until changed or reset. Factory Presets can be restored on start-up.
Depth Indication   -
Detect Modes   General, Deep, Hi-Mineral, Patch, Hi-Trash & Pinpoint (all user programmable)
Discrimination   Iron Reject: range 1 to 10 & Off (All Metal).
Timings   Normal, Sensitive Extra, Enhance, Sharp, Sensitive Smooth, Coin/Relic, Salt/Gold & Fine Gold.
Audio tone   Variable Control 1 to 100.
Audio Type   Quiet, Normal, Deep & Boost.
Ground Balance   Automatic Ground Balance, Fixed & Tracking: Slow, Medium & Fast. Quick-Trak button.
Ground Balance Type   General, Specific & Ground Balance Off.
Trash Density   -
Pinpoint   -
Sensitivity Adjust   Rx Gain 1 to 20.
Tune / Noise Cancel   Automatic & Manual 0 to 255.
Threshold   Adjustable turn control.
Target Volume Adjust   Target Volume 1 to 20. Volume Limit 1 to 20.
Battery   Lithium-ion rechargeable battery 68Wh with in-built amplifier for speaker use. Approx. 12 Hours use. Supplied with mains and vehicle charger.
Low battery alert   Audio alert.
Length   1100mm (43.3”) à 1300mm (51.2”).
Weight   2.4kg (5.3lbs) including 11” coil (excluding battery and accessories). Battery weight 780g (1.7lbs).
Warranty   3 years control box & coil.

grotagold

• Gost
Odg: Minelab GPX 5000
« Odgovor #1 poslato: Vreme 18:31:06 datum 09.10.2012 »
Pitam se ima li neko ovaj aparat ili je to preskupo za "hobiste"? Ako ima ajde da razmenimo malo iskustva !!!  :D

grotagold

• Gost
« Odgovor #2 poslato: Vreme 15:21:55 datum 12.10.2012 »
Evo prvog test terena sa GPX 5000 .Postavke su bile fabricke a nalazi na dubinama (ovako suvog i tvrdog zemljista) od 25-35cm.Sonda DD 11"

mucic2

• Gost
« Odgovor #3 poslato: Vreme 19:30:44 datum 17.10.2012 »
Da ne poverujes i ja sam nasao iste novcice 10din 1955 i 1din iz 1938 na dubini od 20-tak.cm po suvoj zemlji  ali Deusom, ima jos nalaza nego treba da slikam pa cu da postavim :).

Andrej

• Gost
« Odgovor #4 poslato: Vreme 20:14:34 datum 30.10.2012 »
Pozdrav svim ljubiteljima ovog prelepog hobija.Odgovorio bih grotagoldu da posedujem GPX 5000 ,tako da bi bilo lepo i korisno da malo razmenimo iskustva.Pozdrav.

grotagold

• Gost
« Odgovor #5 poslato: Vreme 01:09:39 datum 31.10.2012 »
Kao prvo hvala na pozdravu i drago mi je da zelis da razmenis iskustva o ovom uredjaju. Ali moram ti pre svega reci da ga posedujem tek neko vreme tacnije oko 2 meseca i verovao ili ne jos uvek se na terenu uvek kada izadjem da se malo "prosetam" iznenadim za po neku  novu i prijatnu mogucnosti koju pruza ovaj Minelab iz GPX serije. Ja pre svega nisam takozvani "monetarac" tj. ne koristim uredjaj za pretragu sitnih moneta iz razlicitih vremenskih perioda a posebno nisam ljubitelj Rimske zaostavstine ne zato sto mislim da nevrede "naprotiv" vec iz nekih mojih licnih razloga i predubedjenja a koji nemaju veze sa ovde postavljenom temom , vec sam takozvani ako mogu da se tako izrazim "opsti istrazivac"..odnosno / moja strast je zapravo "GLAD ZA SAMIM ISTRAZIVANJEM" i taj sami cin izlaska na teren je za mene samo po sebi "dogadjaj" da cu sada iz utobe zemlje na svetlost dana izneti deo necega sto tu lezi stotinama ili cak hiljadama godina ! Naravno da necu sada ovde da glumim neku laznu skromnost pa da tvrdim da se nebi i te kako obradovao necem krupnijem jer priznao to sebi ili ne...godine polako i neumitno teku pa sto sebi nebih pokusao da obezbedim neku malu penziju ako bih imao srece i ako bi mi dragi Bog to na neki nacin omogucio.
 Da te nesmaram vise o mojim nekim idealima vec da ti objasnim zbog cega sam se opredelio za Minelab 5000. Znaci iz gore pomenutog razloga odlucio sam se za PI uredjaj jer mi je ipak potrebno nesto za detektovanje na razlicitim dubinama a prioritet nisam stavio na diskriminacijske mogucnosti koji su svojstveni za VLF uredjaje (a i sam Minelab uz upotrebu DD sonde ima odlicne karakteristike za odvajanje vrste metala). Iz onog do sada sto sam se sam uverio aparat radi izuzetno stabilno na svim vrstama terena u zavisnosti koja se vrsta sonde koristi i sta zapravo imam namere da u datom trenutku trazim.Znas i sam da ima 8 tajminga koji su unapred predefinisani fabricki da daju najbolje rezultate za ono za sta su i predvidjeni a uz to svaki ponaosob ima jos gomilu razlicitih pod opcija za podesavanje po licnom nahodjenju i opet sve to u zavisnosti koju sondu koristis.Primecujem da se mnogi zale na "nekonfornost" aparata..te smetaju im kablovi ili pojas za bateriju ili im smeta to sto moraju da koriste slusalice...ali po meni to su periferne stvari jer ja neidem na teren da bih presao sto veci prostor za sto manje vreme i da pritom u jednoj ruci "kosim travu" sa sondom a u drugoj da klopam nekakav sendwich ili sta vec drugo..pa da se na kraju dana osecam odmorno i zadovoljno jer sam danas odradio neku njivu ili neki breg i poneo sa sobom nekakve novcice na pohvalu...recimo zeni kao odgovor DE SAM BIO CELI BOGOVETNI DAN  ;D...salim se naravno..ali i ta mogucnost pretrage je moguca u postavci sa pomeranje sonde (imas uredjaj pa i sam znas).
 Moja prva iskustva su da i najmanji moguci metalni predmet cak i cesticu metala vrlo lako detektuje sa jasnim odgovorom a da mu pritom mineralizacija ni najmanje ne smeta...naravno u zavisnosti u kojoj si postavci a sa DD sondom u bilo kojoj postavci ili tajmingu nema nikakvih problema za mineralizaciju.Kod Mono sonde je ta mogucnost u postavkama za najvece dubine i osetljivost na max moguca kod nemineralizovanog zemljista ili lako mineralizovanog zemljista savrsena ali kod nesto jace mineralizacije ima manjih problema sto se u stvarnosti i sa odredjenim iskustvom vrlo lako eliminise kod prepoznavanja signala koji dobijes...tj...vrlo lako se prepozna signal predmeta i signal minerala i jos jedna stvar..kod takvih signala pomerajuci sonde sa leva na desno dobije se signal a u povratku on nestane..tako da se i na taj nacin uveris da je zapravo rec o mineralu. Ali kada "dohvati" predmet...neispusta ga. Primetna je i osetljivost za magnetne i nemagnetne metale..naime kod nemagnetnoh metala znatno je osetljiviji i daje izrazito jak signal pa makar se to radilo i o najmanjoj parici ili nekom sitnom predmetu (gore imas na slici primer) a kada je rec o na primer olovu tada je izrazito osetljiv..skoro na granici kao za zlato..koje kada ga nanjusi naprosto poludi..kao da je vazdusna opsanost :D...dok kod  magnetnih metala osetljivost je nesto slabija...zapravo nije slabija vec je signal nesto drugaciji...(stvar iskustva).
Pin point je odlican i on se radi levom stranom sonde ali nije za vece dubine..zapravo meni ponekad posluzi da odredim dali je predmet dublji ili ne kao i da odredim dali je to skup vise manjih predmeta ili se radi o jednom komadu.Mogucnost odredjivanja dubine savrseno funkcionise u opciji FINE GOLD gde se odlicno pokazalo na vrstu dobijenog signala tj sinusoide prostiranja dobivenog zvuka a to znatno uproscava i pomaze kod odluke dali da se nesto odradi odmah ili ne.
Jes jedno moje iskustvo je to da kod nesto slabijih signala a kada se uverim u kostantnost istog "obavezno se mali povrsinski sloj zemlje pomeri (a dovoljno je da to bude i 1-2 cm) da se dobije jak i cist signal.Tako da je moja preporuka da sondu drzis tik uz samu zemlju ..naravno koliko je to moguce , narocito ako trazis nesto sitnije predmete u vecim dubinama.
Akumulator je stabilan i drzi konstabtan napon do 12 sati rada ali kod provere napona kada vidis da pokazuje 7,4v moja preporuka je da ga dopunis...to ce da se pojavi posle odprilike 10 sati konstantnog rada a priznaces da je to sasvim zadovoljavajuce za jednodnevnu turu na terenu.Kod auto-punjaca vodi racuna da u toku punjenja ne starrtujes auto jer moze doci do nestabilnosti anedaj boze i do nesto gorih komplikacija..znaci puni ga ili u radu motora ili bez.
Imao bih jos puno toga da ti napisem sto se tice mojih dosadasnjih iskustava ali neznam dali te nesto posebno ineresuje pa ako ima toga reci slobodno a predpostavljam da ce na meti biti same postavke kod recimo RX Gaina ili osetljivosti..ili ce te zbuniti ona prva postavak na Normal i Deep ;).
.

Andrej

• Gost
« Odgovor #6 poslato: Vreme 21:07:39 datum 01.11.2012 »
Veliko hvala za predivan tekst i objasnjenje.Vecinu teksta kao da sam sam pisao, jer imamo odprilike isti razlog kupovine ovog detektora.Kao sto si i sam naveo,detektor je fantastican u svim pogledima(ne kosta dzabe toliko).Najveci razlog da sam se odlucio za ovaj detektor je bila dubina koju on bez ikakvih problema resava.Pre njega sam imao Minelab Explorer 2 i on je bio veoma dobar sto se tice diskriminacije ali nije imao dubinu sto me je stalno kopkalo "sta ako sam nesto presao a nije registrovao" sto je i bio slucaj jer sam se vracao sa GPX-om na stara mesta.Kupio sam ga prosle godine tako da sam obisao dosta terena do sada ali je to bilo vise radi ucenja sa njime mada sam usput i nasao dosta lepih sitnica.Kao sto si i sam rekao puno se njih bune na komfortabilitet ovog aparata sto ja mislim da nije slucaj.Aparat je sasvim dobro izbalansiran tako da ne predstavlja nikakvih poteskoca tokom rada.Ono sto si naveo u FINE GOLD opciji je interesantno probacu prvom prilikom na terenu.Ja sam prilikom narucivanja GPX-a narucio i 16" COILTEK GOLDSTALKER mono sondu radi vece dubine.Jos nisam nista nasao sa njom toliko duboko da bih mogao da se pohvalim,tako da cu morati da je probam negde na cistom terenu sa rupama raznih  dubina i sa raznim materijalima zato sto me strasno interesuje njena max.dubina.Imam u planu da kupim i  jednu DD sondu od 16" takodje zbog vece dubine .Prosle nedelje sam nasao neku rimsku paricu precnika nekih 20 mm na skoro 40 cm i to sa njegovom orginalnom DD 11"sondom.Nisam mogao da verujem i pored sveg procitanog pre kupovine ,da moze takvu dubinu da dosegne a ada je u pitanju bio tako mali predmet.Ptam se na kojo dubini moze da lokalizuje nesto vece npr. neku figuru ili tako nesto.Sve u svemu uopste se ne kajem sto sam dao tolike pare za aparat, jer kao sto si i sam rekao nije mi bio interasntan plicak i koje kakve parice.Slobodno pisi sve sto znas o njemu jer mi je potrebna svaka informacija kako teoretska tako i iz prakseda bih ga sto vise upoznao jer vidim da se dosta razumes u detektore.Sta si imao pre njega,koji detektor ? Zivis u Srbiji ili si van,ja sam u Astriji .Neznam vise sta da pisem ako tebe nesto interesuje slobodno pitaj mada vidim da si dobro upucen u ove stvari .Puno pozdrava i jos jednom hvala .

grotagold

• Gost
« Odgovor #7 poslato: Vreme 00:26:39 datum 02.11.2012 »
Drago mi je da delimo ista ili slicna iskustva i da ce mo i nadalje dolaziti do sto boljih rezultata pre svega za nas vlasnike GPX-5000 a i za buduce potencijalne vlasnike istog uredjaja i javno ih ovde objavljivati upravo zbog njih samih kao sto se nadam da ce ih biti jos vise jer za sada ih bar kod nas nema veliki broj pa vidim i da je odziv za razmenu iskustava skroman.
Vidim da si pored standardnih sondi narucio i koristis i coiltek 16" mono i imas nameru da nabavis i DD iste velicine. Ima jedan predlog za tebe. Coiltek su odlicne sonde bilo Mono ili DD ali da znas da samo okrugle daju max dubinu. Elipsaste osim sto imaju mogucnost da se "zavlace" lakse u dublju travu ili zbunje dosta su plice od Mono sondi. Ako se vec odlucis za nabavku sondi za vece dubine pre svega da znas da sa takvim sondama postoji velika verovatnoca da ne detektujes sitnije povrsinske predmete / za koje su predvidjene manje sonde one ispod 11" ali i za te vece sonde imas podesavanje za pribliznu velicinu objekta koji trazis , tako da je i ta mogucnost predvidjena i savrseno funcionise.Zbog fabrickih podesavanja najbolja je varijanta okrugla Commander 18" bilo Mono ili DD / razlike u dobijenom signalu su relativno male ali to "malo" nekad moze da znaci puno !
Za extra dubine za sada je najveca i najstabilnija Coiltek 22" koja za predmete velicine 50-60cm kompaktnog nemagnetnog materijala bez problema detektuje i preko 2m u zavisnosti od mineralizacije terena.

Neznam iz kog dela zemlje si ali tek da znas da kod nas uglavnom preovladjuje neka srenja vrednost mineralizacije naravno u odstupanjima od terena do terena ali je retko gde ona jaka.
Postoji i varijanta sa sondama Detech od 21"x17" za velike dubine a ove sonde su negde izmedju mono i dd varijante.
I na kraju imam jos jedan predlog za tebe a sto se tice "dodatne opreme" ako si u mogucnosti nabavi Rooster Booster za Minelab GPX 5000...(http://www.nuggetsfromdownunder.com.au/main.asp?Category=22) i to je sve sto ti je potrebno kao opcionalna i dodatna oprema i tada ces biti spreman za neverovatna otkrica i licno zadovoljstvo pri radu na terenu. Obrati paznju da pri nabavci ne ides na ibay jer su velike verovatnoce da ne dobijes ono sto si zeleo / sto se tice originalnosti i ispravnosti pa se obrati ovlascenim dilerima za svaki slucaj a i zbog garancije - kada vec zivis u Austriji i imas mogucnost izbora bar sto se sondi tice.
Ako zelis neke druge specifikacije ili informacije mozes da mi pises i na PP ako smatras da nije sve za javni forum. Puno pozdrava ;)
« Poslednja izmena: Vreme 00:30:45 datum 02.11.2012 od strane grotagold »

Andrej

• Gost
« Odgovor #8 poslato: Vreme 19:59:44 datum 09.11.2012 »
  Nalaz sa malom 11" DD sondom ,dubina odtprilike 37-40 cm.Minela GPX 5000.

Andrej

• Gost
« Odgovor #9 poslato: Vreme 17:00:00 datum 12.11.2012 »
Grotagold stali smo sa temom jer si se umorio  :).Ajmo jos neke podatke o njemu da iznesemo jer GPX to zasluzuje.Ja sam sad skoro pravio test sa 5 pune cigle,ispod koje sam stavio 10 centi,hteo sam vise da stavim ali ih nisam imao  .Test je bio pozitivan, jer je to lokalizovao bez problema ,radio sam sa malom 11" mono sondom.Na to me je naterao tip koji je tamo negde iz okoline Pozarevca, jer nije verovao da ovaj detektor moze tako nesto.Na kraju je ostao bez teksta , a i mene je odusevilo jer znam domet mog bivseg detektora Minelab Eksplorer 2 .Dali si ti nasao nesto na nekoj zavidnoj dubini ili neki test da si odradio tako da dopunimo jos neko iskustvo.Znam tipa koji je na nekih 17 cm nasao grumencic zlata tezine ispod grama.Neverovatno ali istina .Sad neznem da li je samo na zlato tako mocan o osetljiv ili daje tako dobre rezultate i na druge metale.Sve u svemu po onome sto sam do sada procitao video i cuo,mislim da je jedan od najmocnijih detektora na trzistu ako ne i najmocniji.Nek se jave i vlasnici drugih marki detektora pa caskamo,jer uvek ima necega novog sto se moze nauciti.Pozdrav.

Ares

• Gost
« Odgovor #10 poslato: Vreme 16:36:36 datum 18.11.2012 »
Registrovao sam se

Zovem se Ares
Poz Boki

Andrej

• Gost
« Odgovor #11 poslato: Vreme 18:01:38 datum 18.11.2012 »
Pozdrav ARESE dobrodosao na forum. :) !!!

grotagold

• Gost
« Odgovor #12 poslato: Vreme 23:48:51 datum 15.01.2013 »
Pozdrav Andrej. Taman posla da sam se umorio ili istrosio sa temom o Minelabu 5000 ....naprosto sam napravio "nuznu" pauzu iz licnih razloga zbog problema u privatnom zivotu. Drage volje cu i nadalje da pisem sve sto budem imao kao saznanja o radu i mogucnostima sa ovim uredjajem. Ali eto iz navedenih razloga sam napravio pauzu...i ne samo zbog toga / zima je..retko kada da spoljna temperatura predje +5C pa nije preporucljivo da se setam sa ukljucenim aparatom zbog elektronike.Zima se koristi za svodjenje racunice sta sam uradio i dokle sam stigao , kao i pripreme za novu sezonu. Ali evo jednog podatka do kog sam dosao sa sasvim slucajno uradjenim testom.
Naime , pre par dana sam onako..od dokolice resio malo da u sobi oprobam aparat (tek da ga ne uhvati zimska rdja) :D pa reko da vidim kako reaguje na razne vrste nemagnetnih metala. Uzeo sam ono sto mi je bilo pri ruci...par novcica od bakra mesinga srebra i jedan zlatnik...naslo se tu i nesto od nakita zlatnih i srebrnih lancica i jos neke druge drangulije. I krenem ja tako da se igram u raznim postavkama sto fabricki podesenih sto mojih opcija / i uglavnom dobijem zvuke koji i inace tako reaguju na terenu u prirodi. A onda sam podesio samo na "fine gold" i krenuo...Mislim da sam negde vec objasnio da u zavisnosti od vrste metala tako se i dobiveni zvuk razlikuje.....A ONDA SHOK!!!
Prinesem dukat.....aparat luduje...jednu burmu...isto tako...jedan stari zlatni privezak...ista reakcija...a kada sam prineo zlatni lancic (10-tak grama)...nista....ja opet....ma jok...nikakav zvuk...Proverim postavke , bateriju...ma sve OK. Prinesem one druge sitne zlatne predmete...ima reakcije...ali na ovaj lanac nista...kao da je od papira !!! Jedva da se cuje nekakva reakcija i to u prekidima povlaceci lanac po samoj povrsini sonde.Ostao sam zatecen tom cinjenicom i dosta zbunjen. Ajde reko...mozda je podesen za cisto zlato (24k) a ovo je nekakav los nakit od ko zna koliko karata ...da nisam nasao kutijicu od prodavnice (lanac mi je kupila Majka pre nekoliko godina) i procitao da se radi o 14k zlatu. Pa rekoh lepo...znaci da aparat reaguje samo na 24k. Ali premda sam nemirnog duha i vecito radoznao , mali crv sumnje me natera da odem i da kod jednog mog poznanika proverim ipak taj lancic kako reaguje na hemikalije i o cemu se tu zapravo radi. Da ne duzim....rezultat je bio...zlato je lazno. Nije mi zao sto je lazno na stranu sto mi je to uspomena od majke...cak je nebitno i sto je dat novac da se kupi...sacuvacu ga kao dragu uspomenu...ali eto jednog primera kako su strucnjaci iz Minelab firme ipak napravili masinu koja nezna da promasi i reaguje samo na ono za sta je i pravljen. Kad sam kasnije vratio postavke na druga podesavanja bilo je reakcije kakve takve ali na FINE GOLD..nista. Eto jedno moje sasvim slucajno otkrice me dovodi do zakljucka da treba zaista doooobro prouciti sva podesavanja kod ovog aparata pa tek onda na teren...ili jednostavno ici na opciju all metal sa mono sondom i to u coin relic pa vaditi redom..he he. Toliko za sada od mene pa kada bude jos prilike da nesto novo napisem..eto mene jer ja obicno se ne bavim glupostima tek da bilo sta pisem pa da bude interesantno kolegama za citanje (i za komentare..naravno) a da od toga bude slaba vajda i korist.

grotagold

• Gost
« Odgovor #13 poslato: Vreme 13:29:39 datum 16.01.2013 »
Pozz dr jare. Razumeo sam ti pitanje i mogu ti sledece reci. Neznam bas velicinu te mindjusice ali predpostavljam da je to neka standardna velicina. Probao sam sa nekom te velicine a deo odgovora se nalazi i u mom gornjem postu.Naime mora da se zna pre svega sledece. Kod PI detektora takozvani vazdusni test neprikazuje pravo stanje stvari jer u prirodnim uslovima tj u zemlji njegova dubina odnosno domet se povecava a sve to skupa zavisi od velicine sonde , od vrste sonde , od tipa zemljista i vlaznosti zemljista.Da ne spominjem postavke na samom uredjaju koje su skoro bezbrojne...ali da ne tupim previse vec da ti ukratko odgovorim mada nisi bio jasan za koji aparat pitas a predpostavljam za minelab 5000 . Sa opcijom "coin relic" i mono sondom od 11" (bez diskriminacije/jer mono sonda nema mogucnost odvajanja) i sa fabrickim postavkama...sto znaci da se nista vise ne podesava u ostalim parametrima mindjusicu te velicine detektuje na oko 40cm i to sve raditi na otvorenom prostoru a ne u kuci jer u kuci nije merodavan zato sto ima dosta smetnji od mreze elektricnih kablova i raznoraznih uredjaja koja prilicno smetaju na rad minelaba. Ako se izvrse posebna podesavanja radi povecanja osetljivosti tj "dometa" (da ne nabrajam sada koja jer neznam dali te to interesuje a i da ne budem presirok) domet se povecava do same granice osetljivosti za predmet te velicine a to je negde oko 50-60% vise. Toliko kao konkretan odgovor za konkretno pitanje. Ako te jos nesto zanima slobodno pitaj.

Andrej

• Gost
« Odgovor #14 poslato: Vreme 18:02:52 datum 16.01.2013 »
Eeeee bas dobro da si se vratio,da imam sa kim da diskutujem i razmenujemo koliko toliko iskustva  :).Odlican tekst i vrlo interesantno objasnjenje za to u FINE GOLD opciji.To je vidis kod mene problem sto ga jos nisam malo detaljnije proucio u prirodi,tj nisam izvrsio neke vece eksperimente sa njime,zato sto jedva da ugrabim vreme za ovaj lep hobi,pa onda ne mogu da docekam da udjem u sumu i radim sa njime ali nema veze,bice vremena i za to.To sto si naveo za mindjusu u odgovoru za dr .jare je sigurno tacan ,jer znam iz iskustva sta sam nalazio tj.kakve sitne predmete na pozamasnim dubinama.Potrudio sam se pre naki dan dam koliko toliko objasnjenja iz iskustva sa ovim stvarno mocnim MD ali sam odmah dobio odgovor od naseg bivseg kolege sarapta,da taj aparat ne vredi ni 500"evrica" i da sam ga kupio samo da bih ga gledao  :D ;).Neznam kakv MD on ima ali znam da ovakav nece imati nikada ali da se ne obaziremo i vracamo na nebitne tekstove u vezi ovog lepog hobija i ovog detektora.Hvala Jaretu sto je stao na moju stranu tj.sto je pravilno i pozitivno odgovorio na saraptov"intelegntan"odgovor.Ja sam naime najvise radio u COIN RELIC opciji,jer kako i sam znas to je opcija za cist tj.teren sa veoma malom ili nikakvom sadrzinom minerala u tlu,tako da on u toj opciji prodire veoma duboko i to sve u kombinaciji sa mono sondom 11ili16" daje izvanredne rezultate.Sreca moja da sam imao pre njega VLF detektor(explorer se 2) pa znam sta je onaj mogao,gde su mu bile granice,a sta ovaj moze.Razlika je velika(a i u ceni takodje  :)).Vracao sam se na sva mesta gde sam pre isao sa Explorerom i gde znam da vise nista nisam nalazio sa njime cisto da bih video dali cu sa ovim da nadjem nesto.Rezultat je bio svuda pozitivan,na svakom prejasnjem mestu sam nalazio stavari raznih velicina i na raznim dubinama.Razlog je ,mnogo veca osetljivost GPX-a i mnogo veca prodornost u tlu ,koju mu omogucava njegova jedinstvena elektronika.Sto ti rece da ne nabrajam mvise jer neznam dali je ovo nekom interesantno.Grotagold pozdrav od mene i javi se opet kad budes imao volje ;).