Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grumen od 5.5 kg pronadjen sa GPX5000
#21
Ovo je glupost. Pogledaj kako lagano drzi 5.5 kg. Probaj da uzmes kamen od tri kile i da ga okreces ovako i uporedi svoje dlanove i njegove. Gde bre, 5.5 kg se ne okrece ovako ko da nemas 100 gr u rukama. Realno to bi onda bio rekord u vadjenju zlata u komadu
Odgovori
#22
Ovo smo i mi komentarisali na chatu,,5,5 je malo teze,,ali da ne bude,,vidi ljubomorni nismo ni komentarisali,,mada .........
Odgovori
#23
(25-01-2013, 10:52 AM)donce link Piše:Ovo je glupost. Pogledaj kako lagano drzi 5.5 kg. Probaj da uzmes kamen od tri kile i da ga okreces ovako i uporedi svoje dlanove i njegove. Gde bre, 5.5 kg se ne okrece ovako ko da nemas 100 gr u rukama. Realno to bi onda bio rekord u vadjenju zlata u komadu

Ja sam uporedio njegove dlanove i svoje. Ja bih mogao sa jos vecom lakocom da okrecem 5.5kg u rukama.

Najveci zlatni grumen koji je dokumentovan je bio tezak 78 kg. Osamdesettrece u Brazilu nadjen je jedan od 61 kg
Osamdesete u Australiji je pronadjen grumen od 24kg, a pre tri godine u Sudanu su se relativno cesto pojavljivali komadi
od 5 do cak 17 kg, tako da je ovaj daleko od najveceg.

Ako neko misli da ova velicina grumena ne odgovara tezini od 5.5kg - zlatna poluga od 1kg je dimenzija 80x40x18mm, tj manja od kreditne kartice sa debljinom od 1,8cm.
Odgovori
#24
Sta mislis ACO koliko zlatnog novcica moze da stane u staklenu flasu od 2 litra ? Mislim .koliko je takva flasa teska odprilike?  Big Grin Wink
Odgovori
#25
(25-01-2013, 02:30 PM)grotagold link Piše:Sta mislis ACO koliko zlatnog novcica moze da stane u staklenu flasu od 2 litra ? Mislim .koliko je takva flasa teska odprilike?  Big Grin Wink

5-6 Kg
Odgovori
#26
Evo malo materijala da se pozabavite racunanjem...a i edukativnog je karaktera.
Zlato je mek, plemenit metal žute boje koji je za razliku od ostalih metala veoma otporan na hemijske uticaj(uglavnom na vazduh i vodu – laički rečeno, zlato ne rđa...) rastvara se samo u carskoj vodici (smeša koncentrovane azotne i hlorovodonične kiseline) i u rastvoru kalijuma. Odlikuje se visokim sjajem, toplotnom i električnom provodljivošću, rastegljivošću i formiranju. Kod prvog dodira sa zlatom ćete svakako primetiti da je zlatan predmet s obzirom na svoje razmere neobično težak. Karakteristična osobina zlata je naime velika gustina, 19 x veća od vode, 2,5 x veća od gvožđa ili bakra, skoro 2 puta veća od srebra ili olova.

Velika gustina zlata ima puno praktičnih posledica. Kod ispiranja naprimer zlato opada na dno ispitka, dok će laki minerali otploviti i kod kružnog pokreta ispasti iz ispitka. Takođe ćemo lako saznati prevaru ako ne pošten trgovac pokuša da nam podmetne pozlaćenu kovanicu od običnog metala. Poznajemo naime njen obim (iz kataloga ili sa korišćenjem Arhimedovog zakona), lako ćemo izračunati njen obim i uporedićemo ga sa realnošću. Postoji samo nekoliko metala težih od zlata, koji bi mogli da se pomešaju sa bakrom da bi odgovarali težini zlata, ali su svi skuplji od zlata. I poslednji primer – velika gustina zlata će omogućiti složiti ogromne vrednosti u mali obim. Izlivak zlata veličine kutije od cigareta bi imao više od 2 kilograma!

Osnovne fizikalne i hemijske osobine zlata:
Hemijska oznaka: Au (Aurum)
Atomski broj: 79
Atomska masa: 196,96655
Gustina: 19 290 kg/m3
Temperatura topljenja: 1 064 °C
Temperatura ključanja: 2 856 °C
24 karata 999 cistoca 99,9 %
22 karata 916 cistoca 91,6 %
21 karat 875 cistoca 87,5 %
20 karata 833 cistoca 83,3 %
18 karata 750 cistoca 75 %
15 karata 625 cistoca 62,5 %
14 karata 585 cistoca 58,5 %
10 karata 417 cistoca 41,7 %
9 karata 375 cistoca 37,5 %
8 karata 333 cistoca 33,3 %
1 karat 042 cistoca 4,2 %
Odgovori
#27
(25-01-2013, 02:30 PM)grotagold link Piše:Sta mislis ACO koliko zlatnog novcica moze da stane u staklenu flasu od 2 litra ? Mislim .koliko je takva flasa teska odprilike?  Big Grin Wink

Jel to ono trik pitanje,,,nijedan,,,,uzak grlic od flase  Big Grin Big Grin Big Grin
od 2 litre,,  negde oko  10 kg,,ja mislim tako.........
Odgovori
#28
Pa nekada flase nisu imale tako uzan grlic..bilo je raznih oblika i velicina a ja sam je uzeo kao primer .. secas li se (verovatno ne) kako se nekada donosio jogurt i ostavljao ispred vrata stana ...koliko je bio sirok grlic te flase?
Odgovori
#29
To za grlic je bila sala,,,
a jesam pogodio ili bar blizu kilaze u 2L.
Odgovori
#30
Po mojim saznanjima u takvu neku flašu može da stane od oko 14 pa sve do 17 kg.Treba raćunati na to da rasutost novca nije kompaktna masa metala .
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)